Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler, boğaz ağrısı özellikle kışın etkili olur. Soğuk algınlığı başta olmak üzere, farenjit gibi viral enfeksiyonların yüzünden boğaz ağrısı şikâyeti yaşanabilir. Bazen 1-2 haftada geçen, bazen de kronik biçimde etkili olan boğaz ağrısı oluşabilir. Beraberinde boğazda gıcık, baş ağrısı, boğazda yanma, ağızda istenmeyen kokular, bazen hava yolunun tıkanması gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar nedeniyle boğaz ağrısı oluştuğu için, bunun antibiyotikler ile tedavisi de yapılamaz. Ancak tıbbi tedaviler aksatılmadan, bitkisel tedaviler kullanılabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile hazırlanan kürlerden faydalanabilirsiniz.


Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir, nasıl kullanılır?


Adaçayı: bu bitkiyle hazırlanmış çayla ister boğaz ağrısı için gargara yapabilir, isterseniz bal ve limonla tatlandırarak içebilirsiniz. Boğazdaki enfeksiyonun iyileşmesi içinde adaçayı faydalı bir bitkidir. Kendine has aromasıyla zevkle içebileceğiniz bir çaydır. 1 bardak sıcak suyun içinde 2-3 yaprak adaçayını 10 dakika kadar demleyerek çayı hazırlayabilirsiniz.

Karanfil: Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler içinde yatıştırıcı etkisiyle karanfilde yer almaktadır. İster tane karanfil, isterseniz toz haline getirilmiş karanfili kullanabilirsiniz. 1 bardak suyun içinde 10 dakika bekletilen karanfili süzerek çay şeklinde içebilirsiniz. Bu karışımla boğazınız için gargara da yapabilirsiniz.

Limon: Boğazınızı etkileyen bakterilerden en kolay şekilde taze limon suyu içerek ya da bununla gargara yaparak kurtulabilirsiniz. Bunu boğaz ağrısı sorununuz olduğu zaman her gün sabah akşam yapabilirsiniz.

Ebegümeci çiçeği: Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında ebegümeci çiçeği de bulunmaktadır. Bunu boğaz gargarası olarak kullanabilirsiniz. 1 su bardağı kaynamış suyun içinde 1 tatlı kaşığı ebegümeci çiçeğini demleyin. Bunu ılındığı zaman süzerek boğaz gargarası olarak kullanın.

Okaliptüs: bu bitkiyi kaynatarak buharını solumanız boğazınızdaki enfeksiyon için iyi olduğu kadar, boğaz ağrısını dindirmeye de faydalı olur. Arzu ederseniz okaliptüs çayı hazırlayabilir, boğaz ağrısı için içebilirsiniz.

Kuru papatya: Boğaz ağrısını geçirmek için geceden bir tutam kuru papatyayı sirkenin içinde bekletin. Ertesi gün papatyaları süzün ve iyice suyunu sıkın. Bunları biraz ısıtarak tülbentin arasına koyun. Tülbenti öylece boğazınıza sararak birkaç saat bekletin. Boğaz ağrısının hafiflediğine şahit olacaksınız.

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında böğürtlen yaprağı, ballıbaba çiçeği, aynısefa çiçeği gibi farklı tercihlerde vardır. Bunların demlediğiniz suyuyla gargara yapabilirsiniz. Ekinezya, zencefil, zerdeçal gibi bitkileri de çay olarak demleyerek içebilirsiniz. Tüm bunları doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız. Özellikle hamile olanlar, emzirenler ve çocuklar için bitkiler sakıncalı olabilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Yorumları

soru

Fazilet

21 Ağustos 2018 Salı

Sağlıklı günler benim size bir sorum olacak boğaz ağrısı için önerilen adaçayı karanfil okaliptus böğürtlen yaprağı ballı babaçiçeği kuru papatya ekinezya aynısefa zencefil zerdeçal gibi bitkilerin çaylarını öneriyorsunuz ama yakında aktar olmayınca biz bunları marketten hazır aldığımızda aynı etkiyi verir mi çok teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Utarid

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, Boğaz ağrısı şikayetleriniz için tüketmek istediğiniz bitki çaylarını marketten ambalajlı bir şekilde de satın alabilir ve aynı şekilde demleyip sıcak yasa soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Tipleri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri

Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6