Kol Ağrısı

Kol Ağrısı

Kol Ağrısı, genellikle günlük hayatta taşıma, kaldırma gibi hareketlerde kullandığımız kollarımız, bazen güç kaybı, darbelere bağlı yaralanmalar veya bazı hastalıklar nedeniyle ağrıyabilir. Genellikle bu kol ağrısı, omuz ile bilek arasındaki bölgede meydan gelir. Bazen de boyun ve sırt kısmındaki sorunlarda bu ağrılara sebep olabilir. Genellikle tek başına çok fazla sıkıntı oluşturmasa da bazı belirtiler eşliğinde kol ağrısı tehlikeli olabilmektedir. 
Kollarımız kas, eklem ve tendon olarak bilinen üç bölümden oluşur. Bu üç bölümde dışarıdan gelen darbelere fazla duyarlı olması sebebiyle kol ağrısına neden olabilir. 

Kol Ağrısının Nedenleri

Yaygın olarak karşılaşılan belirtilerden olan kol ağrısı, birçok nedenle oluşabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:
 • Dolaşım Bozukluğu: Aşırı sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam tercihi, bazı mineral ve vitamin eksiklikleri ve bazı ilaçların yan etkilerinin oluşması sebepleriyle kan dolaşımında bozukluklar görülür. Kan dolaşımındaki bu bozukluklarda kol ağrısına neden olur. 
 • Sinir Sıkışmaları: Boyun bölgesinin köklerinde veya omuzlarda görülebilecek sinir sıkışmaları da kol ağrıları neden olabilmektedir. 
 • Boyun Fıtığı: Boyunda oluşan fıtık, bu bölgedeki sinirlere baskı yaparak boyun ve omuz ağrılarına neden olabilir. Bu ağrılar da çoğu zaman kollara vurmaktadır. 
 • Bursit İltihabı: Kemik ve eklemlerin arasında içi sıvı dulu bir bölge vardır ve bu bölgeye de bursa adı verilmektedir. Bu bölgede oluşan iltihaplanma ise bursit iltihabına neden olmaktadır. Genellikle omuz bölgesinde görülen bu iltihaplanma da kol ağrılarının bir tetikleyicisi olarak görülür. 
 • Rotator Cuff Yırtığı: Omzun sabitliğini sağlamak amacıyla omuzda bulunan kas ve eklem grupları birlikte bir grup halinde hareket ederler. Bu gruba omuz manşeti (Rotator Cuff) olarak adlandırılır. Kürek kemiği ile omuz arasındaki bağlantıyı sağlayan bu bölge, herhangi bir ağır ve ani hareket sonucunda yırtılabilir. Bu bölgenin yırtılması ile birlikte her iki kolda ağrılar ortaya çıkabilir. 
 • Anjin: Bu hastalık kalbe yeterince kan gitmediğinde ortaya çıkan koroner kalp hastalığıdır. Genellikle kalp kriziyle aynı şekilde belirti gösterebilen bu hastalık, kol ağrısı belirtisine sebep olur. Genellikle bu hastalıktaki ağrılar kalp krizi kadar uzun sürmemektedir. 
 • Karpal Tünel Sendromu: El bileğindeki sinir sıkışmaları sebebiyle oluşan bu hastalık da koldaki ağrı belirtisinin temel nedenlerinden biridir. Genellikle ağrıya uyuşma, karıncalanma ve titreme gibi belirtiler eklenir. 
 • Kemik Kırılmaları Ve Çatlakları: Kolda veya kemikte incinme, kırılmalar veya çatlaklar da bir kol ağrısı sebebidir. Bunun yanında kolda şişme ve uyuşma belirtileri de görülür.
 • Kalp Krizi: Kan dolaşımında meydan gelen bozulmalar, kalp kasının oksijen almasına engel olarak kalp kasındaki hücrelerin ölümüne sebep olur. Böylece kalpte kanın pıhtılaşması oluşur ve damarlarda daralmalar meydana gelir. Böylece kalp kriz oluşur. Kalp krizinin en önemli belirtilerinden biri de sol kol ağrısı olarak bilinmektedir. Hayati risk taşıyan kalp krizi, kol ağrısı dışında göğüste yanma, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilere de sebep olur. 
Kol Ağrısına Sebep Olan Diğer Hastalıklar
 • Fibromiyalji
 • Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı
 • Gut Hastalığı
 • Ulnar Sinir Felci
 • Periferik Nöropati
 • Kemik Kanseri
 • MS Hastalığı
 • Koroner Arter Hastalığı
 • Lenfödem
 • Kawasaki Hastalığı

Kol Ağrısına Eşlik Eden Diğer Belirtiler

Kol ağrısı
ile birlikte genellikle şu belirtiler görülmektedir:
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı, kusma
 • Terleme
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Kolda uyuşma, karıncalanma ve yanma
 • Kolda şişkinlik
Kol Ağrısı Tedavisi

Kol ağrısı tedavi edilirken ilk olarak ağrıya sebep olan hastalıklar veya bu ağrıların altında yatan sebepler belirlenir. Buna göre tedavi yöntemi belirlenir. Ağrının nedeni belirlendikten sonra ilaç veya cerrahi yöntemler uygulanabilir. 
Genellikle ağrıların sebebi hafif ise doktor tarafından dinlenme tavsiye edilir. Bu ağrılar genellikle 3-4 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Ayrıca kolu yormadan yapılabilecek egzersizler de hastaya iyi gelebilir. 
Daha önemli hastalıklarda ise antienflamatuar ilaçlar ve kas gevşeticiler kullanılır. Bu problemlerde ağrı kesici ilaçlar da kol ağrısı belirtisini ortadan kaldırmaya yarar.
Cerrahi tedavi yöntemleri ise fıtık, tümör gibi hastalıkların tedavisi için uygulanır. Böyle ağrılar ortadan kalkar. 

Kol Ağrısı Tedavisinde Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Noktalar
 • Eğer kolunuzu kullandığınız bir işte çalışıyorsanız aralıklı olarak kolunuzu dinlendirin.
 • Ağrı için bölgeye soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. 
 • Genellikle ağrıyan kolunuzu kol hizasında dinlendirmeye dikkat edin.
 • Kolunuzu rahatlatmak için kol askısı kullanabilirsiniz.
 • Ağrının ortadan kaldırılması için bölgeye masaj uygulayın.
 • Sigara veya alkol tüketiyorsanız bunları kısmayı hatta bırakmayı deneyin.
 • Kol ağrısı olan bölgeye bandaj uygulayarak bölgenin şişmesini önler ve ağrıyı azaltır. Bandajı çok fazla sıkmamaya dikkat edin.
Kol Ağrısı İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri
 1. Zencefil Çayı: Anti-inflamatuvar ve antioksidan etkilere sahip olan zencefil, kan basıncını düzenleyerek kol ağrısı belirtisini ortadan kaldırmayı sağlar. Zencefil çayını hazırlamak için 2 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kadar kıyılmış zencefil atın. 5 dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra günde 3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.Bunun dışında zencefili bir tülbente sararak ve sıcak suya daldırarak ağrı olan bölgede 15 dakika bekletebilirsiniz.
 2. Zerdeçal: İçerisindeki kurkumin maddesiyle zerdeçal, tendon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Hem içecek olarak hem de dışarıdan uygulayarak zerdeçalı kullanabilirsiniz. 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı Hindistan ceviz yağını karıştırarak ağrılı bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra bölgeyi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Ayrıca içeceği de bir bardak kaynayan süte, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu atıp karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
 3. Elma Sirkesi: Elma sirkesi kas ve kol ağrılarına iyi gelen mineralleri çerisinde barındırmaktadır. 2 bardak elma sirkesini bir kova suya ekleyerek ağrıyan bölgeyi kovanın içerisinde 15 dakika bekletin.  Diğer bir yöntem de ise 1 kaşık elma sirkesi, 1 bardak suya eklenir ve 1 hafta boyunca bu karışım içilerek ağrılar azaltılabilir. 
 4. Kırmızı Pul Biber: Pul biber, içerisindeki maddeler ile analjezik bir etkiye sahiptir. Böylece kol ağrısı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Yarım çay kaşığı pul biber ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırılarak bir pul biber kürü elde edebilirsiniz. Bu kürü günde iki defa 10'ar dakika süreyle uygulayabilirsiniz. 
Son Güncelleme : 01.03.2021 21:01:12
Kol Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kol Ağrısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Kol Ağrısı"
Kolumda nedenini bilmediğim bir ağrı var ve gerçekten beni çok rahatsız ediyor. Bu ağrı özelllikle de sabahları çok aşırı bir halde oluyıor ve bana zarar veriyor. Kolumdaki bu ağrıların nedenini nasıl öğrenebilriim ya da bu ağrılar için neler yapabilriim?
Pakel . 02.11.2018 19:11:36
CEVAP YAZ
Burun Ağrısı
Burun Ağrısı
Burun Ağrısı, İnsanın anatomik yapısı gereği yönetici konumunda bulunan baş bölgesi vücudun tamamını kontrol altında tutabilmesi için çok karmaşık sinir, duyarga ve damar sistemine sahiptir, burun ağrısının oluşmasına neden olan hastalıklar sadece bu...
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Gaz kasık ağrısı yaparmı, bilindiği gibi her yaşta çeşitli dönemlerde kasık ağrısı gaz sorunu belirtisi olabilir. Günümüzde çok kişinin yaşadığı bu sorun rahatsız edici bir hale gelmektedir. Kişilerin tükettiği gıdalar fazla yemesi, yada ağır gelmesi...
Sol Kulak Ağrısı
Sol Kulak Ağrısı
Sol Kulak Ağrısı, Kulak ağrısı genel olarak çocuklardan duyulur ama esasen, yetişkinlerde de sık sık rastlanan durumlardan biridir. Kulak ağrısını rutin olarak yaşayan kişiler, bu ağrının nasıl şekilde bastırılabileceği, ya da ne kadar şiddetli olabi...
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Hamilelikte idrar yaparken kasık ağrısı, Hamilelikte meydana gelen idrar yaparken kasıklarda ağrı meydana gelmesinin nedeni idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Hamilelikte bayanların oldukça şikayet ettikleri idrar yolları iltihabına karşı kasık ağrısı ...
Sol Yan Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Sol Yan Ağrısı, Vücudumuzun canlı kalması için gerekli beyin hariç iç organların hepsi karın ve göğüs boşluğunda bulunur, buradaki organlar hayati öneme sahiptir. Bu organlar; Sağ ve sol akciğerler, göğsün solunda yer alan kalp, gövdenin tam ortasınd...
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı, hamilelik süreci kadınlar için oldukça sıkıntılı bir dönem olduğundan birçok problemle karşılaşılmaktadır. Bu problemler bazen büyük hastalıklara yol açabilir. Bu problemler hamilelikte sağ tarafta ağrı veya kasıklarda a...
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Erkeklerde ilişki Sonrası Kasık Ağrısı, erkeklerde kasık ağrısı ani ve bilinçsiz kas hareketleri sonucu ortaya çıkar. Zorlayıcı aktiviteler ve ağır işler kasların gerilmesine sebep olur. Kadınlar genellikle iç hastalıkları ve kadınsal problemleri ya...
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı, Onlarca kemik, kemik eklemleri, yüzün üzerinde tendonlar ve tendon bağlarının hemen hemen bütün kasların kesişen noktalarının bulunduğu organımız olan ayağın en büyük kemiği topuktur. Yürüyüş esnasında zemin ile en baş tema...
Sağ Boşlukta Ağrı
Sağ Boşlukta Ağrı
Sağ Boşlukta Ağrı, Genel olarak bu ağrı karın bölgesinin sağ tarafında bulunan organlardan kaynaklanır. Sağ boşlukta oluşan ağrıların nedeni daha çok apandisit, böbrek taşı ve yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. karnın Sağ boşl...
Kalp Kası Ağrısı
Kalp Kası Ağrısı
Kalp kası ağrısı genel olarak, kalp krizinin sonucu olarak ortaya çıkar ve uzun süreli olmaz. Kalp kaslarının ağrısı insan vücudunda genel olarak göğüs ağrısı olarak tanımlanır. Fakat yapılan araştırmalara göre göğüs ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık...
Alt Baldır Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı, vücut organlarından olan baldır kısmına ağır yüklenmeler, yaralanma, kas, tendon ve baldır bağı sorunlarının varlığı, yaşa bağlı aşınma ve bu noktadaki yıpranma sebepleriyle ağrının meydana gelmesidir. Hafif düzeyde değerlendirileb...
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Adet döneminde bel ağrısı, her bayanın yaşadığı bir belirti olmayabilir. Adet dönemi yaklaşan bayanların bir kısmı eğer zorlu bir süreç geçiriyorlarsa bu günler onları oldukça telaşlandırabilir. Bazı bayanlar ve genç kızlar daha adet olmadan yoğun be...

 

Burun Ağrısı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Sol Kulak Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Sağ Boşlukta Ağrı
Kalp Kası Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Erkeklerde Karın Ağrısı
Sol Boyun Ağrısı
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Dil Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Kol Damar Ağrısı
Alın Ağrısı
Hamilelikte Sağ Boşlukta Ağrı
Dalak Ağrısı
Sol Sırt Ağrısı
Sol Böbrek Ağrısı
Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı
Hamilelikte Yumurtalık Ağrısı
17 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı
Sezeryan Ağrıları
Sağ Yumurtalıkta Ağrı
Popüler İçerik
Erkeklerde Karın Ağrısı
Erkeklerde Karın Ağrısı
Erkeklerde karın ağrısı, Karın ağrısı, başta sindirim sistemi olmak üzere karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan bir semptomdur. Bir yerdek...
Sol Boyun Ağrısı
Sol Boyun Ağrısı
Sol boyun ağrısı, boynun sol kısmından hem arka tarafa hem de omuz kısımlarına doğru yayılan bir ağrı olarak hissedilmektedir. Bu durum günümüzde bilg...
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Sağ koltuk altı ağrısı, Koltuk ağrısının bir çok sebebi vardır. Koltuk altı ağrısı ile birlikte elinize şişlik veya bir top gibi bir şey geliyorsa mem...
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı, genellikle anne adaylarının son aylara doğru yaklaştıkları dönemde sık görülmeye başlayan ağrı çeşitleri arasında yer al...
Dil Ağrısı
Dil Ağrısı
Dil Ağrısı, Dil, yemek yemek ve tat almak gibi görevleri sağlayan, en önemli ağız içi organlarından birisidir. Ağız içi hastalıkları sonucunda dilde m...
Üst Baldır Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı, Vücutta bulunan sinirler, beynimize etrafta hissettiğimiz durumlarla ilgili bilgi yollamakta, aynı zamanda beyin de, kaslara hareke...
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı, Sırt ağrısı ve bunun yanında mide bulantısı genellikle sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Mide ve bağırsaklard...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Burun Ağrısı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Sol Kulak Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Göğüs Ağrısı
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Göğüs Ağrısı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022