Erkeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Erkeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Karın Ağrısı

Karın ağrısı, başta sindirim sistemi olmak üzere karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan bir semptomdur. Bir yerdeki hasar sonucu oluşan çeşitli maddeler sinir uçlarını uyararak beyne ileti gönderir ve ağrı duyusu oluşur. Ağrı oluştuğunda çoğu zaman hastalığı önleme adına iyi bir işaret olur. Çünkü doku harabiyeti olmadan erken müdahale etme şansı elde edebiliriz. Erkeklerdeki karın ağrısı kadınlardakine benzer olmakla birlikte, kadınlarda uterus ve bununla ilişkili yapılar hasara uğradığında ağrı oluşturabilir. Erkeklerde daha çok bağırsak ile ilişkilidir.

Erkeklerde Karın Ağrısı Tipleri
  • Visseral (Primer) Ağrı: Visseral peritonla çevrili organlarda oluşan ağrı bu tiptedir. Bu organlarda oluşan gerilme, kasılma, iskemi gibi nedenler vardır. Ağrının yeri tam olarak lokalize edilmez.
  • Pariyetal (Sekonder) Ağrı: Pariyetal periton etkilenmesi sonucu oluşan ağrılardır. Kas, kemik, sinir veya kan damarlarının uyarılması pariyetal ağrının oluşmasına neden olur. Bu ağrılar keskin ve şiddetlidir. İyi lokalize olduğu için ağrının yeri nettir.
  • Yansıyan Ağrı: Hasar bölgesindeki sorundan dolayı oluşan ağrı ile vücutta aynı dermatom üzerinde bulunan farklı bir yerde ağrının ortaya çıkması durumudur. Örneğin, akut kolesistitte sağ omuzda ağrı duyulur, mesane ağrısı kasık ve testislere vurur, diyafram irritasyonu sonucu sol omuzda ağrı olur gibi.
Bazı doku hasarları vardır ki bunlar hem visseral hem pariyetal ağrı oluşturabilirler. Örneğin, akut apandisitin erken döneminde visseral ağrı ön plandayken, daha sonraları oluşan ağrı pariyetal ağrıdır.

Karın Ağrısının Lokalizasyonu

Erkeklerde karın ağrısında lokalizasyon önemlidir. Çünkü ağrıyan bölgenin hangi nedenlerden dolayı ağrıdığını tahmin etmede bize fayda sağlar. Karnı anatomik olarak dört kadrana ayırırız: sağ üst kadran, sol üst kadran, sağ alt kadran ve sol alt kadran.
  • Sağ üst kadran ağrısı yapan nedenler: Hepatomegali, hepatitler, karaciğer kistleri, safra kesesi ve safra yolu hastalıkları, pankreatit
  • Sol üst kadran ağrısı yapan nedenler: Mide ülseri, gastrit, pankreatit, pankreas kanserleri, sol böbrek kisti-tümörü-enfeksiyonu, dalak hastalıkları
  • Sağ alt kadran ağrısı yapan nedenler: İnflamatuvar bağırsak hastalıkları, kalın bağırsak bakteriyel ve paraziter enfeksiyonları, çekum kist ve tümörleri, divertikülit, sağ üreter taşı
  • Sol alt kadran ağrısı yapan nedenler: Divertikülit, kalın bağırsak tümörleri, sol üreter taşı, bağırsak tıkanması
Bunların dışında karında yaygın bir ağrı tablosu da oluşabilir. Bunlar: Yaygın peritonit, akut gastroenterit, yaygın lenfadenit, ailesel Akdeniz ateşi atağı, orak hücreli anemi krizi, mezenterik damar trombozları gibi nedenlerdir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Özellikle 2-3 günden fazla devam eden karın ağrılarında, beraberinde ishal, kusma, hazımsızlık, gaitadan kan gelmesi, uzun süreli olgularda kilo kaybı gibi belirtiler varlığında doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde karın ağrısına yol açan etmen daha da kötüleşebilir ve kişinin ölümüne bile neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?