Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı

Dirsek ağrıları, basit ağrılar olarak görülmemeli, ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalıdır. Gün içerisinde zaman zaman ufak darbeler sonucunda dirsek ağrısı yaşayabiliriz. Özellikle spor yapan bireylerde ve sık sık fiziksel temas içeren aktivitelerde bulunan kişilerde dirsek ağrısı yaygındır. Ev hanımları, yemek yaparken veya ev işleri sırasında kollarını yorarak dirsek ağrısı yaşayabilirler. Yoğun tempoda çalışan kişilerde de dirsek ağrıları sık görülmektedir. Günümüzde en çok tenisçilerde rastlanan bu ağrılar, şiddetli hale geldiğinde kola ve omuz eklemine yayılabilir. Tenisçiler dışında, ev hanımlarında da sıkça görülen dirsek ağrıları tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dirsek ağrısı yaşayan bireyler, dirseklerini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır.

Tedavi Edilmemesi Durumunda Oluşabilecek Ciddi Hastalıklar

Dirsek ağrıları, darbenin şiddetine göre uzun veya kısa süreli olabilir. Darbenin dirsek eklemini etkilemesi durumunda ağrının daha şiddetli ve uzun süreli olduğu gözlemlenmiştir. Dirsek ağrılarının bir diğer nedenlerinden biri ise kireçlenmedir. Dirsek bölgesine alınan darbeler ve hareketsizlik, kireçlenmeye yol açabilir. Romatizmal hastalıklara sahip bireylerde de dirsek ağrıları görülebilir. Aynı zamanda dirsek bölgesindeki sinirlerin baskı uygulaması sonucu sinirsel ağrılar da meydana gelebilir. Bu ağrılar kola ve el kısmına yayılabilir. Doğuştan gelen dirsek ağrıları da bulunmaktadır ve bu ağrılar ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilir. Herkesin dirsek ağrılarına karşı önlem alması ve dikkatli olması gerekmektedir.

Dirsek Ağrısının Etkileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen dirsek ağrısı, zamanla hareket kısıtlılığına yol açabilir. Bu durum vücudun ağrıyı azaltma ve kendini savunma mekanizmasıdır. Dirsek eklemi, elimizin nereye uzanmak istiyorsa o yöne hareket ettirir. Dirsek ağrısı basit gibi görünse de, günlük yaşamı olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur. Yemek, spor yapmak, araba kullanmak gibi günlük aktivitelerde dirsek ağrısı yaşam kalitesini düşürebilir. Dirsek ağrısı bazen elimizi işlevsiz hale getirebilir.

Bir süre sonra dirsek ağrısı kalıcı hale gelebilir ve tedavisi zorlaşabilir. Basit zorlanmalar ve küçük düşmeler sonucunda oluşan dirsek ağrıları, önemsenmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer dirseğiniz ağrıyorsa ve herhangi bir sebep hatırlamıyorsanız, kolunuzdaki kapsül veya bağlar hasar görmüş olabilir. Eklemin üzerinde kızarıklık yoksa birkaç gün soğuk uygulama yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Dinlenerek ağrının geçmesini bekleyebilirsiniz. Ağrınız geçerse endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak ağrınız geçmezse ve dirsekte kızarıklık, şişlik, ısı artışı gibi belirtiler varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Dirsek Ağrılarının Tedavileri

  • Krem kullanarak ağrıyı ve şişliği azaltmak
  • İlaç yöntemiyle ağrıyı azaltmak
  • Dinlenerek hareket ettirmeden durmak
  • Bitkisel ilaçlarla tedavi uygulamak

Dirsek ağrıları genellikle basit tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir. Ancak ağrının geçmemesi durumunda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Dirsek sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapmalı, ağır aktivitelerden kaçınmalı ve darbelerden korunmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Karın Ağrısı Gaz ile Nasıl Baş Edilir?

Karın Ağrısı Gaz ile Nasıl Baş Edilir?

Güncel

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?