İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, dişte meydana gelen iltihaplanma nedeni ile diş ağrısı şiddetini artırarak devam ediyorsa vakit kaybetmeden mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız. Çünkü iltihaplı diş tedavisi geciktirildikçe dişte mevcut olan iltihabın diğer dişleri de etkisi altına alarak diş kayıpları yaşanmasına neden olabilmektedir. Hekim kontrolünde uygulanacak tedavide iltihabı gidermek için hekiminiz mutlaka antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Ayrıca iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu da şöyle yanıtlayabiliriz. Hekiminizin uyguladığı antibiyotik tedavinin yanı sıra evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle iltihabın azalmasını sağlarken iltihap nedeni ile oluşan ağrıyı en aza indirebilirsiniz.


İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?Karanfil Yağı


İltihaplı diş ağrısını hafifletmek için bir parça pamuğun üzerine birkaç damla karanfil yağı damlatarak ağrılı ve iltihaplı bölgeye sürebilirsiniz ya da 1 çay bardağı su içerisine birkaç damla kadar karanfil yağı ekledikten sonra bu su ile gargara yapabilirsiniz. Karanfil yağı kullanım miktarı kesinlikle artırılmamalıdır ve uzun süreli kullanılmamalıdır. Çünkü karanfil yağı tahriş edici etkilere sahip bir yağdır. Ayrıca bir miktar zeytinyağının içine toz karanfil ilave ederek elde edilen karışımı iltihaplı bölgeye sürmenizde ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.


Poşet Siyah Çay


İltihaplanma nedeni ile ağrı yapan dişinize en yakın bölgeye kuru ve kullanılmamış çay poşeti yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kullanıldıktan sonra bardağın içinden çıkartılan çay poşetini de iltihaplı kısma soğuttuktan sonra koyabilirsiniz. Bu uygulama için kullanılan sıcak çay poşetini 10-15 dakika kadar buzlukta bekletip iyice soğuttuktan sonra iltihaplı bölgeye yerleştirin. Soğutulan çay etkisini yarım saat içinde göstermeye başlayacaktır.


Gargara

Hydogen peroxide (Hidrojen peroksit) içerikli ağız gargaraları özellikle iltihaplı bölge üzerinde dezenfekte görevi yaparak iltihaplı diş ağrısını hafifletebilir. Bu gargarayı kolaylıkla her eczaneden temin edebilirsiniz.


Tuzlu Gargara

Oda ısısında 1 su bardağı suyun içine 2 tatlı kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırın ve bu tuzlu suyla iltihaplı diş ağrınız için gün boyu 4-5 defa gargara yapabilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı

İltihaplı diş ağrınız için 1 çay bardağı suya 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz veya çay ağacı yağını bir parça pamuk üzerine 1-2 damlatarak iltihaplı kısmın üzerine sürebilirsiniz. Kullanılan bu yağın tadı oldukça kötüdür ve gereğinden fazla olarak yutulursa baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilmektedir.


Oregana Yağı

İltihaplı diş ağrısını hafifletmek için 1 çorba kaşığı hakiki zeytinyağının içine yaklaşık 1-2 damla oregana yağı damlatılarak elde edilen karışımla ağız gargara yapılır. Ancak zeytinyağı yerine Yarım çay bardağı ılık suyun içine yine 1-2 damla oregana yağı eklenerek gargara şeklinde kullanılabilir. Gargara yapılan karışımı kesinlikle yutmayarak tükürmeniz gerekmektedir.


Sarımsak

İltihaplı diş ağrısına karşı iyi gelen çözümlerden birisi de sarımsaktır. Sarımsağın özellikle doğal bir antibiyotik olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle antibiyotik etkilere sahip olan sarımsağın faydalarından yararlanabilmek için 2-3 diş sarımsağı soyduktan sonra ezerek elde edilen sarımsak suyunun üzerine 1-2 damla karanfil yağı ilave edilerek iltihaplı bölge ve ağrıyan dişin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz.


Hindistan Cevizi Yağı

İltihaplı diş ağrısına karşı iyileştirici etkilere sahip olan Hindistan cevizi yağı bir parça pamuğun üzerine damlatılarak iltihaplı bölgeye yerleştirilerek 25-30 dakika kadar bekletilir. Hindistan cevizi yağı ile yapılan bu uygulamada Hindistan cevizi yağının kesinlikle yutulmaması gerekmektedir ve verilen sürenin sonunda ağızdan pamuk alınarak ağız iyice çalkalanmalıdır.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6