Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı dişte çürük olduğuna ya da başka bir nedenle dişin tedaviye ihtiyaç duyduğuna işaret eder. Diş ağrısı yaşandığında akla gelen ilk çözüm bir diş doktoruna görünmek ve gerekli tedaviyi yaptırmaktır. Ancak doktora gidilene kadar evde bazı önlemler ile diş ağrısını hafifletmek mümkündür. Diş ipi kullanarak diş aralarını temizlemek, gargara yapmak, reçetesiz ağrı kesici ilaç kullanmak diş ağrısını hafifletmek için uygulanabilecek basit önlemler arasındadır.


Diş ağrısına ne iyi gelir?

 • Karanfil yağı lokal anestezik etkisi ile diş ağrısına karşı iyi gelen ve halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Antiseptik etkisi vardır. Karanfil yağı bir parça pamuğa damlatılarak dişe uygulanabilir. Karanfil bitkiselde tıpkı yağı gibi diş ağrısına karşı iyi gelir. Ancak etkisi yağı kadar güçlü değildir. Karanfil bitkisi direkt ağrılı dişin üzerine konulabilir.
 • Cayenne biberi acı bir içeriğe sahiptir. Bu etkisi ile ağrı sinyallerinin iletilme alanını daraltıcı etki yaratır. Cayenne biberi sıcak suyun içine eklenerek yine bir parça pamuk yardımı ile dişe uygulanabilir. Biber oldukça acı olduğundan ellerin çok iyi yıkanması gerekir.
 • Bazı bitki bilim adamları zencefille dişe uygulanacak kompresin diş ağrısına karşı iyi geldiğini savunmaktadır. Zencefilin yüzeyde neden olduğu tahriş derinde yaşanan diş ağrısını azaltır. Toz zencefil az suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Macun kıvamına gelen zencefil bir pamuk yardımıyla ağrılı dişe uygulanır. Karışımın diş etine değmemesine özen gösterilmelidir. Çünkü diş etinde tahrişe yol açabilir.
 • Nane mide bulantısı, soğuk algınlığı, baş ağrısı gibi geniş bir yelpazede kullanılan nadir bitkilerden biridir. Diş ağrısına karşı da faydalı olan nane bu özelliği ile çoğu diş macunu ve gargara suyu içeriğinde de kullanılır. Antibakteriyel ve antiviral özelliği de bulunmaktadır. Nane içeriğinde bulunan mentolun iltihap önleyici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Nane yağı farklı bitkilerle karıştırılarak diş ağrısına karşı kullanılır.
 • Sarı kantaron, sağlık adına şifa dağıtan bitkilerden biridir. Diş ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Hasar görmüş dokunun iyileşme sürecini kısaltır. Çok faydalı bir bitki olsa da kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Bazı ilaçlarla etkileşim yaratabilir.
 • Zerdeçal iltihap önleyici ve antibakteriyel özellikte olan bitkiler arasında yer alır. Bu özellikleri ile diş ağrılarına karşı kullanılabilir. Nane gibi birçok diş macunu içinde zerdeçal bulunmaktadır. Bir çay kaşığından daha az zerdeçal az suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Hazırlanan macun ile ağrılı diş ovulduğunda ağrının giderilmesini sağlar.
 • 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 şeker kaşığı adaçayı eklenip, ılımaya bırakılır. Su ılındıktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir. Adaçayının da ağrı kesici, yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Tuzla yapılan gargara suyu diş ağrısı için etkili olur. Bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek, hazırlanan su gargara suyu olarak kullanılabilir. Suyla ağız çalkanır ve ağrının şiddetine göre günde birkaç defa tekrarlanabilir.
 • Ağrıyan dişin olduğu tarafa dışarıdan buz kompresi uygulamak diş ağrısına karşı iyi gelir.
 • Sarımsak diş ağrısına iyi gelen diğer bir bitkidir. Antibiyotik özelliğiyle ağrının azalmasını sağlar. 1 diş sarımsak ezilerek bir miktar tuzla karıştırılır. Elde edilen karışım ağrılı dişe uygulanır. Sarımsak çiğnendiğinde de diş ağrısına karşı iyi gelir. 12 diş sarımsak soyularak 4 su bardağı suyun içine 10 dakika kaynatılır. Elde edilen su süzülerek ılımaya bırakılır. Ilıyan suyla gün içinde birkaç defa gargara yapıldığında diş ağrısına karşı iyi gelir.
 • Yarım su bardağı hakiki zeytinyağının içine 1 yemek kaşığı zambak eklenip 4 gün kadar bekletilir. Karışım ağrılı diş için uygulanabilir. Karışım cam, ağzı kapaklı bir kavanoza hazırlanarak dolapta saklanabilir.
 • Elma sirkesi diş ağrına karşı faydalı olan ürünlerden biridir. 500 ml elma sirkesine 2 adet selvi kozalağı eklenerek 10 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçten geçirilerek gargara suyu olarak gün boyu kullanılabilir.
 • Soğan da tıpkı sarımsak gibi antiseptik özelliğe sahiptir. Bu etkisiyle diş ağrısına karşı kullanıldığında faydalı olur. Çiğ soğan birkaç dakika ağrılı dişle çiğnenir. Şayet soğan çiğnenemiyorsa ağrılı bölgeye soğan bastırmak da faydalı olur.
 • Ilık su ile ağzı düzenli olarak çalkalamak ağız içi temizliği için faydalıdır. Ilık su diş minelerinde meydana gelen bakteri ve yemek artıklarını temizler. Bu durumda ağrıya karşı da faydalı olur.
 • Maydanoz, tere ve roka gibi yeşillikler diş ağrısına karşı iyi gelir. Bu yeşillikler diş ağrısında çiğnendiğinde faydalı olur.
 • Diş ağrısı oldukça rahatsız edici ve kendini unutturmayan bir ağrı türüdür. Özellikle uyku problemlerine karşı etkili olan papatya, diş ağrısı nedeniyle yaşanan uyku problemlerine karşı kullanılabilir. Gece yatmadan önce bir fincan papatya çayı içmek diş ağrısı nedeniyle yaşanan stresi hafifletir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

soru

Erva Su

19 Ağustos 2018 Pazar

Dişimiz ağrıdığı zaman illaki doktoramı gitmemiz gerekir. Diş ağrısını geçirmek için evde yapabileceklerimiz nelerdir.

Cevap yaz
cevap

Safbeste

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, diş ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı oluşabiliyor. Bunun sebebini öğrenip tedavi ettirmek için mutlaka bir diş hekimine muayene olmak gerekir. Aksi taktirde dişinizi kaybedebilirsiniz. Evde ağrılarınızı kesmesi için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Ağeı kesici ilaç, alkol, gargara ve buz ile kompres yaparak geçici çözümler üretebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Erşed

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba. Doktora gitmek en mantıklı olan şeydir. Evde geçici olarak ağrılarınız son bulabilir fakat, mutlaka tekrar ağrıyacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sağ Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kist Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6