Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde kasık Ağrısı, Kasıklar vücutta mide ile baldırlar arasında, karnın bittiği bacakların başladığı yerlerdir. Kasık bölgesinde birlikte çalışan beş kas, bacaklarım hareket etmesini sağlar. Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelmektedir. Bu bölgedeki kasların gerilmesi ya da zorlanması kasık ağrılarına sebep baş neden olarak gösterilmektedir. Ancak yüzme ya da koşma gibi kasları zorlayan aktivite söz konusu olmadığı halde yani herhangi bir yaralanma olmadan ortaya çıkan kasık ağrıları, altta yatan başka sorunların olabileceği haberi veriyor olabilir. Yani erkelerde kasık ağrısına neden olan diğer bir rahatsızlık ise kasık fıtığı belirtisi olmakla beraber, karın duvarının dışında, karın içerisinde idrar yollarında taş ve idrar iltihabı rahatsızlığına sebep olabilir. Kasık fıtığı, nokta fıtığı şeklinde yani gözle görülmeyebilir, bunun akabinde dayanılmaz çok güçlü kasık ağrılarına yol açabilir. Ayrıca apandisit ve sağ kolonda yer alabilecek rahatsızlıklar, erkeklerde kasık ağrısına neden olmaktadır.

Kasık ağrısı rahatsızlığı bazı rahatsızlıkların da habercisidir. Erkeklerde kasık ağrısı sağ ve sol olarak iki taraflı veya tek taraflı ağrılar olarak görülebilir. Ağrılar sağ karnın alt bölgesinde ise büyük ihtimalle pankreas la ilgili bir sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. Her iki bölgede yaşanan ağrılar ise yüksek ihtimalle idrar yolları enfeksiyonu olarak belirtilmektedir.


Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri; 


Tendon, kas ve bağ zorlanmaları özellikle yüzme, koşu, futbol ve benzeri sporla ilgili olan kişilerde sık görülür. Herhangi bir spor sakatlanmasının ardından kasıkta ağrı başlayacağı gibi, sakatlanmalar sonrası belirmeyen kasık ağrısı haftalar hatta aylar içerisinde ortaya çıkabilir. Zorlanan bölgenin aynı tempoda kullanılmaya devam edilmesi ağrıyı daha da şiddetlendirir. Nadir olarak görülse de kemiklerle ilgili sakatlıklar, kırık, fıtık ve hatta böbrek taşları kasık ağrısı yapmasına neden olduğu görülmektedir. Kasık ve testis ağrısı farklı olmasına karşın, kimi zaman testisler ile ilgili bir problemde ağrının kasıklara kadar yayılmasına yol açabilir. Bazı sağlık durumları doğrudan etkilediği gibi bazıları ise dolaylı yoldan etki etmektedir.

Erkeklerde kasık ağrısına sebep olan nedenleri sıralamak gerekirse, bunların bazıları şunlardır. Avulsion kırığı, Avasküler nekroz (Hücre ve doku ölümü), tendon iltihabı, bursit (Eklem iltihaplanması), porostatit (Prostat iltihaplanması), epididimit (Testis iltihaplanması), hidrosel (Su fıtığı), kabakulak hastalığı, kireçlenme, orşit, siyatik, lenf nodu şişkinliği gibi hastalıklardır.


Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavi ve Önlemleri; 


Erkelerde kasık ağrısının nedeni, bir kasık fıtığı olarak tespit edildiyse mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Fıtık bölgesinde yaşanan boşluğun yani fıtık halkasının derhal ameliyatla kapatılması lazım gelmektedir. Tedavi yöntemleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Genç hastalarda uygulanan tedavi yöntemi genelde hastaların kendi dokularıyla yapılmaktadır. Yaşı ilerlemiş hastalarda ise daha çok sentetik malzeme kullanılmaktadır.

Kasık ağrıları idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı ise Antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Kasık ağrısının sebebi böbrek taşı rahatsızlığın kaynaklanıyorsa taşın düşürülmesi ya da ameliyatla alınması hastayı rahatlatacaktır. Son olarak lenf bezlerinin büyümesi de erkeklerde kasık ağrılarına sebebiyet vermektedir. Bu rahatsızlık genelde antibiyotik tedavi cevap vermektedir, sonuç alınamaması halinde cerrahi operasyon yapılması gereklidir. Tüm rahatsızlıklarımızda olduğu gibi kasık ağrılarınız olduğunda da mutlaka bir doktora tedavi olunmasında fayda vardır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?