20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
23 Temmuz 2024

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20'lik Diş Ağrısı

20'lik diş ağrısı, neredeyse herkesin yaşamının bir veya birden fazla döneminde yakındığı bir rahatsızlıktır. Ağrılar genellikle zonklama biçiminde olur, zamanla şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır.

20'lik diş olarak adlandırılan dişler, üçüncü azı dişleri olarak bilinir ve genellikle 15 ya da 16 yaşından sonra çıkmaya başlar. Bu süreç yaklaşık 30 yaşına kadar devam eder. Alt çene ve üst çene kemiğinin yapısına göre dişin çıkma yaşı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 20'lik dişler, çene içerisinde uygun yer bulamazlarsa, diğer dişler gibi yerlerini alamaz ve damak içinde gömülü kalırlar. 20'lik dişler, birçok hastalığın tetikçisi olabilir. Alt çenede gömülü kalan 20'lik dişler kulak ağrılarına, üst çenede gömülü kalan dişler ise yüz, göz ve burun bölgesindeki ağrılara neden olabilir.

20'lik Diş Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Damak içerisinde gömülü kalan 20'lik dişler, oluşma sırasında diğer dişlere baskı yaparak diş etinde şişmelere ve buna bağlı olarak da ağrılara sebep olabilir. Diş eti, dişin dışarıda kalan kısmını çevreler ve bu çevreleme sonucu diş cebi olarak adlandırılan bir yer oluşur. Bu cep, bakterileri, asitleri ve yiyecek artıkları tutarak enfeksiyonların görülmesine sebep olur. Bu bakterilerin oluşmasını tetikleyen en büyük unsurlardan biri, 20'lik dişlerin diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerde olmasıdır. 20'lik dişler, ağızda bulundukları yer itibariyle çürümeye en yatkın dişlerdir. Bu nedenle biriken bakteriler enfeksiyonların yanı sıra çürüklerin ve diş taşlarının oluşmasına da sebep olabilir.

20'lik Diş Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

20'lik diş ağrılarında birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Geçici müdahaleler için çeşitli bitkiler ve en önemlisi karanfil yağı önerilmektedir. Ağrıyan diş, diş fırçası ya da diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Ancak tüm bunlar geçici bir çözüm yöntemi olduğu için insanlar ağrı kesici ilaç kullanarak ağrılarını dindirmeyi tercih etmektedirler. Fakat ilaçlar kimyasal yapıları sebebiyle dişe, diş etine hatta çevredeki yumuşak dokulara zarar verdiğinden, çoğu diş hekimi tarafından tavsiye edilmez.

Diş hekimleri, bazı durumlarda 20'lik dişlerin çekilmesini faydalı görmektedir. Bu durumlar:
  • İleri seviyeye ulaşmış dişte çürüme
  • Sık sık tekrar eden dişte iltihaplanma
  • Dişin alt çenede ya da üst çenede yer bulamadığı, dişin yarısının çıkıp yarısının damaktan çıkamadığı durumlardır.
20'lik diş ağrısı, sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, kendi kendine geçme özelliği göstermez ve mutlaka tedavi gerektirir. Bu nedenle diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden bir diş hekimine gidilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uzman

23 Temmuz 2024 Salı

20lik diş ağrısı yaşayan biri olarak, bu ağrının zonklama biçiminde başlayıp nasıl dayanılmaz bir hal aldığını kimler yaşadı? Özellikle üst çenede gömülü kalan dişlerin yüz, göz ve burun bölgesinde sorunlara yol açtığını fark edenler var mı? 20lik dişlerin çürümeye en yatkın dişler olması nedeniyle bakterilerin enfeksiyon oluşturmasını engellemek için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Diş ağrısı başladığında hemen bir diş hekimine gitmenin önemini kimler tecrübe etti?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uzman,

20'lik diş ağrısı gerçekten oldukça dayanılmaz olabilir. Özellikle üst çenede gömülü kalan dişlerin, yüz, göz ve burun bölgesinde sorunlara yol açtığını fark eden birçok kişi var. Bu durum, dişin çevresindeki dokulara baskı yapması ve enfeksiyon riskinin artması nedeniyle oluşabilir.

20'lik dişlerin çürümeye yatkın olması, onların konumlarından ve temizlenmelerinin zorluğundan kaynaklanır. Bu nedenle, iyi bir ağız hijyeni sağlamak çok önemlidir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve antiseptik ağız gargaraları ile ağız hijyeninizi desteklemek enfeksiyon riskini azaltabilir.

Diş ağrısı başladığında hemen bir diş hekimine gitmek gerçekten önemlidir. Erken müdahale, sorunun büyümesini ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önleyebilir. Diş hekiminiz, duruma en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Geçmiş olsun dileklerimle,
Uzman

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ben Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ben Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemikler Neden Ağrır?

Kemikler Neden Ağrır?

Güncel

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?