Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Adet Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Ağrısı

Kadınların büyük bir kısmı, adet dönemlerini farklı derecelerde ağrılarla geçirir. Yaklaşık olarak kadınların yüzde onluk bir grubu, bu dönemi şiddetli ağrılarla yaşar ve bu durum, kişinin günlük rutin işlerinden uzaklaşmasına neden olabilir. Adet ağrısı, genellikle 1-3 gün boyunca devam eder ve bu süre zarfında kişi kendini iş göremeyecek kadar rahatsız ve kötü hisseder. Hatta bazı durumlarda, bu ağrılı dönem yatakta geçirilmek zorunda kalınabilir.

Adet Ağrısı Nasıl Olur?

Adet ağrısı, genellikle kramp şeklinde bel, kasık ve bazen de bacaklara yayılan şiddetli ağrılar olarak kendini gösterir. Bazı kadınlarda bu şiddetli ağrıların yanı sıra bulantı, kusma, sinirlilik hali, kabızlık ve sık idrara çıkma gibi şikayetler de görülebilir. Şiddetli adet ağrısı, aslında normal adet görme mekanizmasının bir parçası olan rahim kasılmalarının kişi tarafından fazla ağrılı bir şekilde hissedilmesidir. Adet kanamasının aşırı olmaması ve bunun engellenmesi için rahim belirli aralıklarla kasılır. Ancak bazı kadınlarda bu rahim kasılmaları normalden fazla olabilir. Kasılmaları sağlayan maddeler, rahim içinde belirli bölgelerde salgılanır. Eğer bu maddeler fazla salgılanırsa, kişinin olmasından daha fazla ağrı çekmesine sebep olur. Aşırı adet sancısının tedavisinde, rahim içinde fazla salgılanan maddelerin oluşumunu engelleyen ağrı kesiciler kullanılır. Eğer adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyor ve başka bir şikayet yoksa, doktor muayenesi genellikle gerekli olmaz. Ancak adet sancıları aşırı derecede ise ve ağrı kesiciler fayda sağlamıyorsa, jinekolojik muayene yapılmalı ve gerekli tedavi hemen başlatılmalıdır. Jinekolojik muayenenin amacı, yaşanan adet sancısının başka bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemektir. Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen sekonder dismenore adı verilen ikincil adet ağrıları dikkate alınmalıdır.

Adet Ağrısının Nedenleri

 • Rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabakasında veya rahim dışı bir bölgede bulunması
 • Rahim ağzında görülen darlık
 • Rahim tümörleri
 • Rahmin farklı şekillerde olması, özellikle rahmin arkaya doğru dönük olması
 • Rahim ve rahim bölgesine yakın olan diğer organların iltihabı veya hastalığı
 • Psikolojik nedenler

Adet Ağrısını Hafifletme Yolları

Adet ağrılarını hafifletmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir:
 • Sıcak su torbası uygulamak
 • Hafif egzersizler yapmak
 • Stresi azaltmak için yoga veya meditasyon gibi rahatlama teknikleri kullanmak
 • Beslenmeye dikkat etmek ve magnezyum, omega-3 yağ asitleri gibi besin takviyeleri almak
 • Gerektiğinde doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanmak

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hafaza

19 Nisan 2024 Cuma

Adet dönemlerim de şiddetli bir şekilde karın ağrısı yaşıyorum. Bu durum yumurtalıklarım da bir sorun olduğunun belirtisi olabilir mi ne gibi yollar izlemeliyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mikail

Karın ağrısı adet döneminde görülen ağeıların başında gelir ama bu karın ağrısının yanında başka ağrılarda meydana geliyorsa uzman bir hekime muayene olmanız gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Arzu yaşar

Merhaba. Adet öncesinde kasıkta ve karın da ağrılar normal olarak görülen belirtilerdendir. Eğer karın ağrısına eşlik eden başka belirtiler varsa bir hekime danışabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğsümde Ağrı Var?

Göğsümde Ağrı Var?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?