Kalp Ağrısı

Kalp Ağrısı

Kalp ağrısı, kalp ve göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar olarak tarif edilir. Kalp ağrısı ilk önce akla kalp krizini getirse de birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kalp ağrısı olarak tanımlanan ağrıların bir araştırma sonucunda %25'inin kalbe bağlı olarak yaşanmadığı belirlenmiştir. Göğüs bölgesinde sinir sıkışması, yemek borusu problemleri, akciğer hastalıkları, kas problemleri gibi birçok problem kalp ağrısına yol açabilir. Bazı durumlarda kalp ağrısına yol açan koşullar ciddi problemlere neden olurken bazı sorunlar ise basit müdahalelerle kolayca kontrol altına alınabilir. Kalp ağrısı devamlıysa ya da ara ara tekrarlıyorsa mutlaka bir doktora başvurularak ağrının nedenini öğrenmek ve gerekli tedaviye başlamak gerekir.

Kalp Ağrısı Nedenleri

Kalp krizi: Kalp kasına kan taşıyan damar ya da birkaç damarın birden pıhtı sebebiyle tıkanması sonucu gelişir. Göğüste ciddi ağrıyla kendini belli eder. Yaşanan ağrı vücudun üst tarafında ve midede de hissedilebilir. Nefes darlığı, panik atak, kaygı, aşırı terleme, baş dönmesi, mide bulantısı ve uyuşukluk diğer belirtiler arasındadır.

Kalp kası iltihabı: Kalp kriziyle karıştırılabilen bir rahatsızlıktır. Belirtileri hemen hemen kalp kriziyle aynıdır. Ciddi şekilde göğüs ve kalp ağrısına sebep olabilir.

Kalp zarı iltihabı: Kalbi saran zarın iltihaplanması olarak tanımlanan rahatsızlık nedeniyle kalp ağrısı yaşanabilir. Yaşanan ağrı oldukça keskin ve uzun süreli olur. Kalp ağrısıyla birlikte omuz bölgesi ve boynun üst kısmında da ağrı hissedilir.

Mitral kapak prolaptusu: Sol kulakçık ve sol karıncık arasında yer alan kapakçığın fonksiyon bozukluğu sebebiyle ortaya çıkar. Kapakçık doğru çalışmadığında kalp ağrısına yol açabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati: Kalp kası kalınlaşması ve kan pompalanmasının zorlaşması sonucu ortaya çıkar. Kalp ağrısıyla birlikte nefes darlığı ve baş dönmesi yaşanabilir.

Göğüs zarı iltihabı: Nefes alıp verirken, öksürürken göğüs bölgesinde bıçak gibi keskin ağrıya yol açar. Viral enfeksiyonlar, gaz toplanması, pulmoner emboli göğüs zarı iltihabının başlıca nedenleri arasındadır.

Zatürre: Kalpte sızı şeklinde ağrıya yol açabilen bir rahatsızlıktır. Ateş, balgamlı öksürük, öksürük ve titreme kalp ağrısına eşlik eden belirtilerdir.

Kalp Ağrısı Diğer Nedenleri
 • Yemek borusu hassasiyeti
 • Yemek borusu kasılması
 • Yemek borusunda çatlak
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Peptik ülser
 • Kaburga incinmesi
 • Göğüs bölgesindeki kaslarda yırtılma olarak sıralanabilir.
Kalp Ağrısına Eşlik Eden Diğer Belirtiler

Kalp ağrısının neye bağlı olarak geliştiğini anlamak için yaşanan diğer belirtiler doktorun daha kolay teşhis koymasını sağlar. Bu belirtiler;
 • Kol, çene ve sırt ağrısı
 • Göğüste basınç ve sıkışıklık
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Baş bölgesinde basınç hissi
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Yorgunluk
 • Efor sarf ederken ağrı
Kalp Ağrısı İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmelidir?
Kalp ağrısı için Kalp Damar Cerrahi bölümüne gidilmesi gerekir.
Kalp Ağrısı Tedavisi

Kalp ağrısı tedavisi ağrıya yol açan etkene bağlı olarak tedavi edilir. İlaç tedavisi, inzaviz işlemler, stentli koroner anjiyoplasti, kroner baypas ameliyatı uygulanacak tedavi yöntemleridir.

Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sarımsak: Kalp ağrısı için etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Yapılan bir araştırmaya göre sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azalttığı saptanmıştır. Plak oluşumu önler, yüksek kolesterolün önüne geçer. Bu tür rahatsızlıkların bloke edilmesi kalbin daha düzenli çalışmasını sağlarken kan akışının gelişmesine yardımcı olur.

Zencefil: Kalp ağrısına karşı kullanılabilecek bir diğer bitkidir. İçeriğinde yer alan gingerol adlı bileşen kolesterolün düşmesini sağlar. 

Zerdeçal: Kalp ağrısı tedavisinde kullanılabilecek ev reçetelerinden biridir. İçeriğinde bulunan maddeler plak ve pıhtı oluşumu riskini azaltır. Pıhtı ve plağa bağlı gelişebilecek rahatsızlıkların ve dolayısıyla kalp ağrısının tedavisinde kullanılabilir.

Fesleğen: Kalp ağrısı için etkili bir diğer bitkidir. İçeriğinde yüksek miktarda A vitamini bulunduran fesleğen, damarlarda kolesterol birikiminin önüne geçer. Yine içinde yer alan magnezyum kalp ve kan damarlarını rahatlatır.

Keten tohumu: Basit nedenlere bağlı gelişen kalp ağrısının giderilmesini sağlar. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kalp sağlığını koruyarak kalbi birçok rahatsızlığa karşı koruyucu etki sağlar. 

Yeşil çay: Güçlü antioksidan kaynaklarından biridir. Kolesterol ve trigliserid seviyesinin düşmesini sağlar. Bu sayede bu tür nedenlere bağlı olarak gelişen kalp ağrısına karşı iyi gelir. 

Badem: Kolesterole karşı iyi gelen badem kolesterolün düşmesini sağlar, kalp sağlığını geliştirir. Yaşanabilecek kalp ağrısının önüne geçer.

Arnavut biberi: Kalp ağrısını hafifletmek için kullanılabilecek bir bitkidir. Kan akışının düzenlenmesini sağlayan etkisi bulunmaktadır.

Kalp ağrısı için ayrıca E vitamini, D vitamini, muz, somon, yonca, nar, hibiskus çayı, bal-limon suyu, bol su tüketimi ve tahıllar iyi gelir.

Son Güncelleme : 27.04.2021 16:11:16
Kalp Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kalp Ağrısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Kalp Ağrısı"
Kalbim de ani bir şekilde yanma ve batma durumu ortaya çıkıyor. Bu durum ile birlikte yorgunluk ve baş dönmesi gibi şikayetlerim de kendisini göstermeye başladı. Bu durum karşısın da ne yapmalıyım tehlikesi var mıdır?
Ula . 18.08.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Burun Ağrısı
Burun Ağrısı
Burun Ağrısı, İnsanın anatomik yapısı gereği yönetici konumunda bulunan baş bölgesi vücudun tamamını kontrol altında tutabilmesi için çok karmaşık sinir, duyarga ve damar sistemine sahiptir, burun ağrısının oluşmasına neden olan hastalıklar sadece bu...
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Gaz kasık ağrısı yaparmı, bilindiği gibi her yaşta çeşitli dönemlerde kasık ağrısı gaz sorunu belirtisi olabilir. Günümüzde çok kişinin yaşadığı bu sorun rahatsız edici bir hale gelmektedir. Kişilerin tükettiği gıdalar fazla yemesi, yada ağır gelmesi...
Sol Kulak Ağrısı
Sol Kulak Ağrısı
Sol Kulak Ağrısı, Kulak ağrısı genel olarak çocuklardan duyulur ama esasen, yetişkinlerde de sık sık rastlanan durumlardan biridir. Kulak ağrısını rutin olarak yaşayan kişiler, bu ağrının nasıl şekilde bastırılabileceği, ya da ne kadar şiddetli olabi...
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Hamilelikte idrar yaparken kasık ağrısı, Hamilelikte meydana gelen idrar yaparken kasıklarda ağrı meydana gelmesinin nedeni idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Hamilelikte bayanların oldukça şikayet ettikleri idrar yolları iltihabına karşı kasık ağrısı ...
Sol Yan Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Sol Yan Ağrısı, Vücudumuzun canlı kalması için gerekli beyin hariç iç organların hepsi karın ve göğüs boşluğunda bulunur, buradaki organlar hayati öneme sahiptir. Bu organlar; Sağ ve sol akciğerler, göğsün solunda yer alan kalp, gövdenin tam ortasınd...
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı, hamilelik süreci kadınlar için oldukça sıkıntılı bir dönem olduğundan birçok problemle karşılaşılmaktadır. Bu problemler bazen büyük hastalıklara yol açabilir. Bu problemler hamilelikte sağ tarafta ağrı veya kasıklarda a...
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Erkeklerde ilişki Sonrası Kasık Ağrısı, erkeklerde kasık ağrısı ani ve bilinçsiz kas hareketleri sonucu ortaya çıkar. Zorlayıcı aktiviteler ve ağır işler kasların gerilmesine sebep olur. Kadınlar genellikle iç hastalıkları ve kadınsal problemleri ya...
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı, Onlarca kemik, kemik eklemleri, yüzün üzerinde tendonlar ve tendon bağlarının hemen hemen bütün kasların kesişen noktalarının bulunduğu organımız olan ayağın en büyük kemiği topuktur. Yürüyüş esnasında zemin ile en baş tema...
Sağ Boşlukta Ağrı
Sağ Boşlukta Ağrı
Sağ Boşlukta Ağrı, Genel olarak bu ağrı karın bölgesinin sağ tarafında bulunan organlardan kaynaklanır. Sağ boşlukta oluşan ağrıların nedeni daha çok apandisit, böbrek taşı ve yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. karnın Sağ boşl...
Kalp Kası Ağrısı
Kalp Kası Ağrısı
Kalp kası ağrısı genel olarak, kalp krizinin sonucu olarak ortaya çıkar ve uzun süreli olmaz. Kalp kaslarının ağrısı insan vücudunda genel olarak göğüs ağrısı olarak tanımlanır. Fakat yapılan araştırmalara göre göğüs ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık...
Alt Baldır Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı, vücut organlarından olan baldır kısmına ağır yüklenmeler, yaralanma, kas, tendon ve baldır bağı sorunlarının varlığı, yaşa bağlı aşınma ve bu noktadaki yıpranma sebepleriyle ağrının meydana gelmesidir. Hafif düzeyde değerlendirileb...
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Adet döneminde bel ağrısı, her bayanın yaşadığı bir belirti olmayabilir. Adet dönemi yaklaşan bayanların bir kısmı eğer zorlu bir süreç geçiriyorlarsa bu günler onları oldukça telaşlandırabilir. Bazı bayanlar ve genç kızlar daha adet olmadan yoğun be...

 

Burun Ağrısı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Sol Kulak Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı
Hamilelikte Topuk Ağrısı
Sağ Boşlukta Ağrı
Kalp Kası Ağrısı
Alt Baldır Ağrısı
Adet Döneminde Bel Ağrısı
Erkeklerde Karın Ağrısı
Sol Boyun Ağrısı
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Dil Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Kol Damar Ağrısı
Alın Ağrısı
Hamilelikte Sağ Boşlukta Ağrı
Dalak Ağrısı
Sol Sırt Ağrısı
Sol Böbrek Ağrısı
Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı
Hamilelikte Yumurtalık Ağrısı
17 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı
Sezeryan Ağrıları
Sağ Yumurtalıkta Ağrı
Popüler İçerik
Erkeklerde Karın Ağrısı
Erkeklerde Karın Ağrısı
Erkeklerde karın ağrısı, Karın ağrısı, başta sindirim sistemi olmak üzere karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan bir semptomdur. Bir yerdek...
Sol Boyun Ağrısı
Sol Boyun Ağrısı
Sol boyun ağrısı, boynun sol kısmından hem arka tarafa hem de omuz kısımlarına doğru yayılan bir ağrı olarak hissedilmektedir. Bu durum günümüzde bilg...
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Sağ Koltuk Altı Ağrısı
Sağ koltuk altı ağrısı, Koltuk ağrısının bir çok sebebi vardır. Koltuk altı ağrısı ile birlikte elinize şişlik veya bir top gibi bir şey geliyorsa mem...
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı
Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı, genellikle anne adaylarının son aylara doğru yaklaştıkları dönemde sık görülmeye başlayan ağrı çeşitleri arasında yer al...
Dil Ağrısı
Dil Ağrısı
Dil Ağrısı, Dil, yemek yemek ve tat almak gibi görevleri sağlayan, en önemli ağız içi organlarından birisidir. Ağız içi hastalıkları sonucunda dilde m...
Üst Baldır Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı
Üst Baldır Ağrısı, Vücutta bulunan sinirler, beynimize etrafta hissettiğimiz durumlarla ilgili bilgi yollamakta, aynı zamanda beyin de, kaslara hareke...
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı
Sırta Vuran Mide Ağrısı, Sırt ağrısı ve bunun yanında mide bulantısı genellikle sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Mide ve bağırsaklard...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Burun Ağrısı
Gaz Kasık Ağrısı Yaparmı
Sol Kulak Ağrısı
Hamilelikte İdrar Yaparken Kasık Ağrısı
Sol Yan Ağrısı
Göğüs Ağrısı
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Göğüs Ağrısı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022