Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Baldır Ağrısı, vücut organlarından olan baldır kısmına ağır yüklenmeler, yaralanma, kas, tendon ve baldır bağı sorunlarının varlığı, yaşa bağlı aşınma ve bu noktadaki yıpranma sebepleriyle ağrının meydana gelmesidir. Hafif düzeyde değerlendirilebilecek bu tip ağrılar zaman zaman şiddetli hale gelmektedir. Özellikle alt baldır kısmındaki kasların ani gerilimleri ağrı şiddetini arttırmaktadır. Alt baldır ağrısı, şikâyeti olan insanlar mutlaka hekim eşliğinde kontrole tabi tutulmalıdır. Bu tip ağrılar Uzman tarafından yapılan gerekli muayene ile tıbbi ilaçlar aracılığıyla giderilebilir. Destek olarak ise yatak istirahati ve alt baldır kısmının daha az kullanılarak zorlanmaması gerekmektedir. Egzersiz yapılan ortamın yeteri kadar havalandırılmamış olması nefes düzeyini yavaşlatarak alt baldır ağrısını hızlandırır. Öte yandan bir grup alt baldır ağrı oluşumları ise oldukça ciddi bir niteliktedir. Bu alana kan dolaşımının rahat bir şekilde sağlanamaması sağlık bakımından sorun teşkil eder. Yaşamı zorlaştırarak tehdit eden bu ağrı kalp krizi veya inme türü rahatsızlıklara yol açabilir. Hafif eforla veya ani hareketler ile yürüyüş sırasında bacak kısımlarının alt baldır alanlarında aralıklı olarak ağrıların oluşması periferik arter hastalığı ile ilgili bir ipucu verebilmektedir.


Alt baldır ağrısı neden olur?


Bacak alanındaki alt baldır ağrısının öncelikli sebebi kaslarda meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Spor faaliyetlerinde yoğun olarak karşılaşılan bu durum belirli tedavilerle giderilmektedir. Fakat bu tür ağrının altında yatan başka sebeplerde vardır. Bunlar: Alandaki çürüme, kas krampı, yırtılmış kas, burkulma, selülit, enfekte yaralar, iltihap, varisli damarlar, bacaktan ayrılan kan pıhtısının akciğerde oluşturduğu hastalıklar, kanser, atardamarların duvarında yağ ve kolesterol birikimiyle arterlerin daralarak uzuvlarda kan akışının sınırlanması gibi sorunların varlığı alt baldır ağrısının sebepleri arasında yer almaktadır. Alt baldır ağrısının altında yatan nedenlerin nedenlerinin doğru teşhisi için doktorun sorduğu sorulara tam cevap verilmesi tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra geçirilmiş olunan cerrahi operasyonlar, genel yaşam öyküsü, kullanılan ilaç veya takviyeler ile her türlü sağlık problemleriyle ilgili net bilgilerin verilmesi önemlidir.

Alt baldır ağrısı oluşumunda yetersiz sıvı alımı, besin maddeleri aracılığıyla vitamin ve minerallerin vücuda yeteri miktarda alınamaması, kan dolaşımındaki sorunlar ve fiziksel olarak bu kısımdaki kaslarının aşırı kullanımı da yer almaktadır. Ağrılı bir dönemin varlığı rahatsız edici de olsa çoğu zaman kendiliğinden de düzelmektedir. Bununla birlikte doğal tedavi yöntemleriyle de oluşa ağrıların üstesinden gelinebilir. Bu aşamada önemli olan bilinçli hareket edilerek alt baldır ağrısının nedenlerinin ciddi anlamda teşhis edilmesi hususudur. Yanlış yapılan her tedavi yöntemi ağrının şiddetinde artışa sebep olacaktır.

Alt Baldır Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6