El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Eklemlerinde Ağrı; 45 yaşından sonraki kimselerde görülen bu rahatsızlık bazı deformasyonlara bağlı olarak da gençlerde ortaya çıkabilmektedir. El parmak eklemlerinde ağrı oluşması basit bir durum gibi gözükse de oldukça tehlikeli bir sorundur. Aksi takdirde olumsuz sonuçların meydana gelmesi söz konusudur. Özellikle yoğun fiziksel aktiviteler sonrasında meydana gelen bu sorun oldukça normal bir durumdur. Fakat herhangi bir çalışma olmadan meydana gelen bir zorlanma ya da darbe olmaksızın ortaya çıkan ağrılar bu sorunun tehlikeli boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bu durumu sürekli olarak kendisini tekrar etmesi halinde mutlaka uzmana başvurmalı ve sorunun asıl sebebinin araştırılması gerekir. En basit motor becerilerinden elle yapılan birçok sportif faaliyete kadar bu eklem ağrılarının yaşanması söz konusudur. El parmak eklemlerinde ağrı oluşması meydana gelen hasarın şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Böyle bir durum ise tendonların dayanma gücünü kısıtlar ve birtakım zorlanmalar meydana gelir.

Bu makalemizde sizlere el parmak eklemlerinde ağrı oluşumunun nedenlerinden ve bu soruna karşı alınması gereken birtakım tedbirlerden bahsedeceğiz. Üzerinde duracağımız hususlara dikkat etmeniz halinde bu soruna çözüm bulmanız söz konusu olabilir.


El Parmak Eklemlerinde Ağrı Neden Olur?


Romatizma ve kireçlenme sorunu el parmak eklemlerinde ağrı oluşumunun en temel nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki sorun da hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Kemik ve çevresinde yer alan eklemlerde oluşan iltihaplanmalar osteartit kıkırdağa hasar vererek parmakların birtakım görünüm ve şekil bozuklukları yaşamasına yol açar. Bu yüzden de bu sorun ile ilgili olarak en kısa sürede önlem almak gerekmektedir.

Romatizma; El parmak eklemlerinde ağrı oluşmasında bu sorunun iltihaplı olan romatizma hastalığından kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle de bedenin savunma mekanizmasındaki güçsüz yapıların oluşması bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunun belirtileri arasında el ağrıları, parmak ağrıları ile bu soruna bağlı olmaksızın meydana gelen parmaklarda şişlik sorunu söz konusudur. Aynı zamanda da halsizlik ve yorgunluk gibi keskin belirtileri ile karşılaşmak mümkündür. Bu soruna karşı mutlaka ilaç tedavisini aksatmamak ve gerekirse fizik tedavi sürecini hızlandırmak gerekebilir.

Kireçlenme; Eklemlerde oluşan aşırı zorlanmalara beraberinde kaslarda zayıflık oluşmasına ve birtakım sorunların meydana çıkmasına yol açmıştır. Bu sorunların başında ise yıllardır bilinen kireçlenme sorunu kendisini göstermektedir. Ellerin aşırı kullanımı ya da fazla hareketsiz olması halinde el parmak eklemlerinde ağrı oluşmasına yani kireçlenme sorununa neden olmaktadır. Uzun yıllar boyunca kendisini yavaş yavaş gösteren bu sorun için kas gevşeticiler, uyuşturucu özelliği bulunmaya iğneler kullanılabilir. Çok zor durumda kalındığında ise cerrahi müdahale yoluna gidilebilir.


El Parmak Eklemlerinde AğrıOluşmasına Karşı Alınacak Tedbirler


Öncelikli olarak sorunun asıl sebebinin araştırılması ve erken tanının konulması oldukça önemli bir husustur. Bunun ile hastanın beslenmesi dikkat etmesi gerekir. El parmak eklemlerinde ağrı oluşumuna karşı yapılması gereken birtakım egzersizlerin de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Yorumları

soru

Atasan

10 Eylül 2018 Pazartesi

Benim on parmağımın da on ekleminde ağrılar oluşuyor. Bu ağrılar bazen o kadar şiddetli oluyor ki ellerimi kesseler daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bu ağrıların tam olarak nedenleri ne olabilir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Ağrısı Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısı Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluk Baş Ağrısı Nedenleri?

Uykusuzluk Baş Ağrısı Nedenleri?

16 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

16 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğsümde Ağrı Var?

Göğsümde Ağrı Var?

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Migren Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi