Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?
07 Temmuz 2024

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Safra kesesi ağrısı, genellikle safra taşları veya safra yollarındaki tıkanıklıklar sonucu ortaya çıkar. Bu ağrının hafifletilmesi ve tedavi edilmesi için bazı doğal yöntemler ve besinler oldukça etkili olabilir. İşte safra kesesi ağrısını hafifletmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler ve besinler:

Safra Kesesi Ağrısına İyi Gelen Besinler ve Yöntemler

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, safra kesesi ağrısını hafifletmek için etkili bir doğal ilaçtır. Safra kesesinde meydana gelen ağrılar çoğunlukla yemek yedikten sonra ortaya çıkar ve elma sirkesi besinlerin sindirimini hızlandırarak bu ağrıları hafifletebilir. Elma sirkesi, pektin maddesi içerir ve bu madde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Safra Kesesi Ağrısını Geçirmek İçin Elma Sirkesi

  • 1 su bardağı meyve suyu (limon, elma veya portakal suyu)
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Elma Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle taze olarak sıkılmış meyve suyunun içerisine elma sirkesini ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra hazır olan karışımı tüketin ve yaklaşık 20-30 dakika sonra safra kesesinde meydana gelen ağrınız büyük ölçüde geçecektir.

Karbonat ve Limon Karışımı

Safra kesesi ağrısının bir başka sebebi ise safra sisteminin asidik ortamdan dolayı düzgün çalışamamasıdır. Karbonat ve limon suyu ile hazırlanan alkalize çözeltiler bu ağrıları büyük ölçüde azaltır.

Safra Kesesi Ağrısını Geçirmek İçin Karbonat Limon Karışımı

  • Yarım kaşık ya da bir tatlı kaşığı karbonat
  • 1 adet limon suyu

Limon Karbonat Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Bir bardağın içerisine taze sıkılmış limon suyunu doldurun. Ardından içerisine karbonatı ekleyerek karıştırın. Bu iki malzeme karışınca kabarma meydana gelecektir. Eğer safra kesesi ağrısı sık sık tekrarlıyorsa, bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa taze olarak hazırlayıp tüketin. Eğer ağrı şikâyetiniz bir seferlikse, bir defa kullanmak yeterlidir.

Nane

Nane, safra kesesi, mide ve safra yollarında oluşan spazmları gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, safra taşlarını eritmek için de etkili bir doğal yöntemdir. Nane, terpen maddesi içerir ve bu madde safra taşlarını eritmede oldukça etkilidir.

Safra Kesesi Ağrısı İçin Nane Karışımı

  • 1-1,5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağı
  • 1-2 tatlı kaşığı bal

Nane Karışımı Nasıl Hazırlanır?

İlk önce bir bardak suyu kaynatın ve kaynamış suyun içerisine kuru nane yapraklarını ilave edin. Daha sonra ocağın altını kısın ve karışımı 10 dakika kadar pişirin. Karışımı bardağa süzün ve içerisine bal ekledikten sonra orta sıcaklıkta tüketin. Yemek arasında bu karışımın tüketimi sindirim için daha faydalıdır.

Maydanoz

Safra kesesi ağrısını hafifletmek için maydanoz da kullanılabilir. Daha önceden kurutmuş olduğunuz maydanoz sapından yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar alın ve bir bardak kaynamış suyun içerisine ekleyerek 15 dakika kaynatın. Bu karışımı gün içerisinde birkaç defa tüketebilirsiniz. Ayrıca, maydanoz safra taşının oluşmasına engel olmaktadır.

Mısır Püskülü

Mısır püskülü de safra kesesi ağrısına iyi gelir ve aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Bir bardak suyun içerisine iki tatlı kaşığı mısır püskülünü ekleyerek kaynatın. Günde iki defa mısır püskülünü taze olarak kaynatıp tüketin.

Bu doğal yöntemler ve besinler, safra kesesi ağrısını hafifletmek için etkili olabilir. Ancak, safra kesesi ağrınız sürekli tekrarlıyorsa veya şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kemik Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi