İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihaplı diş ağrısı nasıl geçer, İltihaplı diş ağrısının belirtileri kişide halsizlik, ateşlenme, dişlerin etrafında şişlik ve ağrı olarak kendini belli eder. Diş iltihabının nedenleri arasında dişin kökünde yer alan bakterilerin buraya yuva yapması ile dişlerde bulunan çürükler meydana gelir. Çürükler sayesinde bu bölgede bazı sızı ve hassasiyet meydana gelir. Ayrıca diş iltihabı ağız dahil bütün organları etkiler. İltihaplı olan bölgede kan dolaşımı kalp ve böbrek gibi organların işleyişini zarar verir. Bu nedenle iltihaplı dişin tedavisinin bir an önce yapılması gerekir. İltihaplanma olan bölgenin tedavisi için vakit kaybedilmeden diş doktoruna gidilmelidir. Ağızda bulunan dişlerde iltihabının nedenleri arasında günlük diş bakımının gerekli düzeyde yapılmaması meydana gelir. Tedavi edilmesi halinde ağızda bulunan diğer dişlere de sıçramadan bu problem ortadan kaldırılır. Ayrıca iltihaplanma dolayısıyla antibiyotik kullanılması gereklidir. Çünkü enfeksiyonlar sonucu başka problemlere ve ağrılara sebep olabilir. Şimdi ise iltihaplı olan diş ağrısının geçmesi için yapılacak uygulamalardan bahsedelim.

Poşet çay: Ağzı bulunan iltihaplanmanın sonucunda bazı yöntemler ile iltihaplanmaların azalması sağlanabilir. Poşet çayı bir bardak sıcak suda demlendirdikten sonra içerisindeki poşet çayı çıkartarak; buzdolabında 10 dakika kadar bekletilir. Soğuduktan sonra çıkartılan poşet çayı ağızda bulunan iltihaplanma olan bölgeye konulduğu takdirde, bu bölgedeki iltihaplanmaların geçmesine yardım edecektir. Bu sebepten dolayı poşet çayı günde bir kere uygulandığı takdirde, ağızda bulunan iltihaplanmalar kaybolacaktır.

Papatyalı karışık çay: Ağız içerisinde bulunan iltihaplanmalar gidermek için papatya ve ekinezya çayı ile oluşacak karışımı gargara yaparak; ağızda bekletiriz. Ayrıca yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile suyu karıştırarak iltihaplanma olan bölgeye uygulandığı zaman, o bölgede iltihapta kurumalar fark edilecektir.

Gargara: Ağızda bulan iltihaplanmalara kişi yeterli düzeyde gargaralar uygulayarak; ağızda oluşan iltihaplanmaların giderilmesine yardım edebilir. Böylelikle ağızdaki enfeksiyonların giderilmesi durumunda, iltihaplanmalarda azalacaktır. Ayrıca tuzlu su ile gargara yapmak da ağızda bulunan ağrıların ve enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlayarak; iltihap olan bölgenin kurulmasını sağlayacaktır.

Çay ağacı yağı: Ağız içerisinde bulunan iltihaplanmalar dolayısıyla kişi ağrı ve sancılar çeker. Bu ağrıları azaltmak için çay ağacı yağı ile yapılacak olan gargara sayesinde ağızda bulunan ağrıları ve enfeksiyonları giderecektir. Bu karışım uygulamak için çay kaşığı ile 3 damla çay ağacı yağını bir yudum suya karıştırarak ağzı alıp, uygulandığı takdirde; ağızda olan yaraların azaldığı görülecektir.

Karanfil yağı: İltihapların önemli sebeplerinden birisi de o bölgede oluşan ağrıların zonklamalar şeklinde meydana gelmesidir. Bu ağrılar ile kişi büyük sıkıntılar çeker. Karanfilin uyuşturucu etkisinden dolayı o bölgedeki ağrıların azalması sağlanacaktır. Ağza alınacak karanfil taneleri ile de kişinin ağzında bulunan ağrıların azalması sağlanacaktır. Çünkü ağza alınan karanfiller sayesinde o bölgede uyuşmalar meydana gelecektir. Ayrıca 10 adet karanfili yarım çay bardağı suyun içerisine koyup; belirli bir süre bekledikten sonra, içerisindeki karanfilleri alıp o su ile gargara yapılırsa ağrıyı giderir. Ağızdaki uyuşukluk belirli oranda çoğalacaktır ve ağrıların hissedilmediği görülecektir.


İltihaplı diş ağrılarında dikkat edilmesi gereken noktalar


İltihaplı diş ağrıları çeken kişilerin soğuk ve sıcak içeceklerin yiyeceklere karşı hassasiyeti bulunur. Bu sebepten dolayı tüketilen yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına dikkat edilmelidir. Ağızda bulunan iltihaplanmalar nedeniyle yemek yerken iltihaplı olan bölgede çiğneme yapılmamalı. İltihap olan bölgeyi kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Çünkü o bölgede uluşacak hassasiyet sebebiyle çiğneme esnasında daha fazla hasar görebilir. Ayrıca yenilen yiyeceklerden sonra ağzın bakımı ve dişlerin bakımı gerekli bir şekilde yapmak gerekir. Bu sebepten günde iki kez gargara yapmak veya günde iki sefer diş fırçasıyla uygun bir formda dişleri fırçalamak gerekir. Ayrıca kullandığımız gargaraların antibakteriyel özelliği olmasına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü ağızda bulunan enfeksiyonların giderilmesi için antibakteriyel özellikli gargaralar kullanılması gerekir. Ağızda bulunan iltihaplanmalar sonucunda kişinin sigara kullanılmaması gerekir. Sigara o bölgedeki iltihaplanmaları tetikler. İltihaplanma olan kişilerin sıcak yiyeceklerden kaçınması ve sıcak olan içecekleri tüketmemesi gerekir. Çünkü sıcağa karşı iltihaplanmalar zonklama etkisi yaratır ve oradaki bulunan ağrıların çoğalmasını tetikler. İltihaplanma durumunda yüz bölgesinde yani yanak bölgesinde şişlikler meydana gelir. Böyle durumlarda kişinin soğuk kompres uygulanması ile bölgedeki şişliği giderilmesi gerekir.

İltihaplanmalar sonucunda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gereklidir. Bitkisel yöntemler geçici olduğundan dolayı, bu sürecin kalıcı olması için doktor kontrolü gereklidir. Doktora danışıp, iltihaplı olan bölgelerde antibakteriyel ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılması ile bu bölgede bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır. Ayrıca iltihaplanma olan bölgelere Aspirin ya da alkol koymak, o bölgenin zarar görmesine sebep olabilir.

İltihaplı Diş Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

soru

Abbas

21 Ağustos 2018 Salı

Dişimde iltihap var çektiremiyorum. Dişte oluşan iltihabı nasıl geçirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Teali

10 Eylül 2018 Pazartesi

İltihaplı bölgeye antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi 1 hafta sürer. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra 3 gün içerisin de ağrı geçer. İltihap kapmış dişi kesinlikle çektirmeyin. Bu şekilde çekilen diş iltihaplı olduğu için iltihap kana karışırsa ölümle sonuçlanabilir. geçmiş olsun.

cevap

Hikem

01 Eylül 2018 Cumartesi

İltihaplanma olan bölgenin tedavisi için vakit kaybedilmeden diş doktoruna gidilmelidir. Gargara yardımıyla ağızda bulan iltihaplanmalara kişi yeterli düzeyde gargaralar uygulayarak; ağızda oluşan iltihaplanmaların giderilmesine yardım edebilir. Karanfil yağı iltihapların önemli sebeplerinden birisi de o bölgede oluşan ağrıların zonklamalar şeklinde meydana gelmesidir. Karanfilin uyuşturucu etkisinden dolayı o bölgedeki ağrıların azalması sağlanacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Koltuk Altı Ağrısı Sebepleri

Sağ Koltuk Altı Ağrısı Sebepleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6