Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti ağrısı, Diş eti ağrısı diş etinde görülen hastalıkların arasındadır. Diş etinin hastalığı sonucu vücudun bu durumu olan tepkisini meydana getirir. Diş eti hastalıklarının arasında diş etinde şişmeler, diş etinde kızarıklıklar, diş etinde iltihaplanmalar gibi rahatsızlıklar görülür. Böyle durumlarda diş etinde problem yaşayan kişinin yaşam kalitesi azalmaktadır. Ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Bu süreç şiddetli seyreden periodontitise sebep olmaktadır. İlerleyen diş eti ağrılarında ve çeşitlerinde dişleri tutan etlerin desteğinin azalması ile dişlerde hasar meydana gelir. Şiddetli seyreden diş eti ağrılarında ısırma, çiğneme, yemek yeme, sakız çiğneme gibi birçok olayda sıkıntı çekilir. Diş etinde bulunan ağrı doku bütünlüğünün bozulmasına sebep verilmektedir. Yani vücudun doğal işleyişinin bozulmasına sebep verebilir ve diş eti hastalıklarında dişi saran destek doku yerli ile diş eti iltihaplanmasına, ağrılara sebep vermektedir. Diş eti ağrısı diş etinde enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar gibi yaralanma, yanma gibi diş etinde fiziksel hastalıklar ortaya çıkarır. Bununla beraber diş etinde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet gibi problemlerde görülür. Vakit kaybedilmeden doktora kontrolü gerekir.


Diş eti ağrısının tedavisi nasıl yapılır?


Diş etinde bulunan ağrılar ve kızarıklıkların tedavisi mümkündür. Şiddetli olan ağrılar da uygun ağrı kesiciler ile tedavi edilir. Ayrıca tuzlu su gargarası da ağrıların azalmasına sebep olabilir. Diş etinde bulunan iltihaplı bölgeye soğuk su torbası veya buz konularak da hastanın rahatlaması sağlanır. Diş içinde bulunan ağrılarda geçmek bilmeyen uzun süreli ağrılara neden olduğu zaman vakit kaybedilmeden diş doktoruna gidilmesinde fayda vardır. Şiddetli ağrılar durumunda ağızda bulunan dişlerin sağlıklı koşullarda temizlenmesi gerekir. Diş eti sağlığı için tedbir almak ve diş temizliği, ağız bakımı yapmak son derece önemlidir. Yemekten sonra ağız sık sık yıkanmalı ve dişlerin fırçalanması ile bakım yapılması gerekir. Ayrıca şekerli ve gazlı içeceklerden, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmakta diş etinin ağrılarını azaltır. Diş eti ağrısı bulunduğu zamanlarda tatlı gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çünkü tatlı ağrıların çoğalmasını tetikleyebilir. Diş eti temizliği için doğru fırçalama yöntemi kullanılması son derece önemlidir.

Diş etinde bulunan ağrıların doğal yollarla azaltılması, Diş etinde bulunan ağrıların geçmesi için doğal yöntemlerle de bu ağrıları hafifletebiliriz. Örneğin karanfil yardımı ile ağız içerisinde bulunan ağrılarının hafiflemesine yardımcı olunur. Bir bardak sıcak suyun içerisine on adet karanfil koyup, yirmi dakika kadar demlenmesi için bekleriz. Demlendikten sonra içerisinde bulunan karanfili süzerek; kalan suyu içeriz. Ağızda bulunan ağrılarda hafifleme meydana gelir. Çünkü ağızda uyuşma etkisi yaratır.

Diş etinde bulunan ağrıyı azaltmak için bir bardak sirkenin içerisine bir tutam kekik ve bir miktar kimyon atarız. Daha sonra bir süre bekledikten sonra ağızda bulunan ağrılar azalsın diye bu oluşumdan bir miktar ağza alıp; gargara yaparız. Böylelikle ağrılarda hafifleme meydana gelir. Diş etinde bulunan ağrılar ihmal edilmeyip, doktora başvurulması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde ağrı bulunan bölgeye ağrı kesici koymak birçok kötü sonuç meydana getirebilir. Bu sebeple doktor tarafından yazılan ilaçları kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Diş Eti Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ve Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Göbekte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6