Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ağrısı, kişilerde baş ağrısı çok sık yaşanan bir problemdir. Ancak baş ağrısı ile beyin ağrısı arasındaki ilişki çok farklıdır. Aniden ve şiddetli baş ağrısı görülen kişilerde beyin kanaması başlamış olabilir ya da beyinde bulunan tümör olabilir. Baş ağrısı hafif olduğunda ilaç, ağrı kesici, aspirinle geçiştirmeye çalışılıyor. Kullanılan ilaçlarda bir süre sonra ağrıyı tedavi edemez hale geldiğinde doktora gidilmektedir. Beyin içinde zaman zaman iltihaplanma olabilir bu da baş ağrısı nedenlerinden biridir. Beyinde görülen rahatsızlıklar diğer iç organlarda da başka bozukluklar yaşanmasına neden olabilir. Beyinde oluşan rahatsızlığın en çok bilineni beyin kanamasıdır. Beyin kanamasında felç olma ya da ani ölümler meydana gelebilir.


Beyin Tümörü Olduğunu Nasıl Anlarız?


En sık görülen belirtisi baş ağrısıdır. Aniden ortaya çıkan çok şiddetli geçmeyen baş ağrılarında tümöre rastlanır. Beyinde tümör her yaş grubunda görülebilir. Bu tümörler iyi ya da kötü huylu olarak tabir edilir ve kötü huylu tümörler kanser hücrelerini oluştururlar. Şiddetli oluşan baş ağrılarında bulantı kusma gibi sorunlarda baş gösterirse beyin tümörüyle doğrudan bağlantılı olabilir. Tümör olan kişilerde baş ağrıları sık sık tekrarlamaya başlar ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Şiddeti artan ağrılarda vakit kaybetmeden beyin cerrahına başvurarak gerekli tetkikler ve müdahaleler yapılmalıdır.


Beyin Ağrısı Yaşayanlar Ne Yapmalı?


Beyin ağrısı görülen kişilerde stresten uzak durulması, kullanılan alkol sigara gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi gerekmektedir. Uykusuzluk, ışık altında uzun süreli vakit geçirmek, yorgunluk, gürültü, gibi etkenlerin hepsi beyin ağrısını tetikler. Sürekli baş gösteren beyin ağrılarının tedavi edilerek geçmesi mümkündür. Genelde ilaçla tedavi edilmek suretiyle beyin ağrıları geçirilmeye çalışılmaktadır. Vücudumuza tüm sinyalleri gönderip sağlıklı yaşayabilmek için beyin sağlığı önemlidir.

Beyin Ağrısı Yorumları

soru

Doğannur

19 Ağustos 2018 Pazar

Uzun zamandır baş ağrısı problemi yaşıyordum. Ancak son günler de bu ağrı daha derilenmesine inmeye başladı. Baş ağrısı gibi değil de beyin ağrısı gibi bir ağrı. Böyle birşey olabilir mi baş ağrı sandığım beyin ağrısı olabilir mi bunun belirtileri nelerdir

Cevap yaz
cevap

Gani

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, beyinde oluşan ağrılar genellikle beyin sarsıntısı durumunda ve aynı zamanda beyinde kist durumlarında ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde beyinde ağrı ortaya çıkmaz. Ağrı kesici ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanızda ve en kısa zamanda bir beyin cerrahına görünmenizde fayda vardır.

cevap

Müferrih

21 Ağustos 2018 Salı

Merhaba, beyin ağrıları da baş kısımlarında hissedildiği için bir farkı yoktur. Ancak ağrının nedeninin beyin olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Ağrı nedeni beyin olabilmesi için beyinde bir damar tıkanıklığı, kist, şişlik ya da sarsıntı gibi durumların olması gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karnın Sağ Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sağ Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kaburga Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6