Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol omuz ağrısı, özellikle yetişkinler olmak üzere birçok insanda görülen bir problemdir. Özellikle ortopedi bölümünde sorunu olan insanların birçoğunda omuz ağrısı sorunu vardır. Omuz, insanlarda en oynar eklemler arasındadır ve bu nedenle birçok eklem hastalığından etkilenecek bir bölgedir. İnsanlarda omuz bölgesi içerisinde birçok kemik, kas ve sinir bulunması nedeni ile biraz hassas olduğu söylenilebilir. Sol omuz ağrısının çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenle nedeni bilinmeyen omuz ağrıları için kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir. Aksi durumlarda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sol omuz ağrısı, vücuttaki en dikkat edilmesi gereken ağrılardan biridir. Çünkü bu ağrılar kimi zaman basit nedenlere bağlı olarak gelişse bile bazen de kalp hastalıklarının ve kalp krizinin önceden belirtisi olabilmektedir. Sol omuz ağrısı bazen de insanlarda majör travma adı verilen sorunun da belirtisi olabilmektedir.

Her ne olursa olsun sol omuz ağrısının en fazla görülmesinin nedeni omuzda ve çevresinde bulunan kaslardır. Özellikle hiç spor yapmayan insanlarda sadece sağ kolun daha fazla çalıştırılması nedeniyle sağ kaslar gelişir. Bu durumda kişinin sol kolu ile yaptığı ağır işler direk olarak kasların ağrımasına neden olur. Meydana gelen kas ağrısı en az iki gün boyunca etkisini kişi üzerine göstererek sol omuzda ağrıya neden olur. Bunun yanı sıra bilindiği gibi insanlarda kalp, tam olarak göğsün ortasında değil, biraz göğsün solunda yer alır. Bu nedenle kalpte görülen ağrılar, direk olarak kişilerin omuzunda hissedilir. İşte bu durumlarda kalp krizi belirtisi olarak sol omuz ağrısını ele almak mümkündür.


Nedenleri

  • Sol omuz ağrısı, bazen omza alınan darbelerle meydana gelebilmektedir. Kimi zaman kişi fark etmeden aldığı darbelerle kaslar zedelenir ve yaklaşık olarak 3-4 gün kadar ağrı etkisini gösterir.
  • Sol omuz ağrısının bir diğer nedeni yapılan egzersizlerin yanlış yapılması ya da ani yapılmasıdır. Egzersizlerin öncesinde kesinlikle ısınma hareketlerini yavaş yavaş yapmalısınız. Sol omuz ağrısı, bu nedene bağlı olarak yaygın bir şekilde görülür.
  • İnsanların uyku pozisyonları da sol omuz üzerinde meydana gelen ağrılarda çok etkilidir. Özellikle başın gece yastıktan düşmesi boyun ve omuz arasında bulunan sinirlerin sıkışmasına ve bu nedenle en az iki gün omuzda ağrı oluşmasına neden olur.
  • Sol omuz ağrısı, insanlarda köprücük kemiği kırığı ya da zedelenmesi gibi bir durumdan kaynaklanabilir. Bu durumlarda meydana gelen ağrının şiddeti oldukça fazla olacaktır. Yani sorun kendisini açıkça gösterecektir.
Bu nedenlerle birçok kişide sol omuz ağrısı meydana gelmektedir. Eğer sol omuz ağrısının yanında yüksek ateş problemi meydana geliyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden Uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerde gece ağrılar var ise bu durumda da çok ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Sol Omuz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6