Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş kökü ağrısı, genellikle dişte görülen çürükler, diş eti hastalıkları, 20'lik diş baskısı, damak ve çene kemiği rahatsızlıklarından kaynaklanır. Diş kökü ağrılarının oluşması, şekerli ve asitli gıdaların tüketimi ve bu maddelerin dişler üzerinde birikmesiyle zamanla diş köküne baskı yapması sonucu meydana gelir. Diş kökü ağrılarından korunmak için şekerli ve asit içeren besinlerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir. Diş hekimleri, diş çürümelerine, ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına neden olan besinlerin aşırı tüketilmesinin diş kökü ağrısına yol açabileceğini sıkça vurgulamaktadır.

Diş Kökü Ağrısından Korunmak İçin Önerilen Beslenme Şekilleri

  • Şekerli ve tatlı içeren gıdalar ile asitli ve dişe yapışan nitelikteki öğünlerin sürekli tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Her öğün arasında, özellikle öğle ve akşam yemeklerinden sonra havuç ve elma gibi sert besin maddeleri ile dişler temizlenerek diş ipi kullanılması önerilir. Bu şekilde diş kökündeki çürümeler ve ağrılar önlenebilir.
  • Şeker içeren ve yapışkan nitelikte gıdalar tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması, bu mümkün değilse ağızın bol su ile çalkalanması veya bir bardak su içilmesi önemlidir. Bunun nedeni, diş kökünde oluşacak çürümelerin şekerlemeler yüzünden kök ağrısına neden olabilmesidir.
  • Şekerli ve tatlı besinler tüketildikten sonra ağıza bir parça peynir atılması, tatlı ve şekerin diş çürüğü ağrısını engelleyici etkisini önleyici nitelikte olması açısından son derece önemlidir.
  • Beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklı olarak diş çürüme oranları toplumumuzda oldukça artmıştır. Eskiden insanlar sert gıdalarla beslendikleri için doğal yollarla diş sağlığını korumaktaydı. Ancak günümüzde hazır gıda tüketiminin artmasıyla diş kökü ağrılarının artması sağlanmıştır.

Diş Kökü Ağrılarını Artıracak Zararlı Besinler

Günümüzde artan hazır gıdalar, her an elimizin altında bulunan abur cubur niteliktedir. Fabrikalarca üretilen bisküvi, çikolata, şeker ve kola gibi gıda maddeleri, diş minesi ve diş etleri üzerine yapışarak diş üzerinde aşınmalara ve bu aşınmalara bağlı olarak diş kökü çürüklerinin oluşmasına neden olur. Aynı şekilde diş etlerine yapışan bu besinler, zamanla diş etlerinin yapısını bozarak dişlerin etlerinin kolay kanamasına ve pembe yapıda olan diş etlerinin kırmızı bir yapı haline gelmesine neden olur. Diş kökleri, diş etlerinde oluşabilecek iltihaplar nedeniyle ciddi ağrılara yol açarak kişinin inanılmaz ağrılarla karşılaşmasına neden olur. Diş eti hastalıklarında, diş yapısı ve diş etleri bu maddelerden dolayı kolayca gücünü kaybederek dişler ile arasındaki bağlantıyı koparır. Bu nedenle bu besinler tüketilirken dikkatli olunmalıdır. Çünkü diş etlerinin dişlerden ayrılması, kanama ve yemek artıkları nedeniyle daha fazla yayılmasına neden olacak ve burada çoğalan bakteriler, diş sinirlerine baskı yaparak kökün dinmeyen ağrılara maruz kalmasına sebep olacaktır.

Diş Kökü Ağrılarından Korunmak İçin Kullanılan Maddeler

Uzman hekimlerce diş ve diş dostu olarak bilinen ve sürekli hastalarına tavsiye edilen gıda maddelerinin başında protein içerikli ürünler gelir. İnsan vücudunun temel yapı taşını oluşturan protein içerikli maddeler, diş ağrılarını engelleyici besinlerdir. Birçok kişi tarafından bilinmemekle birlikte, diş kökü ağrılarının önlenmesinde peynir doğal bir antibiyotik mahiyetindedir. Şeker tüketildikten sonra bir miktar peynirin yenilmesi, diş minesinde oluşabilecek çürümeleri ve bu çürüklerin zamanla köke sirayet etmesini engelleyen önemli bir koruyucudur.

Diş Kökü Ağrılarının Çözümleri

Uzmanlar, sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra dişlerin kesinlikle fırçalanması gerektiğini, diş ve diş eti hastalıklarına yakalanmamak için sürekli olarak dile getirmektedir. Ayrıca yemekten sonra dişler fırçalanınca diş ipi ile de diş ve diş etleri arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi, diş etlerinin bakımı için düzenli bakteri giderici gargaraların kullanılması diş hastalıklarına yakalanmama açısından önem taşır. Misvak gibi materyallerin diş sağlığını korumada doğal bir temizleyici olduğu çokça dile getirilmiştir. Küçük yaşlardan itibaren havuç gibi dişe faydalı olan proteinlerin diş sağlığını koruyacağı belirtilmektedir. Diş kökü ağrılarının nedenleri, sinirlere baskı uygulayan çürüksü yapılar, diş çene kemiğinin ve damakta oluşan diş eti kanamaları ve iltihaplara bağlı olarak diş köklerine baskı uygulayarak inanılmaz ağrılara neden olabilir. Bu nedenle diş kökü ağrısı mevcut olan hastalar bu rahatsızlıktan kurtulmak için diş bakımına dikkat etmelidir. Ayrıca, diş kökünden kaynaklı beklenmedik kanamalar, kızarıklıklar, beyazlaşmalar ve dinmeyen ağrılar görüldüğünde diş hekimine başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Saire

31 Mayıs 2024 Cuma

Diş kökü ağrısını tetikleyen sebepler neler olabilir. Bu konuda bana açıklama yapabilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Dilşad

Merhabalar, diş kökü ağrısının ilk ve en büyük beklentisi dişin kökünden çürümesidir. Bunun için bir diş hekimine muayene olunarak basit bir diş röntgeni çekilerek anlaşılabilir. Bünün dışında dişleri özellikle kuruyemiş tüketirken çok zorlamak, uyku esnasında dişleri sıkarak gıcırdatmak da diş kökü ağdılarına sebep olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Perizat

Diş kökünü tetikleyen en büyük neden tabi ki diş kökünde oluşan çürüklerdir. Bunun yanı sıra kişinin uyurken fark etmeden dişlerini aşırı sıkması da ağrı nedenlerindendir. Bir diğer yönden bakarsak diş kökü ağrıları, aşırı sert besinler tüketildiği için de gerçekleşebilmektedir. Yanlış fırçalama da bu etkenler arasındadır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte Ağrı Nedenleri?

Hamilelikte Ağrı Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Güncel

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?