Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Topuk ağrısı, günümüzde birçok kişide yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durum farklı farklı nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle topuk bölgesi ayak üzerindeki en büyük kemiklerden biri olmasına bağlı olarak şiddetli bir şekilde oluşabilmektedir. Bazı topuk ağrıları ise sadece sancı şeklinde görülmektedir. Topuk kemiği, ayaktayken yere temas eden bir kemiktir bu nedenle topuk ağrıları daha çok ayaktayken görülmektedir. Eğer ciddi bir rahatsızlık nedeni ile meydana gelmiş ise uzandığınızda da zonklama şeklinde ağrılar hissedersiniz.

Vücudun tüm ağırlığını taşıyan topuk bölgesi, bazen ön kısım, orta kısım ve arka kısım gibi farklı bölgelerde meydana gelebilmektedir. Genellikle tek bir topukta ağrı meydana gelmektedir. Eğer sinirsel rahatsızlıklar var ise her iki topukta birden ağrılar hissedilebilmektedir. Topuk ağrısı yaşayan insanların üçte biri iki ayakta birden ağrı hisseder. Geri kalanı ise tek ayakta bu ağrıları hisseder.


Topuk Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

 • Meydana gelen topuk ağrısı rahatsızlıklarının en büyük nedeni topuk zarı zedelenmesi anlamına gelen "Plantar Fasiit" adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, topuğu ayağın ön tarafına bağlayan doku üzerinde meydana gelen zorlanmalardan kaynaklanmaktadır.
 • Düztaban olan insanlarda da kısa mesafelerde bile ayak ağrıları meydana gelebilmektedir. Eğer bir düztabanlık rahatsızlığı var ise topuk ağrısı ile karşılaşmak muhtemeldir.
 • Obezite rahatsızlıklarında insanlarda kilo fazla olduğu için topuk bölgesine daha fazla yük binmektedir. Özellikle kemikleri daha hassas olan kadınlarda bu nedene bağlı olan ağrılar çok görülmektedir.
 • Yanlış ayakkabı seçiminde de topuk ağrısı rahatsızlıkları sık karşılaşılmaktadır. Oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bu etken için daha kaliteli ayakkabılar tercih etmenizde fayda vardır.
 • Ülkemizde de sık görülen topuk dikeni adındaki hastalıkta da topukta oluşan iltihaplar nedeni ile ayaktayken topuk ağrısı sorunu ortaya çıkabilmektedir.
Diğer nedenler: Romatizma ağrıları, Eklem iltihapları, Sinir sıkışması, Yaralanmalar, Haglund hastalığı gibi etkenler de topuk ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.


Topuk Ağrısı İçin Ne Yapılabilir?


Topuk ağrısı sorununun nedeni bilinmiyorsa ve etkisi gittikçe artıyorsa bu durumda ilk yapılması gereken şey doktora gitmek olacaktır. Eğer böyle bir imkân bulunmuyorsa kesinlikle aşırı ayakta durmaktan kaçınarak dinlenmeye geçebilirsiniz. Bir süre istirahatle birlikte her akşam uyumadan önce ılı ksu içerisinde bol sabunla ayağa masaj yapılmalıdır. Bu masajdan sonra bir bandaj yardımı ile topuk bölgesini sıkıca sarmanız gerekir. Bu şekilde ağrılar ciddi anlamda azalacaktır.

Ayakkabı seçimine çok dikkat ederek kaliteli ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer ağrılarla birlikte şişlik var ise 15 dakika ara vererek gün içinde buz tedavileri uygulayabilirsiniz. Bu şekilde buzun faydaları da oldukça iyi olacaktır. Bunların yanında eğer ağrılar devam ediyor ise topuk ağrısı için egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizlerden de yararlanabilirsiniz. Bu egzersizlerin son derece önemli faydaları olacaktır.

Topuk Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Döneminde Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinüzit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6