Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Eti Ağrısı

Hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen değişiklikler, özellikle hormonal değişiklikler, diş eti ağrısına neden olabilir. Sorunlu dişleriniz daha hassas bir hale gelebilir ve diş eti kanaması, diş etinin çekilmesi gibi nedenlerden dolayı diş eti ağrısı yaşayabilirsiniz. Diş eti ağrısı ve diş eti kanaması gibi durumlar yaşıyorsanız, kısa zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz, çünkü bunlar erken doğum belirtileri de olabilmektedir. Hamilelik, vücudun diğer hormonlarını etkilediği gibi diş etlerini de etkiler. Ayrıca diş etindeki ağrı, diş etinde oluşan tümörün de habercisi olabilir. Progesteron seviyesinin yükselmesi, kalsiyum eksikliği ve sinüslerin tıkalı olması da diş etinde ağrıya neden olabilir. Hamileler ilaç kullanamadığı için diş eti ağrısını, tüketecekleri bazı gıdalar ile de geçirebilirler.

Hamilelikte Diş Eti Ağrısına İyi Gelen Besinler

  • Yeşil çay
  • Zeytinyağı
  • Bal
  • Karanfil yağı
  • Aloe Vera
  • Ada çayı
  • Çay ağacı yağı

Hamilelikte Diş Eti Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Diş eti çevresine karanfil yağı sürerek veya mira sakız çiğneyerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Özellikle lavanta kokusunda kullanılan yağlar da iyi gelmektedir. 10 adet karanfil tomurcuğunu sıcak suya koyarak demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra bir çay bardağı içerseniz bu da diş eti ağrınızı hafifletecektir. Bir miktar kekik ve kimyonu sirke içine koyarak gargara yapabilirsiniz. Bu işlemi diş eti ağrınız geçene kadar devam ediniz. Daha sonra bırakınız. Bir başka yöntem de buz ile kompres yapmak, kolonyalı pamuğu diş etine koymak ve tuzlu su ile gargara yapmaktır.

Ekstra Bilgiler

Hamilelik sırasında diş eti sağlığınızı korumak için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Ayrıca, diş hekiminizle düzenli kontroller yaparak diş ve diş eti sağlığınızı takip etmelisiniz. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek, hamilelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı için önemlidir. Hamilelik döneminde beslenmenize dikkat ederek yeterli miktarda kalsiyum, C ve D vitamini almanız da diş eti sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni