Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Baş ağrısı çeşitli şiddetlerde ortaya çıkabilir ve oldukça rahatsızlık verici olabilir. Bu sorunu hafifletmek için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle, baş ağrısının şiddetini değerlendirmek gerekir. Çok şiddetli olan ve tıbbi müdahale gerektiren baş ağrılarında, hastaların daha önce doktor tarafından önerilen ilaçları kullanması tavsiye edilir. Ancak, aralıklı olarak etkili olan ve kronikleşmemiş baş ağrıları için doğal yöntemler ve bitkisel tedaviler tercih edilebilir. Bu yöntemler baş ağrısına iyi gelirse, hastalar ilaç kullanmaktan kaçınabilir.

Baş ağrısı, hastaların gün boyu aktivitelerini etkileyebilecek önemli bir sorundur. Uyku düzenini bozar, sinirlilik haline yol açar ve kişinin stres içinde olmasına neden olur. Bu nedenle, baş ağrısı çeken kişilerin öncelikle sakinleşerek bundan daha kolay kurtulacaklarını bilmesi gerekir. Başa yapılacak hafif bir masaj, sakinleşmelerine yardımcı olacak bitki çaylarının içilmesi yararlı olabilir. Özellikle, kan basıncının değişmesi veya kanda oksijen azlığı baş ağrısı etkisi yaratabileceğinden, bu etkenlerin düzeltilmesi gerekir. Baş ağrısına yol açabilecek etkenler ortadan kaldırılırsa, sorun daha kolay çözümlenebilir.

Baş Ağrısına İyi Gelecek Uygulamalar

  • Sakinleşebileceğiniz loş ve sessiz bir ortamda bulunmak, rahatlamanıza yardımcı olur. Migren kaynaklı baş ağrıları için bu yöntem çok faydalıdır. Kendinizi hem sakinleşmiş hem de ferahlamış hissedeceksiniz.
  • Açık havada yapacağınız kısa yürüyüşler, gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelir. Temiz havada bol oksijen alabileceğiniz yerlerde yürümelisiniz. Bu, üzerinizdeki stresi atmanız için de iyi bir fırsattır. Bu yürüyüşleri gündüz yapabileceğiniz gibi, akşamları da yapabilirsiniz. İnanın, kendinizi kısa sürede çok iyi hissedeceksiniz.
  • Baş bölgesine nane yağı gibi bitkisel yağlarla yapacağınız dairesel masaj, ağrının giderilmesini sağlar. Bunu parmak uçlarınızla burun deliklerinden yukarıya, alnınıza kadar olan bölgeye uygulamalısınız. Uygun olursa masajı bir başkası yapabilir. Gerçekten, baş masajının çok rahatlatıcı olduğunu göreceksiniz. Bunu ağrının geçinceye kadar aralıklı olarak tekrarlayabilirsiniz.
  • Sıcak bir banyo almak, gevşeyip rahatlamanıza yardımcı olur. Kendinizi banyoya giremeyecek kadar halsiz hissediyorsanız, içine sıcak su konulan bir kabın içine ayaklarınızı sokabilirsiniz. Yarım saat kadar ayaklarınızı sıcak suda bekletirseniz, baş ağrısının hafifleyerek dindiğini göreceksiniz.
  • Baş ağrısına iyi gelen bir başka uygulama da soğuk kompres yapmaktır. Bunun için temiz bir bezi buzlu suyun içinde ıslatarak başınıza koyabilirsiniz. Bir süre sonra rahatladığınızı fark edeceksiniz. Bez ısındıkça soğuk suyla ıslatarak, baş ağrınız geçinceye kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.
  • Baş ağrısını geçirmek için terlemek de faydalı bir uygulamadr. Bu nedenle sportif etkinlikler, bisiklete binme, yürüme gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Evdeyseniz aerobik hareketler yapabilir, dilerseniz meditasyon, yoga gibi etkinliklerle üzerinizdeki gerginliğin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen uygulamalar her zaman kişinin rahatlatılması, gerginlikten ve stresten uzaklaşması üzerine kurulu olmalıdır. Bu sayede ağrının kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Uygulamalardan uygun olanı yaparak, kendinize bir fincan ılık ballı süt hazırlayıp içmenizi de öneririz. Böylece iyice sakinleşecek ve ağrıdan daha kolay kurtulacaksınız. Bitki çayları içinde sizi rahatlatacak olanlar özellikle nane çayı ve anason çayı tavsiye edilebilir. Bunlar hemen her evde bulunan bitkilerdir. Bu yüzden üşenmeden hazırlayıp, bir fincan içebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uran

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba 23 yaşındayım. Yaklaşık bi 10 gündür akşama doğru hep başıma ağrılar giriyo. Doktora gittim bunun için eeg çekti. Bir şey bulamadı sadece B12 vitaminin düşmüş dedi ve hap yazdı. Şimdi onları kullanıyorum. Henüz bir fayda görmedim. Bir tüeli bu baş ağrılarım bitmedi. Yardımcı olur musunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Evdegül

Baş ağrısı grip, nezle, soğuk algınlığı, stres ve diğer duygulardan dolayı ortaya çıkabilir. Ancak her zaman böyle basit sebeplerden dolayı kendini göstermez. Beyin tümörü, kanser, enfeksiyon hastalığı gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak da ortaya çıkabilir. Duruma göre ortaya çıkma sebebi anlaşılır. Sessiz ortamda bulunmak, dinlenmek ve uyumak ağrıya iyi gelebilir.

2. Cevap
cevap

Özsel

Baş ağrısına, yoğun iş temposu, çalışma alanındaki gürültüler ve stress sebebiyet verebilir. Her ağrı muhakkak ciddi bir etmene dayanıyor diyemeyiz. Her halükarda bir doktor kontrolü gerekse bile, baş ağrısı yaşandığı andan itibaren temiz hava ve bol oksijen almak daima vücuda iyi gelmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Güncel

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Güncel

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?