Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol böbrek ağrısı, son derece önemli ve bir o kadarda dikkate alınması gereken ağrılar arasında yer almaktadır. İnsanların bacaklarında oluşan ağrılar ya da diğer bölgelerinde oluşan ağrılar bazen önemsenmeyebilir ve kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Fakat böbreklerden ister sağ olsun ister sol olsun, en küçük sorunlarda bile hiç zaman kaybetmeden Uzman bir doktora gitmek gerekmektedir. Çünkü böbreklerde meydana gelen sorunlar hiçbir zaman kendiliğinden iyileşmez. Bu nedenle böbreklerdeki sorunlar için tedavileri şarttır. Bazen basit bir nedenden kaynaklanan sol böbrek ağrısı, bazen de son derece tehlikeli durumlar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Böbrek ağrısı, enfeksiyonlar ya da böbrekte meydana gelen diğer sorunlar nedeni ile oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra sol böbrek ağrısı sırt ağrıları ile karıştırılabilmektedir. Çünkü böbreklerde görülen ağrılar direk olarak kişinin bel bölgesine doğru yayılan bir ağrı şeklinde görülür. Birçok kişi böbrekleri çok yukarıda sansa bile böbrekler kaburgaların hemen altında ve karnın arkasında yer alır. Bu nedenle meydana gelen ağrıların sol böbrek ağrısı olduğu biraz zor anlaşılır. Çünkü böbreklerin bulunduğu yerlerde farklı organlarda yer almaktadır. Bu durumlarda ağrının sol böbrek ağrısı olup olmadığını anlamak için vücutta meydana gelen diğer belirtilere bakmalısınız. Bu şekilde diğer belirtiler ile ağrının sol böbrekten kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun en doğru teşhis ve en güzel hareket doktora giderek muayene olmanızdır.


Sol böbrek ağrısı neden olur?


Sol böbrek ağrısı, insanlarda hemen hemen her yaşta görülen bir durumdur. Fakat bu duruma nedene olan durumlar kişinin yaşına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Yani bir çocukta görülen sol böbrek ağrısının nedeni ile bir yetişkinde görülen böbrek ağrısının nedeni aynı olmayabilir.
  • En çok çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak sol böbrek ağrısı görülmektedir. Fakat idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak görülen sol böbrek ağrısının meydana gelmesi için bu durumun çok ilerlemiş olması gerekmektedir. Eğer kişi idrarını yaparken yanma hissi oluşuyorsa ve aynı zamanda böbreklerinde ağrı hissediyorsa bu durumda sorunun nedeninin idrar yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyebiliriz.
  • Sol böbrek ve sağ böbrek birbirinden bağımsız çalışan organlardır. Bu organlardan sol böbrekte meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında şiddetli ağrılar görülebilir. Genellikle mesane ya da idrar yolundan başlayarak böbreğe geçer ve yayılma gösterir. Bu durumda tedavi şarttır. Aksi durumda böbrek görevlerini yerine getiremez ve diğer sorunlar karşınıza çıkar.
  • Böbrek taşı, insanlarda sol böbrek ağrısı sorununda görülen en büyük nedendir. Bu durumda böbrekte çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Meydana gelen ağrılar, o kadar şiddetli olur ki kişinin günlük işlerini yapması imkânsız hale gelir.
  • Böbrek kanseri durumunda sol böbrek etkilenmiş ise bu durumda da ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu gibi bir durumun öz konusu olması ile kişide kanlı idrar başta olmak üzere farklı belirtiler görülebilir.
Sol böbrek ağrısı yaşayan insanlar bu durumun daha birçok nedeni bulunabilir. Bunlar böbrek iltihabı, böbrekte kanama, böbrek büyümesi, böbrekte polip, at nalı böbrek denilen hastalık, polikistik böbrek hastalığı ve damar sertleşmesi gibi durumlar söylenebilir. Bu gibi durumlarda doktorun tedavisinin yanı sıra sizlerde bol bol sıvı tüketmelisiniz. Bol sıvı böbrekler için çok büyük bir fayda olacaktır. Bunun yanında sigara içmeyi acilen bırakmalı ve aynı zamanda tuz kullanımı bitirilmelidir.

Sol Böbrek Ağrısı Yorumları

soru

Rağibe

19 Ağustos 2018 Pazar

Bazı sabahlar aç karnıma okula gidince sol arkada böbrek ağrısı hissediyordum. Aynı zaman reflüm var. Dahiliye bişeyin yok reflğden olmuş olabilir dedi. Zaten testlerde de birşey çıkmadı. Ama ara sıra yine ağrılarım oluşuyo sebebi ne olabilir? Teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Akerman

24 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Sol böbrek ağrısı yaşayan insanlar bu durumun daha birçok nedeni bulunabilir. Bunlar böbrek iltihabı, böbrekte kanama, böbrek büyümesi, böbrekte polip, at nalı böbrek denilen hastalık, polikistik böbrek hastalığı ve damar sertleşmesi gibi durumlar söylenebilir. Bu gibi durumlarda doktorun tedavisinin yanı sıra sizlerde bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Tek Taraflı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tek Taraflı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ben Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ben Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6