Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı, genellikle anne adaylarının son aylara doğru yaklaştıkları dönemde sık görülmeye başlayan ağrı çeşitleri arasında yer alır. Anne adaylarında oluşan bu ağrı, genellikle daha çok uyku halinde iken ve sabaha doğru vakitlerde görüldüğü gibi aynı zamanda çok uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturarak vakit geçirme döneminde görülmektedir. Bu dönemde sol bacakta ağrı olmasına etki eden diğer önemli faktör ise magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin oldukça az olması ve fosfor değerlerinin yüksek çıkmasıdır. Özellikle anne adaylarına Uzman doktorlar bu dönemde magnezyum ve kalsiyum içeren ilaçların kullanımını önermektedirler. Hamilelikte sol bacakta ağrısı, anne adayları için oldukça zor bir dönem olduğunu gösterir. Süt ve süt ürünlerinde hem kalsiyum hem de fosfor mineralleri bulunduğundan dolayı anne adaylarına genellikle tablet ilaç kullanımı önerilmektedir. Bu dönemde anne adayının hem beslenme hem de egzersiz hareketlerine oldukça çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu ağrılar anne adaylarında ilerleyen dönemlerde giderek artarak stres yaratmaya ve uykusuzluk gibi ciddi problemlere yol açar. Genellikle ağrılar medikal tedavi yöntemi ile kısa süreliğine olsa da oldukça azaltılmaya çalışır. Fakat bunların yanı sıra kişinin kendi uygulayacağı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.


Hamilelikte Sol Bacak Ağrısını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Anne adayı bu dönemde çok uzun süre ayakta kalmamalı veya çok uzun süre boyunca oturmaması gerekir.
 • Akşam oturma esnasında veya yatma esnasında ayaklarını germek ve pedal çevirir gibi egzersiz uygulamaları yapması oldukça ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Oturur veya uzanma pozisyonunda iken sol bacağının altına yumuşak bir yastık koyarak yükseltmesi oldukça etkili bir yöntem olacaktır.
 • Ağrıyan bölgeye ılık ve soğuk kompres işlemi uygulamak ve dikkatli olmak gerekir.
 • Anne adayı karnından dolayı eğilerek masaj yapamayacağından, yakınında eşi veya bir diğer kişiden yardım alarak masaj yağı ile ayaktan bacak bölgesine doğru rahatlatıcı bir masaj yapması gerekir. Bu işlemde amaç bacakta kan dolaşımını hızlandırmaktır.
 • Çok fazla uzun mesafeli olmayan yürüyüşler yaparak, bol bol egzersiz işlemleri uygulamak oldukça ağrıyı en aza indirmiş olacaktır
 • Sigara veya alkol gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak kalınması ve içilen ortamda kısa süreli bile olsa kalınmaması gerekir.
 • Kilo oldukça önemli bir yer tuttuğundan dolayı, anne adayı aşırı kilo almamaya dikkat ve özen göstermesi gerekir. Ayrıca bol miktarda su tüketimi sol bacakta ve diğer bölgelerde oluşabilecek ağrıları azaltmaktadır.
 • Mümkün olduğunca anne adayının dinlenmesi, basit ağrı kesiciler ve olabildiğince sırt kaslarını güçlendirmek bu sol bacakta oluşan ağrılara iyi gelecektir.
Anne adaylarının hamilelikte sol bacakta ağrılarının kramplar dışında önemli bir diğer nedeni ise zamanla büyüyen rahmin baskısı sebebi sonucuyla venöz kan dolaşımının giderek yavaşlaması ve kanın sol bacak bölgesinde göllenmesi sonucu oluşturduğu şiddetli dolgunluktur. Bu durumda toplar damar içinde sürekli olarak göllenen kan zamanla giderek pıhtılaşıp bu damarları oldukça fazla tıkayabilir ve kanın kendi geri dönüşünü tamamen hızlıca engelleyebilir. Bunun sonucunda ise sol bacak bölgesinde çoğu zaman asimetrik bir kalınlaşma, aşırı morarma görülmesi, giderek ısı artışı ve enfeksiyon bulguları doğrudan gelişebilir. Bu durum ise oldukça ciddi olduğundan dolayı acilen Uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6