agrilar.gen.tr https://www.agrilar.gen.tr Ağrı, Ağrıların Nedenleri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, agrilar.gen.tr Fri, 26 Feb 2016 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Şiddetli Baş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/siddetli-bas-agrisi.html Wed, 27 Jun 2018 15:17:47 +0000 Şiddetli baş ağrısı, her hangi bir sebepten dolayı başın belli kısımlarında meydana gelen ağrı hissidir. Baş ağrısına yol açan yapılar, beyni besleyen büyük atardamar ve toplardamarlar, beyin zarları, dişler, gözler, b Şiddetli baş ağrısı, her hangi bir sebepten dolayı başın belli kısımlarında meydana gelen ağrı hissidir. Baş ağrısına yol açan yapılar, beyni besleyen büyük atardamar ve toplardamarlar, beyin zarları, dişler, gözler, burun, kulaklar, sinüsler, ense ve sırt kaslarıdır. Tüm ağrı duyusunun oluştuğu ve yorumlandığı yapı olan beyin ise ağrısız bir organdır. Baş ağrısı kafa bölgesinde ağrı, gözlerin yanması ve ağrıması, baş dönmesi gibi belirtiler ile anlaşılabilir. Baş ağrısının ortaya çıkmasın da birçok temel etken ve sebep bulunabilir. Bu duruma göre şiddetli baş ağrısının nedeni anlaşılır ve duruma göre uygun tedavi yöntemi uygulanır. Baş ağrısının ortaya çıkmasına neden olan durumları beraber inceleyelim ;

 • Beyin içerisin de tümor yada buna benzer bir hastalığın bulunması, 
 • Kişinin tansiyon, şeker, grip ve buna benzer hastalıklarının yan etkisi olarak çıkması, 
 • Diş ve çene ağrısına bağlı olarak oluşması, 
 • Yorgunluk, uykusuzluk ve halsizlik gibi durumlardan dolayı olması, 
 • Kişinin stres, heyecan, korku ve üzüntü gibi duyguları yaşaması ile birlikte ortaya çıkması, 
 • Kafa bölgesine alınan bir darbenin yan etkisi olarak çıkması, 
 • Kişinin kullanmış olduğu her hangi bir ilacın yan etkisi olarak çıkması, 
Görüldüğü üzere şiddetli baş ağrısının bu tür sebepleri bulunmaktadır. Bu hastalığı yaşayan kişi bir doktor kontrolün de gerekli olan testleri yaparak öncelikle ortaya çıkma sebebini öğrenip ona göre tedavi olmalıdır. Ayrıca doktorun verdiği ilaçları düzgün bir şekilde kullanarak kendisini yoracak işlerden uzak durmalıdır. Tedavi ile birlikte hasta olan kişi dinlenerek sağlığına dikkat etmelidir. Dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra her gün yapılan spor da sağlık açısından oldukça önemli rol oynar. Bol su tüketmek de baş ağrısı için oldukça önemlidir. 
]]>
Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-kasik-agrisi.html Thu, 28 Jun 2018 05:21:32 +0000 Hamilelikte Kasık Ağrısı, hemen her gebe kadında görülebilen bir ağrıdır. Bunun hamilelik süreciyle ilgili bir nedeni olabileceği gibi, hamileliği riske atabilecek bir nedeni de olabilir. Bu yüzden uzmanlar hamilelikte oluşan ka Hamilelikte Kasık Ağrısı, hemen her gebe kadında görülebilen bir ağrıdır. Bunun hamilelik süreciyle ilgili bir nedeni olabileceği gibi, hamileliği riske atabilecek bir nedeni de olabilir. Bu yüzden uzmanlar hamilelikte oluşan kasık ağrısının ihmal edilmemesini tavsiye ederler. Bazen tek başına etkili olan kasık ağrısına bazen bulantı ve kusma, kokulu vajinal akıntı, ateş idrarda yanma gibi belirtilerde eşlik edebilir. Bu nedenle anne adaylarının kasık ağrısı sorununu doktoruna mutlaka iletmesi gerekir.

Hamilelikte rahmin büyümesi kadında çeşitli fiziksel sorunlara neden olabilir. Hormon değişimi de buna etki edebilir. Rahimde gelişimini devam ettiren bebeği tehdit eden bir durumda kasık ağrısıyla kendini gösterebilir. Bu yüzden kasık ağrısı hem anne hem de bebek için riskli bir sorun olabilir.

Karın ve uyluk arasındaki bölgeyi kapsayan kasık genital organların bulunduğu alandadır. Bu kasık ağrısının nedenlerini genellikle üreme sistemindeki sorunlarla bağlantılı olduğunu düşündürür. Ayrıca idrar torbası ve bağırsaklardaki sorunlarda kasık ağrısına yol açabilir. Ayrıca çeşitli spor yaralanmaları, aktivitelerdeki travmalarda kasık ağrısına neden olabilir. Bu gebe kadının yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebilir.

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur

Normalde rahim kadının pelvis sınırları içinde olur. Ancak hamilelikle birlikte büyümeye başladığı için çevrede olan idrar torbası, bağırsaklar ve böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan üreterler gibi organları yapıları iterek baskı yapmaya başlar. Ayrıca rahmi yerinde tutma görevi gören bağlarda gerilir ve kasık ağrısına yol açabilir. Gebelik ilerledikçe bebeğin hareketlenmesi de kasık ağrısı hissedilmesine neden olabilir. Sağlıklı bir gebelikte kasık ağrısıyla birlikte bulantı ve kusma gibi belirtilerde hissedilebilir. Hamilelikte kasık ağrısına neden olan etkenler arasında aşağıdakileri sıralayabiliriz.

Hamilelikte progesteron hormonun daha fazla salgılanması bağırsak hareketlerini arttırır. Bu nedenle gebe kadınlarda kabızlık ve gaz sorunu ortaya çıkar. Bunlar kasık ağrısına neden olabilir. Anne adayının bol su içmesi ve lifli besinlerle beslenmesi sorunu aşmasına yardımcı olur.

Hamilelikte hormonların aktifliği ve bebeğin büyümeye devam etmesi yüzünden leğen kemiğinde gevşeme olur. Bebeğin leğen kemiğine baskı yapması sonucunda hamilelikte kasık ağrısı ortaya çıkabilir.

Anne adayının vücudu hamilelik süresince doğuma hazırlanır. Bu nedenle zaman zaman yalancı doğum kasılmaları hissedilebilir. Bu düzensiz kasılmalar nedeniyle kasık ağrısı olabilir. Bunu aşmak için sıvı takviyesi yapılmalı ve doktorun önerisi olursa magnezyum tabletleri kullanılabilir.

Rahmin iki köşesinden dış genital organa uzanan yuvarlak bağlarda kasıkta ağrıya neden olabilir. Özellikle yatar pozisyonda dönerken hissedilen ağrılar bundan kaynaklanır. Hamileliğin 3-5 ayları arasında anne adaylarını en fazla etkileyen sorun budur. Yine doktor önerisiyle magnezyum tabletleri sorunu aşmanıza yardımcı olabilir.

Hamileliği başlamasıyla birlikte kadının vücut yapısında değişimler olur. Kadın bunlara uyum sağlarken oldukça zorlanabilir. Buna birde bebeğin ağırlığı eklenir ve bele binen yük artar. Vücutta ağırlık merkezi değiştiğinden, kasılmalar yüzünden kasık ağrısı ortaya çıkabilir.

Hamilelikte kasık ağrısı için ne zaman doktora gidilmelidir

Eğer hamilelikte kasık ağrısı eşliğinde vajinadan sıvı gelmesi, kanama idrar çıkışında yanma, idrarda kan olması, ishal,  baş ağrısı gibi belirtilerde oluyorsa acil bir şekilde tıbbi değerlendirilme yapılması gerekir. Gebe kadında oluşan kasık ağrısının değerlendirilmesinde gebelik haftasının da önemi vardır. Bunun yanı sıra vajinal kanama durumuna, bebeğin kalp atışlarına amniyon sıvısının durumuna da bakılmalı, gebe kadının genel durumu değerlendirilmelidir. 
<]]> Akciğerde Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/akcigerde-agri.html Fri, 29 Jun 2018 02:00:47 +0000 Akciğerlerde Ağrı, Akciğerlerimiz yaklaşık olarak üç odalı sağ 700 gr., iki odalı sol 600 gr. olmak üzere iki adettir. Solunum sisteminin en önemli organıdır. Sol akciğerin iki loblu ve küçük olmasının nedeni kalbin Akciğerlerde Ağrı, Akciğerlerimiz yaklaşık olarak üç odalı sağ 700 gr., iki odalı sol 600 gr. olmak üzere iki adettir. Solunum sisteminin en önemli organıdır. Sol akciğerin iki loblu ve küçük olmasının nedeni kalbin sol akciğer üzerine yaslanmış olmasıdır. Çoğu zaman nefes borusu ve akciğere yakın organlarda meydana gelen sorunlar akciğerin kontrol edilmesi fırsatını verir. Bunun nedeni akciğerlerde ağrı reseptörlerinin çok şiddetli ağrılarda uyarı vermesindendir. Hafif akciğer sorunlarında reseptörler uyarı vermez.

Akciğerlerde Ağrı neden oluşur

Sigara, içen tüm insanların akciğerlerinin yıpranmasına neden olur. Sigara alışkanlığından bir kaç yıl sonra birçok kişide akciğer ağrısı başlar. Sigaranın yanması ile ortaya çıkan katran nefes ile ciğerlere çekildiğinde bronş ve diğer bölümlere yapışarak öksürük ile atılmak istenir. Bu aşamada ciğere yapışık katran sökülmek için ciğer iç çeperlerini zorlar bu ağrıya neden olur. Akciğerlerde ağrı olan kişi sigara içmediğinde ağrı geçer.

Üşütme, Kış aylarında üşütme ile birlikte bronşlarda ve nefes borusunda iltihaplanmalar ortaya çıkar. İltihap oluşumları solunum sisteminin dengesini bozarak akciğerler de balgam oluşmasına neden olur. Bu durumda nefes alış verişte zorlanmalar görülür. Balgamın ciğerlerden atılması için yapılan istemli istemsiz öksürmeler de ciğer içlerinden ayrılmaya zorlanan iltihap ve balgam akciğer iç yapısını deforme etmeye zorlanır. Bu durumda akciğerlerde ağrı oluşur.  

Kalp sorunları, Kalbimizin akciğer ağrısı ile iki şekilde bağlantısı vardır. Birincisi kalbimiz de ortaya çıkan damar tıkanıklığı, kapakçık bozukluğu vb. sorunlar kalp ağrısının göğüs, sırt, sol kol ve çeneye vurmasına neden olur. Hasta tarafından akciğer ağrısı olarak algılanabilir. İkincisi ise kalp sorunu olan hastalar da kan akciğer tarafından tam olarak temizlenemediğinden nefes alış verişte zorlanmalar başlar. Bu durum akciğer ağrısına neden olur. 

Akciğerlerde ağrı nasıl giderilir

Anason, kekik çayı, ada çayı ve diğer sıcak içecekler genel olarak akciğerlerin ağrısını dindirmektedir. Bunlardan başka kantoron yağının göğüs üzerine bir kaç gün boyunca sürülmesi ağrının hafiflemesine ve balgamın atılmasına yardımcı olmaktadır. Akciğerlerde ağrı eğer bir hafta içinde geçmez ise mutlaka hekime başvurulmalıdır.
]]>
Mekanik Bel Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/mekanik-bel-agrisi.html Fri, 29 Jun 2018 11:21:40 +0000 Mekanik bel ağrısı, yapılan bir fiziksel aktivite sonucunda kendini gösteren, şiddetini arttıran, dinlenmeyle birlikte hafifleyen bel ağrısını tanımlamak için kullanılır. Bu tür bel ağrıları genellikle beldeki kasların, ba Mekanik bel ağrısı, yapılan bir fiziksel aktivite sonucunda kendini gösteren, şiddetini arttıran, dinlenmeyle birlikte hafifleyen bel ağrısını tanımlamak için kullanılır. Bu tür bel ağrıları genellikle beldeki kasların, bağ dokuların ve eklemlerin hasar görmesiyle ya da bu yapıların çalışmasındaki aksaklıklardan kaynaklanır. Uzun süre ayakta kalmakla, öne doğru eğilmekle, belle birlikte dönmekle, eğilip yerden bir şey almakla, bir eşya kaldırmakla, yürümek gibi aktivitelerle birlikte bel ağrısı şiddetlenme eğilimi gösterir. Ağrı en fazla omurganın altını etkileyerek, kalçalara yayılır. Mekanik bel ağrısı toplumda günlük aktivitelerin etkisiyle herkeste görülebilecek bir sorundur. Bu tür bel ağrılarına neden olabilecek bazı hastalıklarda vardır.

Mekanik bel ağrısı nedenleri

Yumuşak doku kaynaklı mekanik bel ağrısı: Bu etkiyle oluşan mekanik bel ağrısı beli destekleyici kasların, bağların aşırı şekilde gerilmesi ve hasar alması sonucunda olur. Ağır yük taşıma, belden bükülme gibi beli zorlayan etkenler omurganın altında yoğunlaşır. Vücudunuz bu duruma ağrılı kas spazmlarıyla tepki gösterir. Bu tür aktiviteler kasların zorlanmasına, belde tutulmaya yol açar. Bunların dışında stres, iş temposunun ağır olması, ani hareketlerde bel ağrına yol açabilir.

Dejeneratif disk hastalığı: Bu rahatsızlık omurlar arasındaki disklerde meydana gelir. Hastalığın oluşma nedeni yaşın ilerlemesidir. Kişi yaşlandıkça omurlar arasında esnekliği sağlayan bu yapılarda esneklik azalır, dışarıdan gelen travmaları şok emici etkileri kaybolmaya başlar. Mekanik bel ağrısının bir nedeni de bu rahatsızlık olabilir.

Faset eklem artriti: Omurgayı oluşturan eklemler faset eklemlerdir. Bu eklemlerde de kireçlenme sorunu oluşabilir. Kireçlenme bel ağrısının nedenlerinden biridir. Omurgada bu bölümde hasar olması, kireçlenme olması yani faset eklemlerdeki hastalık bu rahatsızlığı oluşturur.

Başarısız bel kemiği sendromu: Böyle oluşan mekanik bel ağrısı başarısız geçen bel ameliyatları sonucunda meydana gelir. Ağrı uzun süre hastayı rahatsız eder.

Bel fıtığı, disk kayması (Disk hernisi): Omurgada omurların arasındaki diskin kayması, ayrılması gibi etkenler bel fıtığına neden olur. Fıtıklaşan diskin bulunduğu yerdeki sinire baskı yapması sonucunda belden bacaklara kadar yayılan ağrı oluşur. Bu sinir baskısının ilerlemesi durumunda hastada güç kaybı, reflekslerde kayıp, idrar tutma sorunları da gelişebilir.

Miyelopati: Kireçlenme ve fıtık gibi etkenlerde omuriliğe baskı oluşur. Bu rahatsızlıkta baskı sonucunda hastada mekanik bel ağrısı, denge bozukluğu, yürüme zorluğu gibi sorunlarda görülür.

Omurlarda kayma: Omurgadaki bel omurlarının birbiri üzerine kayması sonucunda omurgada şekil bozukluğu oluşur. Bu etken omurilikteki kanalda daralmaya da yol açar. Hastadaki mekanik bel ağrısının bir nedeni de bu sorun olabilir.

Dar kanal, omurga kanalında daralma: Lomber spinal stenoz denilen bu rahatsızlık sinirler ve omuriliğin olduğu kanalın daralmasıyla oluşur. Hastalarda mekanik bel ağrısı, bacak ağrısına neden olur. Yürüme gibi aktiviteler sonrasında ağrıların şiddetlendiği, bacakta topallama sorunu oluşması izlenir.
]]>
Hamilelikte Sağ Boşlukta Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-sag-boslukta-agri.html Fri, 29 Jun 2018 20:20:51 +0000 Hamilelikte Sağ Boşlukta Ağrı, gebelik dönemi kadınlar için zor bir süreçtir. Bu dönemde vücudun belirli noktalarıyla birlikte özellikle karın ve kasık bölgelerinin sağ tarafındaki boşlukta ağrı oluşumu kaçınılmaz bir Hamilelikte Sağ Boşlukta Ağrı, gebelik dönemi kadınlar için zor bir süreçtir. Bu dönemde vücudun belirli noktalarıyla birlikte özellikle karın ve kasık bölgelerinin sağ tarafındaki boşlukta ağrı oluşumu kaçınılmaz bir durumdur. Ciddi sağlık problemlerinin dışında hamilelikte sağ boşlukta ağrı meydana gelmesi normaldir. Gebeliğin ilk haftalarında hormonların etkisiyle vücutta değişiklik meydana gelir. Hal böyle olunca bebek gelişimini ilerletmeye başlar. Bu aşamada kasık veya karın alanının boşluk olan kısmında ağrı oluşur. Sağ boşluktaki ağrı hamilelikte normal bir süreç olabildiği gibi bazı nedenlerden ötürü de kendini gösterebilir. Bebeği en iyi şekilde ağırlamaya çalışan vücudun dengesini sağlama aşamasında bu zorlu hamilelik döneminin ilk ve ilerleyen zamanlarında sıkıntılı bir hal alabilir. Çoğu anne adayı bu sorunla karşılaşmaktadır. Söz konusu bu hususta endişeye kapılmadan bilinçli hareket etmek gerekir. Hamilelikte sağ boşlukta ağrı hissi kramp ya da süreklilik arz eden bir ağrı niteliğinde ortaya çıkmaktadır. Ağrı nedenleri arasında böbrek taşı, sindirim problemi, bağırsak sorunu, kabızlık, iltihaplanma gaz yoğunluğu ve vücudun sağ boşluğuna şiddetli bir darbe alınması gibi etkenler de yer almaktadır. Bununla birlikte başka sağlık problemlerinin varlığı düşünülerek bu rahatsızlığı ihmal etmeden yetkili bir hekime başvuru yapılmalıdır.

Hamilelikte sağ boşlukta ağrı tedavisi

Gebelik süresince normal bir durum olarak karşılanan vücut kapsamında sağ boşlukta ağrı oluşumu başladığında bu sorun dikkate alınarak mutlaka doktor muayenesi ile tedavi işlemi yapılmalıdır. Hamilelik döneminde herhangi bir cerrahi operasyon veya ilaç kullanımı sakıncalı olduğundan hekimler dinlenme ve yatak istirahati tedavisini uygun görmektedir. Bunun yanı sıra ani hareketlerde bulunmadan yavaş adımlar atılmalı, ayaklar hafif yüksek bir alanda tutulmalı ve düzenli beslenmenin yapılması şarttır. Diğer yandan vücudun ihtiyacı olan su tüketiminin karşılanması da oldukça önemlidir. Ayrıca vitamin ve mineral değeri yüksek besin maddelerinin düzenli olarak tüketiminin yapılması hamilelikte sağ boşlukta ağrı tedavisi için sağlık bakımından bünye için katkı sağlayacaktır. 
]]>
Hamilelikte Diş Eti Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-dis-eti-agrisi.html Sat, 30 Jun 2018 10:59:53 +0000 Hamilelikte diş eti ağrısı; hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen değişimler özellikle hormonla değişimler diş eti ağrısına neden olmaktadır. Sorunlu dişleriniz daha hassas bir hal alabilir ve diş eti kanama
Hamilelikte diş eti ağrısı; hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen değişimler özellikle hormonla değişimler diş eti ağrısına neden olmaktadır. Sorunlu dişleriniz daha hassas bir hal alabilir ve diş eti kanaması, diş etinin çekilmesi gibi nedenlerden dolayı diş eti ağrısı yaşayabilirsiniz. Diş eti ağrısı, diş eti kanaması gibi olaylar başınıza geliyorsa kısa zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz çünkü bunlar erken doğum belirtileri de olabilmektedir. Hamilelik vücudun diğer hormonlarını etkilediği gibi diş etinide etkiler. Ayrıca diş etindeki ağrı diş etinde oluşan tümöründe habercisi olabilir. Progesteron seviyesinin yükselmesi, kalsiyum eksikliği, sinüslerin tıkalı olması da diş etinde ağrıya neden olmaktadır. Hamileler ilaç kullanamadığı için diş eti ağrısını tüketecekleri bir kaç gıda ile de geçirebilirler. 

Hamilelikte diş eti ağrısına iyi gelen besinler;
 • Yeşil çay 
 • Zeytinyağı
 • Bal
 • Karanfil yağı
 • Aloe Vera 
 • Ada çayı
 • Çay ağacı yağı
Hamilelikte diş eti ağrısına iyi gelen yöntemler;

Diş eti çevresine karanfil yağı sürerek veya mira sakızlar çiğneyerek  geçirebilirsiniz. Özellikle lavanta kokusunda kullanılan yağlar iyi gelmektedir. 10 adet karanfil tomurcuğunu sıcak suya koyarak demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra bir çay bardağı içerseniz bu da diş eti ağrınızı alıcaktır. Bir miktar kekik ve kimyonu sirke içine koyarak gargara yapınız. Bunu diş eti ağrınız geçene kadar devam ediniz. Daha sonra bırakınız.  Bir başka yöntem de buz ile kompleks yapmak, kolonyalı pamuğu diş etine koymak, tuzlu su ile gargara yapmaktır.
]]>
Sol Koltuk Altı Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sol-koltuk-alti-agrisi.html Sun, 01 Jul 2018 08:04:45 +0000 Sol koltuk ağrısı ve yanma gibi rahatsızlıklar bazen çok önemsiz gibi gözüksede çok önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Sol kolda ayrıca uyuşma ve his kaybı gibi durumlar söz konusu ise kalp ile ilgili bir sorun ol Sol koltuk ağrısı ve yanma gibi rahatsızlıklar bazen çok önemsiz gibi gözüksede çok önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Sol kolda ayrıca uyuşma ve his kaybı gibi durumlar söz konusu ise kalp ile ilgili bir sorun olacağından en kısa zamanda bir sağlık kuruluşunda muayene olunması gerekir.
Sol koltuk altı ağrısı ile birlikte koltuk altında sertlik kitle gibi bir durum hissedilirse meme kanseri ile ilgili bir durum olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekir. Bu tip ağrılar genelde kadınlar da görülür ve oldukça endişe vericidir. Sol koltuk altında oluşan ağrıların birçok nedeni olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.

Sol koltuk ağrısının nedenleri:
 • Enfeksiyon: Sol koltuk ağrısının en yaygın nedeni çeşitli nedenlerden dolayı oluşan enfeksiyonlardır. Kişinin ter bezlerinde bir enfeksiyon oluşmuşsa bu durum zamanla iltihaplanmaya neden olabilir. Hijyen eksikliği, koltuk altını jilet ile tıraş ederken tahriş olması, hijyen, yüksek sıcak gibi nedenler enfeksiyona neden olur. Sol koltuk altında bulunan bezlerin enfeksiyon kapması durumunda çeşitli kitleler ve çıbanlar oluşabilir.
 • Lenf bezlerinin şişmesi: Koltuk altında yada göğüs bölgesinde bulunan lenflerde oluşan şişlik sol kolda ağrı olmasına neden olur. Bu bezler çok hassa oldukları için vücutta oluşan bir enfeksiyondan dolayı şişebilir.
 • Kas kasılması: Sol kolda oluşan bir kas kasılması koltuk altında dayanılmayacak ağrılara neden olabilir. Ağır bir şey kaldırmak, vücudu çok fazla zorlamak gibi durumlar kas kasılmalarına neden olur. Dönüşümlü olarak sıcak soğuk uygulaması yapılması gerekir. 
 • Kol sinirlerinde oluşan hasarlar: Bu hasarlar bazen kol, koltuk altı ve boyun gibi bölgeleri etkiler ve aşırı ağrı oluşmasına neden olur. Genelde spor yaparken oluşan rahatsızlıklardır.
 • Kist: Deri altında bulunan su keselerine kist denir. Koltuk altları karanlık, nemli ve ılık olduğu için kist oluşumu için ideal yerlerdir. Ufak kistler sorun teşkil etmese de büyüdükçe sorun yaratabilir. 
 • Meme kanseri: Sol göğüs ile ilgili bir kanser durumu oluşan kişilerin sol koltuk atında bezeler oluşabilir. Bu bezelerin ağrı yapması hastalığın habercisi sayılır. Rahatsızlığın kesin teşhisi için doktora başvurulması gerekir. Hiç bir enfeksiyon belirtisi olmadan oluşan sol koltuk ağrısı Lenfoma işareti olabilir.
 • Bağ dokusu bozulması: Koltuk altında bulunan bağ dokusunun bozulması sonucu kollar esnetildiği zaman aşırı derecede ağrıya neden olur.
 • Viral enfeksiyonlar: Su çiçeği, tifo, kızamık, Aıds gibi rahatsızlıklarda koltuk altında ağrıya neden olabilir.
Sol koltuk ağrısının tedavisi:

Sol koltuk ağrısı tedavisi her hastaya göre değişiklik gösterir. Hastalara Antibiyotik, sıcak uygulama, iltihap sökücü çeşitli ilaçlar, kas gevşetici merhem yada ağrı kesiciler, dinlenme, Kemoterapi, radyoterapi gibi çok çeşitli tedavi şekilleri uygulanır
]]>
Kalın Bağırsak Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kalin-bagirsak-agrisi.html Sun, 01 Jul 2018 13:44:38 +0000 Kalın bağırsak ağrısı, Kişilerin günlük hayatta yedikleri yiyecekler büyük önem taşır. Hijyeni, besin değeri, sağlığa göre kişiye iyi gelip gelmemesi gibi durumların kişide hayati değerleri vardır. Çünkü yediği yiye Kalın bağırsak ağrısı, Kişilerin günlük hayatta yedikleri yiyecekler büyük önem taşır. Hijyeni, besin değeri, sağlığa göre kişiye iyi gelip gelmemesi gibi durumların kişide hayati değerleri vardır. Çünkü yediği yiyecekten rahatsızlanan bir kişi uzun süre hasta kalabilir veya bir çok ağrı çekebilir. Bunlara bağlı olarak en başta bağırsak ağrıları gelir. Bağırsak düzenli ve dengeli çalışamazsa kişi ciddi karın ağrıları yaşar. Bu durum bir sindirim problemidir. Kişinin yediği besin ağızdan girdikten ve yutulduktan sonra dışarı atılana kadar bağırsak hareketleri devam eder. Fakat bazı besinleri sindirmek zordur. Ayrıca kişinin sağlık durumuna bağlı zor sindireceği şeyleri yememesi gerektiğini bilmesi önemlidir. 
Görevini yapamayan bağırsağa bağlı olarak kişi ishal, ateş, kusma, kabızlık, bulantı ve buna benzer bir çok hastalıkla karşı karşıya gelir. Genel de bağırsak ağrısı yemeklerden sonra başlar.

Kalın bağırsak sindirim sisteminde 2 metre uzunluğunda kolon diye adlandırılan bir organdır. Erkek veya kadın farketmeden son dönemlerde kalın bağırsak kanseri iyice yaygınlaşmıştır. Karın ağrısı sanılan durum aslında kalın bağırsak ağrısı da olabilir. Sürekli ve şiddetli belirtilerini yaşayan kişinin durumu takip etmesi ve doktora başvurması önemlidir. Çünkü kalın bağırsak ağrısı denilen durum kişiyi kolon kanseri ile karşılaştırabilir. Yemekten sonra sürekli ağrı yaşayanlar, sindirim problemi olanlar, karın ağrısı sık sık olan kişilerin mutlaka kalın bağırsak durumunu kontrolden geçirmelidir.

Kalın bağırsak ağrısı yaşayan kişi neler yapabilir
 • Karın bölgesine sıcak uygulamak yapmak gerekir.
 • Bol su içmek önemlidir.
 • Sıcak sıvılar tüketmek faydalıdır.
 • Antibiyotik desteği alınmalıdır.
 • Ağrı kesiciler yerine, bitki çayları tercih edilmelidir.
 • Ağrı sürekli yaşandığı takdirde beklenmeden doktora gidilmelidir.
]]>
Çocuklarda Bacak Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/cocuklarda-bacak-agrisi.html Mon, 02 Jul 2018 00:28:18 +0000 Çocuklarda Bacak Ağrısı, çoğunlukla çocuklarda meydana gelen bacak ağrılarının ilk nedeni olarak büyümesinden kaynaklı olduğu söylenmektedir. 3 ile 12 yaş arasında olan çocukların pek çoğunda bacak ağrısına sık olarak Çocuklarda Bacak Ağrısı, çoğunlukla çocuklarda meydana gelen bacak ağrılarının ilk nedeni olarak büyümesinden kaynaklı olduğu söylenmektedir. 3 ile 12 yaş arasında olan çocukların pek çoğunda bacak ağrısına sık olarak rastlanmaktadır. Ancak çocuklardaki bacak ağrısının tek sebebi büyüme olarak düşünülmemeli, çünkü bazı hastalıkların da habercisi olarak düşünülmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çocuklarda bacak ağrısının nedeninin anlaşılabilmesi için mutlaka bacaklardaki ağrının ne zaman başladığı, süresi, şiddeti, sıklığı ve nasıl geçtiği ayrıntılı olarak sorgulanıp araştırılmalıdır. Çocuklarda bacak ağrısına sebep olan bazı hastalıklar şunlardır, kemik tümörleri, osteokondrum, ewing sarkom, osteoblastom, kondroblastom ve kondrosarkom gibi hastalıklar neden olabilmektedir. Tümör hastalıkları genellikle çocuklarda bacak ağrısı diğer patolojik bulgularda ortaya çıkmaktadır. Tümörden kaynaklı olarak çocuklarda görülen bacak ağrısı ile beraber iştahsızlık, gece terlemeleri, B semptomları ve kilo kayıpları eşlik etmektedir. Hematolojik hastalıklar özellikle lösemi hastalığı çocukluk çağında sık olarak rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu hematolojik hastalıklar çoğunlukla çocuklarda bacak ağrısına sebep olmaktadır. Ayrıca kemik iltihaplanması bulunduğu bölgede kızarıklık, şişme, ısı artışı ve özellikle bacak ağrısına yol açabilmektedir. 

Çocuklarda Bacak Ağrısı Diğer Patolojik Hastalıklardan Nasıl Ayırt Edilir, 

Çocuklarda bacak ağrıları genellikle kramp şeklinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle akşam üzeri veya geceleri meydana gelmektedir. Bazen bu bacak ağrıları çocukları uykudan uyandıracak kadar şiddetli olarak görülmektedir. Çocuklarda bacak ağrısı eğer büyümekten kaynaklı meydana gelmişse, bacaklara yapılan masaj ve verilen ağrı kesicilere yanıt verir. Çocuklarda bacak ağrısı çoğunlukla gezici bir özelliktedir. Her zaman çocuğun bacağının farklı bir yerinde ortaya çıkmaktadır. Çocuklardaki bacak ağrısı bazen odaklı olurken, bazen de ağrının meydana geldiği eklemlerde değişkenlik gösterebilmektedir. Çocuklarda bacak ağrısında kızarıklık, şişme, enfeksiyon ve hassasiyet şeklinde belirtiler göstermez. Bu belirtiler genellikle diğer hastalıkların olduğunu ve bu nedenle bu belirtilerin ortaya çıktığını göstermektedir. Çocuklarda bacak ağrısının büyüme ya da başka bir hastalıktan kaynaklı olup olmadığı bu bulgular ve yapılan tetkikler sonrasında tanısı yapılabilir. Diğer hastalıkların tanısı için çocuğa yapılan kan testinde CPR ve sedimentasyon testlerinde beyaz kürelerde herhangi bir artışın olup olmadığı klinik duruma göre söylenebilir. Ayrıca çocuklarda bacak ağrısının bir romatizmal hastalıktan meydana gelip gelmediği de uygulanan testler ile anlaşılabilir.
]]>
Kadınlarda Bel Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kadinlarda-bel-agrisi.html Mon, 02 Jul 2018 05:42:13 +0000 Kadınlarda bel ağrısı; yaşanmasının birbirinden bağımsız ve farklı pek çok sebebi olabilir. Bel ağrısı çağımızda oldukça sık rastlanılan ve kadın erkek hiç fark etmeden hayat standartlarını olumsuz yönde etkile Kadınlarda bel ağrısı; yaşanmasının birbirinden bağımsız ve farklı pek çok sebebi olabilir. Bel ağrısı çağımızda oldukça sık rastlanılan ve kadın erkek hiç fark etmeden hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bel ağrısı kronik bir hal aldığında ise artık tedavisi de zorlaşmaktadır. Bel ağrısı başta fıtık olmak üzere birçok neden bağlı olarak gelişen bir sağlık durumudur. Fıtık bir çeşit omurilik hastalığıdır ve bayanlarda görülen bel ağrısının temel nedenlerinden bir tanesini oluşturur.

Kadınlarda görülen bel ağrısının nedenleri
 • Anne adayları çok fazla bel ağrısı yaşarlar. Bel ağrısı özellikle sabit pozisyonda kalarak konum değiştirmemekten kaynaklanabilir. Hamile bayanlar gece uyurken normal bireylere göre daha az ve sınırlı şekilde hareket edebilirler. Uyku halinde iken bu hareket azlığı onların bel ağrısı yaşamalarına neden olabilir. Bu şekilde oluşan bel ağrısını hafifletmenin en etkili yolu ise bacakların arasına uyumadan evvel yastık veya kırlent koymaktır.
 • Kadınlarda bel ağrısı yaşanmasının diğer önemli bir nedeni ise adet döneminin yaklaşmasıdır. Bayanlar ve genç kızlar adet dönemi yaklaştıkça bir takım belirtiler yaşamaya başlarlar. Bu belirtilerden bir kısmı hafif nitelikte iken bir kısmı da ağır seyreder. Her bayanın her adet döneminde mutlaka bel ağrısı yaşaması gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Bazı bayanlar hiç bel ağrısı yaşamadan adet dönemlerini kolaylıkla geçirebilirler.
 • Kadınlarda bel ağrısının diğer bir nedeni ise bel fıtığı hastalığıdır. Bel fıtığı hastalığı ağır işlerde çalışanlarda sık görülen bir hastalıktır. Ayrıca genetik yatkınlığın da kadınlarda bel fıtığı yaşanmasına sebep olabilir. Bel fıtığı ilerlemeden tedavi edilmediği takdirde kadınlarda her gün bel ağrısı yaşanmasına neden olur. Bel ağrısı ile hayatı devam ettirebilmek ise neredeyse imkansızdır.
]]>
Hamilelikte Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-agri.html Tue, 03 Jul 2018 00:12:13 +0000 Hamilelikte ağrı, hamile kadınlarda gerek  kendileriyle alakalı gerekse bebekleriyle alakalı çok farklı problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Önemli olan bu problemlere karşı soğuk kanlı şekilde yaklaşıp, mevcut problem Hamilelikte ağrı, hamile kadınlarda gerek  kendileriyle alakalı gerekse bebekleriyle alakalı çok farklı problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Önemli olan bu problemlere karşı soğuk kanlı şekilde yaklaşıp, mevcut problemlerle bir yenisini ekleyerek problemlere sebep olmadan çözüme kavuşturmaktır. Hamile kadınlarda hamileliğin getirmiş olduğu, normalde kadında hamilelik öncesi olmayan sağlık problemlerinin yaşanması çok sık görülen bir durumdur. Bir kadının başka bir canlıya hayat vermesi ve bu süreç halen akıl almaz ve hiç kolay olmayan bir şeydir. Muhakkak ki bu beraberinde bir sürü sorunlar getirecektir. Hamilelikte kullanılan ağrı kesici ilaçlar kısıtlıdır. Bazen de annenin ve doktorun ümit ettiği kadar işe yaramayabilir. Ama en azından ağrının sebebini bulmak ve önemli hastalık olmadığını bilmek yeterince rahatlatıcıdır. Bazen nadir de olsa hamilelikte ağrı şiddetli olabilir ve hatta ani doğuma sebep olabilir. Bu karar çok çabuk alınmaması gerekir. Eğer doğum dönemine gelinmediyse, doğumun baştalıması hem fiziksel, hem de psikolojik olarak travmatik olabilir. Hamilelikte görülen tehlikesiz ağrılar çeşitli gaz ağrıları, kabız ve şişkinlikten meydana gelen karın ağrılarıdır. Bunun önlemek adına hamile olan bayanlar öğünlerine dikkat edip ve  çok aşırı miktarda yemek yememelidirler. Gaz yapan besinlerden uzak durmaları hamile kadınlar için faydalı olacaktır.

Hamilelikte ağrıların başlıcaları

Fizyolojik ağrılar: Hamileliğin büyümesine bağlı olarak karın içi organların yer değiştirmiş ve karın zarı iritasyonun bağlı olan geçici hafif ağrılar olarak değerlendirilir. İstirahatle geçmez ve uzun sürmektedir. Erken doğum ve düşüğe sebep olur. Tedavisi olarak, rahim ağzına koruyucu dikiş konarak hamileliğin devamlılığın sağlanması gerekir.

Düşük belirtisi olan ağrılar: Düşük sıklıkla hamileliğin 3 ayında ortaya çıkmaktadır. Düşük ağrısı genellikle, vajinal kanama ile beraber olursa da bazen kanama ağrı şeklinde de görülebilir. Süreklilik gösteren ve istirahatle geçmeyen bu ağrılar da doktor kontrolü ve tedavi gereklidir.

Erken doğum ağrıları: Rahimdeki kasılmaların sıkışması ve uzun sürmesi sonucunda, erken doğumun önemli bir belirtisi olabilir. Patolojik bir durumdur. Bir takım ilaçlarla ağrıların durdurulması ile hamileliğin devamı sağlanması gerekir.

Yalancı doğum ağrıları: Bu süreçte 4-6 saatte bir görülen ve 10-15 saniye süren hafif şiddetli ağrılar görülebilir. Rahim doğuma hazırlandığının belirtisidir. Patolojik durum değildir. Tedaviye ihtiyaç duymaz.

Dış hamilelik ağrıları: Hamileliğin rahim dışı bir bölgede oluşması sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Dış hamilelik ağrısı bu dönemin en şiddetli ağrısıdır. Çok önemli ve ciddi şekilde tedavi gerektiren bir durumdur.

Doğum ağrıları: En masum ağrı tiplerindendir. Özelikle 38. haftadan sonra hamileliğin başlamasıyla beraber ortaya çıkar. Doğum olması için bu ağrılar gereklidir ve durdurulamaz.

]]>
Sağ Kalça Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-kalca-agrisi.html Tue, 03 Jul 2018 07:58:08 +0000 Sağ kalça ağrısı; Genellikle sık olarak görülen kalça ağrıları ve sağ kalça ağrısı çoğunlukla başka sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Aslında ağrı ile ilgili bir ip ucu almak istenirse oluşan ağrının ta Sağ kalça ağrısı; Genellikle sık olarak görülen kalça ağrıları ve sağ kalça ağrısı çoğunlukla başka sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Aslında ağrı ile ilgili bir ip ucu almak istenirse oluşan ağrının tam nerede olduğu tespit edilir. İnsanların kalça kısmında meydana gelen ağrılar kalça kemiğinden olabileceği gibi kalça çevresindeki yumuşak doku ve tendonlardan kaynaklı da olabilir. Bazen kalça dışında diz eklemi veya bel gibi kısımların ağrısı diğer kısımlara da geçebilir. Bu geçen ağrı ise kalçada hissedilebilir.  Vücut içerisinde bulunana kalça eklemi en büyük eklemdir. Yürürken veya koşarken kalça ekleminin kıkırdağı kemiğin yuvasının içerisinde sürtünmesinden korur. Yaş ilerlemesinden ya da eklemlerin fazla kullanımından kaynaklanan  kıkırdak dokusunda sorunlar oluşabilir. Kıkırdak dokusunun sonucunda tendon veya kas gibi dokularda zarar görebilir. Ayrıca kemik erimesi olanlarda küçük ya da büyük yaralanmalardan kalça kemiğinde çatlak ya da kırıklar oluşabilir. Bu yaşayanların hepsi kalçada ağrıya sebep olur. Sağ kalça ağrısı ise kişinin sağ kalça tarafında hissettiği ağrılara denilmektedir.

Sağ kalça ağrısına neden olan sebepler
 • Kaslarda oluşan zorlanma ile travma meydana gelir ve bu nedenden dolayı ağrı spazmı oluşur
 • Kalça kemiğinin içerisindeki kan dolaşımının bozulmasıyla oradaki kemik hücrelerinin ölmesi ile kalçada ağrı olabilir. 
 • Uzun zamanlı kortizon kullanımı ve doğuştan olan kalça çıkığına bağlı olarak da ağrılar oluşabilmektedir.
 • Kireçlenme veya iltihaplanmadan kaynaklı eklem hastalıkları, romatizma hastalıkları gibi rahatsızlıklarda kalçaları tutarak bu kısımda harekette zorlanmasına ve ağrıya sebep olur.
 • Tendon ve kasların korunmasını sağlayan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların aşırı kullanımı yada zorlanması ile o kısımda hasar oluşur. Budan kaynaklı olarak ağrı hissedilebilir. En önemlisi merdiven inip çıkar iken bu ağrı daha çok hissedilir.
 • Kanser çeşitleri, metastazlar veya kalça kemiğinde tutulumda kalça ağrısına sebep olur.
 • Enfeksiyonlar, kalça kemiği veya çevresinde bulunan yumuşak dokuların enfeksiyon kaparak devamında ateşlenir. Bu da beyaz küre sayısında artışa sebep olarak ağrı oluşur.
 • Kalça kırıkları ise yaşlılarda fala görülmektedir. Kemikten kırılmanın artması çarpma, düşme gibi olalar sonrasında oluşur. Ağrının belirmesi ile hareketlerde zorluklar meydana gelir.
Sağ kalça ağrısı tedavisi

Ağrının sebebi bulunduktan sonra tanıya uygun olan tedavi uygulanır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin fizik tedavi, rehabilitasyon uzman hekimine danışması gerekir. Kireçlenme olayında kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve steroid olmayan ilaçlar yardımcı olabilir. Lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yönteminden kişinin kalça ve sağ kalça ağrısı olanlar yararlanabilir. Kişi kalça üstüne yüklenen yükü ve ağırlığı azaltmak için baston kullanabilir. Eğer kişi kilolu ise zayıflaması sağlanır.
]]>
Geçmeyen Sırt Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gecmeyen-sirt-agrisi.html Tue, 03 Jul 2018 16:55:00 +0000 Geçmeyen Sırt Ağrısı, Sırt ağrıları sık rastlanan bir durum  ve ağrılar günlük yaşamımızı oldukça etkileyen, rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. İnsanların yüzde sekseninin bu ağrılarla bir şekilde karşıl Geçmeyen Sırt Ağrısı, Sırt ağrıları sık rastlanan bir durum  ve ağrılar günlük yaşamımızı oldukça etkileyen, rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. İnsanların yüzde sekseninin bu ağrılarla bir şekilde karşılaştığı görülmüştür. Sırt ağrıları meslek hastalıklarının yüzde 25-30  kadarını temsil etmekte. İnşaat, tıbbi hizmetler, sanayi, ormancılık ve nakliyecilik gibi sektör çalışanlarında sırt ağrılarına rastlama oranı daha yüksektir. Sırt ağrılarının sebeplerinden biri de omurganın zorlanmasıdır. Hayatımızda düzenli ve yeterli egzersizin olmaması da sırt ağrıları ve farklı ağrılara zemin hazırlayabilmektedir. Geçmeyen sırt ağrısı diğer nedenleri de şöyledir; Çeşitli kazalar, hastalıklar, kemik erimesi, tümörler, duruş bozuklukları, vücudu aşırı yorma gibi sebeplerdir.  Kış mevsiminde kas sertleşmeleri daha çok yaşanan bir durumdur. Sırtın üst kısımlarının ağrımasının sebebi soğuk havanın etkisi ile sırttaki kasların sıkışması da olabilir. 

Geçmeyen Sırt Ağrısından Korunmak İçin;

Ortopedik bir yatakta yatmalı, sırtı yüksek ve bel boşluğunu dolduran sandalyeler seçmeliyiz. Aşırı kilodan her zaman kaçınmalıyız. Yeterli derecede, vücudu zorlamayacak kadar spor yapmalıyız. Ağır kaldırmamalıyız. Kalsiyum  almalı, kemiklerimizi güçlendirici yiyecekler yemeliyiz. Aşırı yorgunluktan kaçınmalıyız. Stresten uzak durmaya çalışmalıyız. Uzun oturuşlarda ara yürüyüşler yapmalıyız.

Sırt Ağrılarının Tedavisi İçin Öneriler;

 Doktor muayenesi ile teşhis konulduktan sonra kas gevşetici, ağrı kesici ilaçlar, uygun masaj ve hatta bazı durumlarda sırta sıcak uygulaması önerilebiliyor. Sırt ağrısı başka hastalıkların da bir göstergesi olabilir. Bu yüzden bir doktora muayene olmamızda ve danışmamızda fayda vardır.

Doktorumuza danıştıktan sonra çeşitli masaj teknikleri ve hafif uygulamalar ile çeşitli yağlar ve kürler kullanarak da  ağrıları azaltabiliriz. Çayımızın içine kuru karanfil atarak içebiliriz. Yarım bardak suya 3-4 kaşık kara kilit koyarak  4-5 dakika kaynatıyoruz. Ilıkken sırtımıza hafifçe yedirerek masaj yapıyoruz.
]]>
El Parmak Eklemlerinde Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/el-parmak-eklemlerinde-agri.html Wed, 04 Jul 2018 14:26:07 +0000 El Parmak Eklemlerinde Ağrı; 45 yaşından sonraki kimselerde görülen bu rahatsızlık bazı deformasyonlara bağlı olarak da gençlerde ortaya çıkabilmektedir. El parmak eklemlerinde ağrı oluşması basit bir durum gibi El Parmak Eklemlerinde Ağrı; 45 yaşından sonraki kimselerde görülen bu rahatsızlık bazı deformasyonlara bağlı olarak da gençlerde ortaya çıkabilmektedir. El parmak eklemlerinde ağrı oluşması basit bir durum gibi gözükse de oldukça tehlikeli bir sorundur. Aksi takdirde olumsuz sonuçların meydana gelmesi söz konusudur. Özellikle yoğun fiziksel aktiviteler sonrasında meydana gelen bu sorun oldukça normal bir durumdur. Fakat herhangi bir çalışma olmadan meydana gelen bir zorlanma ya da darbe olmaksızın ortaya çıkan ağrılar bu sorunun tehlikeli boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bu durumu sürekli olarak kendisini tekrar etmesi halinde mutlaka uzmana başvurmalı ve sorunun asıl sebebinin araştırılması gerekir. En basit motor becerilerinden elle yapılan birçok sportif faaliyete kadar bu eklem ağrılarının yaşanması söz konusudur. El parmak eklemlerinde ağrı oluşması meydana gelen hasarın şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Böyle bir durum ise tendonların dayanma gücünü kısıtlar ve bir takım zorlanmalar meydana gelir.

Bu makalemizde sizlere el parmak eklemlerinde ağrı oluşumunun nedenlerinden ve bu soruna karşı alınması gereken bir takım tedbirlerden bahsedeceğiz. Üzerinde duracağımız hususlara dikkat etmeniz halinde bu soruna çözüm bulmanız söz konusu olabilir.

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Oluşumunun Nedenleri

Romatizma ve kireçlenme sorunu el parmak eklemlerinde ağrı oluşumunun en temel nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki sorun da hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Kemik ve çevresinde yer alan eklemlerde oluşan iltihaplanmalar osteartit kıkırdağa hasar vererek parmakların bir takım görünüm ve şekil bozuklukları yaşamasına yol açar. Bu yüzden de bu sorun ile ilgili olarak en kısa sürede önlem almak gerekmektedir.

Romatizma; El parmak eklemlerinde ağrı oluşmasında bu sorunun iltihaplı olan romatizma hastalığından kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle de bedenin savunma mekanizmasındaki güçsüz yapıların oluşması bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunun belirtileri arasında el ağrıları, parmak ağrıları ile bu soruna bağlı olmaksızın meydana gelen parmaklarda şişlik sorunu söz konusudur. Aynı zamanda da halsizlik ve yorgunluk gibi keskin belirtileri ile karşılaşmak mümkündür. Bu soruna karşı mutlaka ilaç tedavisini aksatmamak ve gerekirse fizik tedavi sürecini hızlandırmak gerekebilir.

Kireçlenme; Eklemlerde oluşan aşırı zorlanmalara beraberinde kaslarda zayıflık oluşmasına ve bir takım sorunların meydana çıkmasına yol açmıştır. Bu sorunların başında ise yıllardır bilinen kireçlenme sorunu kendisini göstermektedir. Ellerin aşırı kullanımı ya da fazla hareketsiz olması halinde el parmak eklemlerinde ağrı oluşmasına yani kireçlenme sorununa neden olmaktadır. Uzun yıllar boyunca kendisini yavaş yavaş gösteren bu sorun için kas gevşeticiler, uyuşturucu özelliği bulunmaya iğneler kullanılabilir. Çok zor durumda kalındığında ise cerrahi müdahale yoluna gidilebilir.

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Oluşmasına Karşı Alınacak Tedbirler

Öncelikli olarak sorunun asıl sebebinin araştırılması ve erken tanının konulması oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte hastanın beslenmesi dikkat etmesi gerekir. El parmak eklemlerinde ağrı oluşumuna karşı yapılması gereken bir takım egzersizlerin de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

]]>
Geçmeyen Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gecmeyen-karin-agrisi.html Wed, 04 Jul 2018 18:56:31 +0000 Geçmeyen Karın Ağrısı, Göğüs ile kasıklar arasında meydana gelen ağrılara karın ağrısı denilmektedir. Karın ağrıları ise mide ve göbek çevresinde kendisini göstermektedir. Bu sorunun hazımsızlık gibi basit bir s Geçmeyen Karın Ağrısı, Göğüs ile kasıklar arasında meydana gelen ağrılara karın ağrısı denilmektedir. Karın ağrıları ise mide ve göbek çevresinde kendisini göstermektedir. Bu sorunun hazımsızlık gibi basit bir sorundan ötürü kendisini göstermesi söz konusu iken geçmeyen karın ağrısı sorununun da oluşmasına neden olabilir. Yaşanan ağrının şiddeti rahatsızlığın şiddeti ile aynı orantıyı göstermeyebilir. Bu durumu anlamak için ağrının geçme zamanının da bilmemiz gerekir. Zira birçok karın ağrısı sorunu aradan 24 saat geçmeden kendiliğinden ya da ilaç takviyesi sayesinde geçmesi söz konusudur. Ancak geçmeyen karın ağrısı sorunu için aynı şeyi söylememiz söz konusu değildir. Bu makalemizde sizlere geçmeyen karın ağrısı problemine karşı nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Üzerinde duracağımız hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorun ile tekrardan karşılaşmanız söz konusu olmaz.

Geçmeyen Karın Ağrısı Sorununun Nedenleri

Bir kimsenin geçmeyen karın ağrısı sorununa yakalanması halinde bu sorunla ilgili olarak mutlaka uzman bir yardım alması gerekir. Erken tanı sayesinde meydana gelebilecek tehlikeleri önlemek mümkün olacaktır. Özellikle de geçmeyen bir karın ağrısı sorununa karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun için de sorunun asıl nedenini bilmek gerekmektedir. Karın ağrılarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kramp şekilde oluşan ağrılar
 • Ani ve şiddetli ağrılar
 • Genel ağrılar
 • Hastalık neticesinde oluşan ve geçmeyen karın ağrıları

Görüldüğü üzere birçok sebepten ötürü oluşan karın ağrıları mevcuttur. Bizler size geçmeyen karın ağrısının nedenlerinden bahsedeceğiz. Bu sorunla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en temel husus ise yaşanan ağrının hangi durumlarda ve ne zamana kadar acil boyutlara ulaştığını tespit etmektir. Yaşanan acil boyutları da sorunun belirtilerinden yola çıkarak tespit etmek mümkündür. Örneğin kişinin uzun süre boyunca tuvalette kalması, ani, keskin ve şiddetli bir şekilde geçirdiği karın ağrıları sorunu bu sorunun nedenleri arasındadır. Özelliklede bu sorunun sürekli olarak kendisin göstermesi halinde geçmeyen karın ağrısı sorunu ile karşılaşılması söz konusudur. Bu durum hastada sürekli olarak bulantı ve kusma sorunun yaşanmasıylada kendisini gösterebilir. Kişinin göbeğinden bir takım şişlikler ile birlikte yaşanan ağrılarda da geçmeyen karın ağrısı sorununun nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geçmeyen Karın Ağrısı Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kimsenin sürekli olarak karın ağrısı yaşaması geçmeyen karın ağrısı sorununa yakalandığı anlamına gelmeyebilir. Bunun anlaşılması için ise mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekmektedir. Sorunun tam olarak tespit edilmesiyle birlikte ancak tedavi sürecine geçilmesi söz konusu olabilir. Bunun için de hastaların zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Doktorunun önermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanması ve bir takım egzersizleri yapması gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra beslenme programına da sadık kalması oldukça önemli bir husustur.

Son olarak geçmeyen karın ağrısı sorunu yaşayan hastalar için yağlı yiyeceklerden uzak durmaları ve her gün bol miktarda su içmelerini önermekteyiz. Yemek alışkanlığı ise az ve sık bir şekilde devam ettirmeleri gerekmektedir. Özellikle de gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

]]>
Sağ Göğüs Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-gogus-agrisi.html Thu, 05 Jul 2018 06:53:36 +0000 Sağ Göğüs Ağrısı, Sağ göğüs ağrısı nedenleri arasında bilinen birçok rahatsızlık olduğu kanıtlanmıştır. İnsanlar özellikle göğüs bölgesinde oluşan ağrılarda kalbin sol tarafta olması sebebiyle sağ t
Sağ Göğüs Ağrısı, Sağ göğüs ağrısı nedenleri arasında bilinen birçok rahatsızlık olduğu kanıtlanmıştır. İnsanlar özellikle göğüs bölgesinde oluşan ağrılarda kalbin sol tarafta olması sebebiyle sağ tarafta oluşan göğüs ağrılarına çok fazla önem vermezler. Çünkü kalbin solda olması sebebiyle sağ göğüste oluşan ağrının insanları korkutmayan bir ağrı olduğu bilinen gerçekler arasındadır. 

Sağ göğüs ağrısı nedenleri

Meme hastalığı: Sağ göğüste ağrı meme hastalığının habercisi olabilir. Meme yapısında tek yönlü veya iki yönlü ağrı oluşabilir. Yani sağ göğüste oluşan ağrı sağ memede çeşitli lezyonların olduğunun belirtisi olarak görülmekte.

Kan pıhtılaşması: Sağ göğüste ağrı insan hayatını tehdit eden kan pıhtılaşması hastalığı ile de oluşabileceği ve sağ göğüste keskin ağrı ile kendisini göstereceği ve kan pıhtılaşması sonucunda oluşacağı bilinir.

İnterkostal nevralji: İnterkostal nevralji özellikle insan göğsünün sağ tarafında zararsız da olsa ağrıya neden olan bilinen en yaygın rahatsızlıklardan biridir.

Sağ akciğer hastalığı: Sağ akciğerde oluşabilecek hastalık sonucunda sağ göğüs ağrısı olarak vücut içerisinde kendisini gösterir. Bunun sonucunda hastada yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı, kusma, titreme, öksürük, paslı balgam, nefes darlığı, siyanoz ve zehirlenme gibi çeşitli belirtiler göstererek ortaya çıkar.

Böbrek hastalığı: Böbrekle görülen böbrek hastalıkları sağ göğüste ağrı olarak kendini hissettirirken böbreklerin periton arkasında bulunan kolik ağrısı ile arka ve alt kısımda hissedilir. 

Anormal karaciğer olması: Anormal karaciğer olması yani karaciğer ve safra kesesinin sağ üst katranda bulunmasıdır. Bu organların bu bölgede olması özellikle sağ göğüs ağrısı ile kendisini gösterir. 

Sindirim sistemi hastalığı: Sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklar sonucunda örneğin mide içerisinde oluşacak gastrit, mide iltihabı ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar genellikle sağ göğüste ağrı ve yanma hissi oluşturur. Ayrıca saymış olduğumuz bu nedenlerin dışında sağ göğüs ağrısı oluşması başka hastalıklara da neden olabilir.

Sağ Göğüs Ağrısı Belirtileri
 • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi 
 • Yutkunmada güçlük çekme
 • Göğüs iç bölgesinde yanma hissi
 • Ağızda reflü tadı oluşması
 • Göğsün arka bölgesinde yanma hissi
 • Göğse bıçak bakması gibi keskin acı
 • Özellikle yatar durumundayken nefes darlığı ve batma hissi
Sağ Göğüs Ağrısı Tedavi Yolu

Sağ göğüs ağrısı tedavisi için yapılacak tek iş acilen uzman bir doktora gidilerek gerekli muayene ve testler yaptırmak tedavi için yeterli olacaktır. Gelişen tıp alanında büyük çaplı araştırmalar söz konusu olmadan günümüz teknolojisinde oluşan ağrının nedeni çok kolay olarak bulunmakta ve tanı konularak tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar son derece ciddi bir durumdur. Gerek ilaç gerekse cerrahi operasyon ile gereken tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

]]>
Gebelikte Boğaz Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gebelikte-bogaz-agrisi.html Fri, 06 Jul 2018 03:16:18 +0000 Gebelikte Boğaz Ağrısı, görülebilir. Gebelik dönemi kadınların sağlığa daha fazla dikkat etmeleri gereken bir süreçtir. Gebelik dünyaya bir canlı getirmeye hazırlıktır ve bu zamanda anne hem beslenmesine hem sağlığına di Gebelikte Boğaz Ağrısı, görülebilir. Gebelik dönemi kadınların sağlığa daha fazla dikkat etmeleri gereken bir süreçtir. Gebelik dünyaya bir canlı getirmeye hazırlıktır ve bu zamanda anne hem beslenmesine hem sağlığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra annenin iştahı artar, oksijen ihtiyacı artar. Gebelik zamanında bir hastalık anneyle beraber bebeğinde riske girmesine sebep olur. Boğaz ağrısı normal zamanda bile hepimizi rahatsız eden bir sağlık problemidir. Çoğunlukla ilaçlarla, dinlenmeyle ve bitkisel tavsiyeler ile geçirmeye yada önlemeye çalışırız. Gebelikte boğaz ağrısı ile karşılaşıldığında, anne için çoğu ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan kendine iyileşme için daha fazla özen göstermesi gerekir. Çünkü kafaya göre istenilen ilaç veya bitki gebelik dönemi kullanılması önerilmez. Onun için gebelikte kullanılabilecek ilaçları ve bitkiyi sadece doktorunuz önerirse kullanabilirsiniz. Çünkü herhangi bir yan etki durumu siz ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. 

Gebelikte Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılabilir 

Boğazı yumuşatmak için kafein içermeyen bir çay içebilirsiniz. İsterseniz içine limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz. Çok aşırı sıcak olmadan normal sıcaklıkta ılığa yakın içilmesi hem boğazı rahatlatır hem de boğazda tahriş olmasını önler. Çünkü aşırı sıcak içilmesi halinde boğazı yakarak tahrişe neden olabilir. 

Ocakta su kaynatıp içine birkaç parça zencefil dilimi atabilirsiniz. Demlediğiniz çayı yine bal ve limon suyu ile tüketebilirsiniz. Bu çay hem boğaz ağrısını hafifletir, hem de soğuk algınlığına iyi gelir. 

Ilık suyun içine biraz tuz atıp, suyu yutmadan gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı için faydası olacaktır. 

Bir başka yöntem olarak, fesleğen yaprağı kullanılabilir. Fesleğen yaprağını ister çay şeklinde hazırlayabilirsiniz, isterseniz de gargara şeklinde kullanabilirsiniz. 

Yine su kaynatıp içine biraz karabiber, 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve bal koyup güzel bir çay yapıp içebilirsiniz. Buda boğaz ağrınızı hafifletmede fayda sağlayacaktır. 

Ilık süt hazırlayıp içine bal ve zerdeçal koyup bir karışım elde edebilirsiniz. Ayrıca bu karışım gebeler için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacak bir karışımdır ve uygun olmasından dolayıda önerilir. Tabi yinede buradaki tarifleri hazırlayıp kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. 

Gebelikte Boğaz Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapılabilir 

Gebelik zamanında annenin yeterince dinlenmesi lazım. Özellikle de gebeliğin ilk 3 ayı buna dikkat etmek gerekir. Bu anne için vücudunun yeni bir döneme hazırlanmasında fayda sağlar. 

Gebelikte dengeli beslenmeye dikkat etmek, enfeksiyon kapma durumlarını azaltmaya yardımcı olur. Anne adayının bu süreç içerisinde sigara ve alkolden uzak durması gerekir. 

Sıvı kaybı olduğunda vücudun direnci düşeceğinden, gebelikte bol sıvı almaya özen göstermek gerekir. Aksi taktirde soğuk algınlığına yakalanma da bu sebepten dolayı daha etkili olabilir. Bunun yanı sıra boğaz ağrısını da önlemiş olursunuz. 

Gebelikte boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Geçmeyen, müzmin bir boğaz ağrısında ise doktora gitmeyi ihmal etmemenizi tavsiye ediyorum. 
]]>
İnce Bağırsak Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/ince-bagirsak-agrisi.html Fri, 06 Jul 2018 18:42:17 +0000 İnce Bağırsak Ağrısı;  İnce bağırsakta salgı bezleri protein, karbonhidrat ve yağların sindirimini sona eriterek enzimler üretmektedir. İnce bağırsak sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür denilebilir. Sindirim sisteminin İnce Bağırsak Ağrısı;  İnce bağırsakta salgı bezleri protein, karbonhidrat ve yağların sindirimini sona eriterek enzimler üretmektedir. İnce bağırsak sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür denilebilir. Sindirim sisteminin en çok besin sindirdiği yerdir. İnce bağırsakların ağrıması durumu hastalık nedeni olabilmektedir. Bu hastalıklar mikroplardan dolayı meydana gelen iltihaplar dan dolayı bağırsakların görevini yerine getirememesi sonucu yaşanan hazımsızlık nedenleri ile ağrı oluşabilmektedir. Ağrıların giderilebilmesi için kişinin yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanında ağır yemeklerden ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınmak gerekir. Karın ağrılarında genellikle önemsenmez çok yemek yediğinden veya üşütmüş ve bağırsaklarda gaz problemi olduğunu düşünerek önemsenmemektedir. hasta kişi doktora gitmek yerine kendince teşhis koyarak tedavi etmeye çalışmaktadır. Bu karar çok önemli rahatsızlık nedenleri ile ağrı yapabileceğini göz önüne almalı ve bir hafta süren ve halen devam eden ince bağırsak ağrılarında mutlaka doktora başvurmalıdır.

İnce Bağırsak Ağrısı Durumunda; Doktor muayene ettikten sonra daha ince detaylı olarak İnce bağırsakları görüntülemek için ilk önce hastaya baryumlu bir sıvı içerek ve daha sonra hasta röntgen cihazına yönlendirilir. Böylece kolonoskopinin ulaşamadığı ince bağırsaklara ulaşarak nedenin ne olduğu tespit edilir. İnce bağırsak tedavisini ihmal etmeden doktorunuzun veriği ilaçları düzenli kullanarak atlatabilirsiniz. Bazende bağırsak sendromo görülmektedir.

İnce Bağırsak Ağrısı Tedavisi; doktorun vereceği tedavilerine ek olarak evde de bağırsak ağrılarınızı azalmanız için bakın neler yapılabilir.
 • Evde yapacağınız nane çayı 
 • Tarçın çayı 
 • Karnınızın üst bölgesine parmağınızla yapacağınız masaj
 • Ağır yağlı yiyeceklerden biraz uzak kalmak 
 • Gece geç saatlerde yemek yemeyerek
Bağırsak ağrıları hastalık habercisi olacağı ve varlığının göstergesi olduğu için klinik muayene veya laboratuvar yada radyoloji bakımından doktor muayenesi yapıldıktan sonra kullanmanız önerilir.
]]>
Romatizma Ağrıları https://www.agrilar.gen.tr/romatizma-agrilari.html Sat, 07 Jul 2018 01:19:54 +0000 Romatizma Ağrıları, romatizma özellikle soğuk, nemli ve yağmurlu havalarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Romatizma ağrıları geçici bir hastalık değildir maalesef vücuda yerleşmiş kronik bir hastalı
Romatizma Ağrıları, romatizma özellikle soğuk, nemli ve yağmurlu havalarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Romatizma ağrıları geçici bir hastalık değildir maalesef vücuda yerleşmiş kronik bir hastalıktır. Eklem ve kemik ağrısı olarak bilinen romatizma her yaşta görülebilen bir hastalık olup soğuk havalarda kendini daha çok belli eder. Romatizma ağrısı bir çok şekilde kendini belli edebilir mesela vücutta şişlik, döküntü, kızarıklık, ayak ve bacaklarda ağrı gibi. İltihaplanmayla da ortaya çıkabilen romatizma genetik özelliğe sahip olup neden olduğu aslında çokta bilinmemektedir. Ancak bakteri ve enfeksiyonlardan oluşup şişlik ve iltihaplanmayla ağrıya sebebiyet verir. Soğuk ve nemli havalardan kişi kendini korumalı ve yatılan yer soğuğu vücuda çekecek yer yatağı cinsinden yerler olmamalıdır. Romatizma ağrısı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora görünerek tedavi edilmesi gerekir. Tedaviye erken başlandığı takdirde romatizmal hastalıkların ilerlemesi durdurulabilir. 

Romatizma ağrıları çoğunlukla boyun, diz, bel ve parmaklarda görülür. İltihaplı romatizma ağrısı için ilaç tedavisi yapılır. Tedavinin  olumlu sonuçlanabilmesi için ilaçların düzenli kullanılması ve fizik tedaviye başlanması çok önemlidir. Romatizma hastalarının hamile kalmasını mümkündür ancak romatizmal hastalıkların türüne bakılması iç organlarda tahribat olup olmadığına bakılmalıdır. Gebelikte döneminde çok sıkı takip edilmelidir ve doktor onayı alınmadan gebe kalınmaması gerekir. Romatizma hastalığı için kaplıcaların iyi geldiği düşünülür. Eğer iltihaplı romatizma hastalığı varsa kişide sıcak ve kaplıca iyi değildir. Bu tür yerler eklem ağrıları için uygundur.

 Romatizma ağrılarına iyi gelen bazı besinler vardır;
 • Balık, içerdiği Omega 3 yağ asitleri ile iltihaplı romatizma ağrısına iyi gelmektedir. Haftada en az iki öğün tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yumurta, yumurtada bol miktarda sülük bulunduğu için eklem ve kemiklere iyi gelmektedir.
 • Keten tohumu, düzenli olarak tüketilen keten tohumu eklem ve kemik ağrılarını azaltır ve eklemlerdeki sertleşmeyi önler.

]]>
Kol Damar Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kol-damar-agrisi.html Sat, 07 Jul 2018 03:52:44 +0000 Kol damar ağrısı, kol, omuzdan dirseğe kadar gelen kısıma verilen isime denir. Kolun omuz kısmında bulunan oyuntuya yerleşmesiyle kas hareketleri sağlanmış olur. İnsan kolunda dört tane ayrı kas bulunmaktadır. Bu kaslardan en Kol damar ağrısı, kol, omuzdan dirseğe kadar gelen kısıma verilen isime denir. Kolun omuz kısmında bulunan oyuntuya yerleşmesiyle kas hareketleri sağlanmış olur. İnsan kolunda dört tane ayrı kas bulunmaktadır. Bu kaslardan en önemlisi pazı kaslarıdır. Pazı kaslarıyla kolun bükülmesi sağlanmaktadır. Ön kollarda bulunan kaslar da, parmakların ve ellerin hareketini sağlamaktadır. 

Kol ile kalp arasındaki kasların, damarların bazı bölümlerindeki tıkanıklık nedeniyle, kol damar ağrısı gerçekleşebilir. Tıkanıklığı oluşturabilecek en önemli faktör sigara ve alkoldür. Kol damar ağrısı başlı basına bir rahatsızlık olarak görülmemelidir ve muhakkak altında yatan başka bir rahatsızlığın belirtilerinden biri olabilmektedir.

Kol damar ağrısı nedenleri, koldaki damarda bir ağrı söz konusu olduğunda, öncelikle nedeninin, bir yere çarpmadan yada vurmadan mı yoksa düşmeden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmamız gerekmektedir. Eğer düşmeye, vurmaya yada çarpmaya bağlı bir ağrı olduğundan emin isek, yapılabilecek en iyi yöntemin, ağrıyan kol damarının üzerine öncelikle bir buz kalıbı koymak olmalıdır. Daha sonrasında ağrıyı dindirmek amaçlı bir ağrı kesici alınması gerekebilir. Birkaç gün içerisinde eğer kol damarındaki ağrıda bir hafifleme görülmüyorsa ve aksine kol damarındaki ağrı şiddetleniyor ise bir doktora görülmekte yarar vardır. 

Kol damar ağrısı diğer nedenleri, kimi zaman dolaşım sisteminde önemli bir göreve sahip olan damarlarda şişlik ve buna bağlı olarak ağrılar görülebilmektedir. Dolaşım sisteminin en önemli yeri olan koldaki damarlar, çeşitli sebeplerden dolayı şişme olur, tıkanırlar ve buna bağlı olarak kolda damar ağrısı görülür. Damar iltihaplanması, koldaki damarların ağrımasına en çok rastlanan hastalıklardan birisidir. Damar iltihabına tıp dilinde vaskilüt denilir. Damar iltihabı, daha başka sağlık sorunlarına yol açabileceğinden muhakkak doktora gösterilmeli ve takip altına alınmalıdır. Koldaki damar tıkanıklığı da ağrıya neden olabilmektedir. Daha çok atar damarlarda görülen tıkanıklıklar, koldaki ağrının başlıca sebeplerindendir. Koldaki toplardamarların tıkanması sonucunda da kol damarlarında ağrı görülebilir. Genellikle 25-40 yaşları arasında bu rahatsızlık sağ kolda görülebilmektedir. Koldaki şişlik ve omuz bölgesine kadar uzanan damarlarda ağrı görülür. 

Kolda damar ağrısının tedavisi, genellikle altında yatan nedenlerin çoğunda, nedenine bağlı olarak ilaçla tedavi edilmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar,koldaki damarların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Genellikle önce koldaki damarlara iğne yoluyla yapılan tedaviye sonrasında ilaçla devam edilmektedir. Bu kanı sulandırıcı ilaç yöntemi damardaki kan pıhtılaşmasını ne kadar engellese de tamamen sorunu ortadan kaldıramaz. Eğer koldaki damar iyice tıkanmışsa ve çok ağrılı bir durum söz konusu ise, damar içinden yapılacak olan endovasküler tedavi ile bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Başka bir tedavi yöntemi ise, pıhtılaşmayı önlemeye çalıştıktan sonra, koldaki damar ağrısını giderebilmek için, kol yükseltme gibi bir yöntem önerilebilir.
]]>
Mide Üstünde Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/mide-ustunde-agri.html Sat, 07 Jul 2018 13:37:28 +0000 Mide üstünde ağrı; mide üstünde ağrı hissediliyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Özellikle çoğunlukta görülen reflü, gastrit ve ülser kaynaklı bir ağrı olabilir. Bunların dışında safra taşı, gıda zehirlenmesi, sinir Mide üstünde ağrı; mide üstünde ağrı hissediliyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Özellikle çoğunlukta görülen reflü, gastrit ve ülser kaynaklı bir ağrı olabilir. Bunların dışında safra taşı, gıda zehirlenmesi, sinir sıkışması ve akciğer iltihabıda mide üstünde ağrıya neden olabilir. Genellikle bu hastalıklar tedavisi zor olmayan ilaç ile geçirilebilecek hastalıklardır. Bu yüzden hastanın telaş yapmaması ve teşhis için doktora başvurması yeterli olacaktır. Özellikle mide üstündeki ağrıdan dolayı kanser olduğunu düşünen hastalara sıklıkla rastlanıyor. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Kadınlar da adet döneminde de mideye yakın bölgeler de bazen midede ve mide üstünde ağrıya rastlanmaktadır. Bunun sebebi adet dönemi yaşadığı krampların vücudunun herhangi bölgesinde yaşanabiliyor olmasıdır. Bazı mide üstündeki ağrılar soğuktan da kaynaklı olabilir. Bu yüzden vücut sıcaklığımızı her zaman sıcak tutmamız gerekir. Bazen de tükettiğimiz yiyeceklerden kaynaklı da olabiliyor. Alerjisi olanlarda da bu tarz ağrılara rastlanmaktadır. Ağrılarınız geçmiyorsa en kısa zamanda bir uzmana başvurmanız yararlı olacaktır. 

Mide üstündeki ağrının nedenleri;
 • Gastrit kaynaklı 
 • Reflü kaynaklı 
 • Ülser kaynaklı
 • Safra taşı kaynaklı
 • Akciğer enfeksiyonlarından kaynaklı 
 • Apandisit patlaması ve enfeksiyonlarından kaynaklı 
 • Gıda zehirlenmesi kaynaklı 
 • Geçirilme ihtimali olan mide kanamasından kaynaklı
 • Adet ağrısından kaynaklı 
]]>
Damar Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/damar-agrisi.html Sun, 08 Jul 2018 01:51:28 +0000 Damar Ağrısı, çeşitli sebeplerden dolayı damarlarda oluşan tıkanıklıklardan dolayı oluşur. Özellikle sigara içen insanlarda ve 60 yaş üzeri erkeklerde çok fazla görülen tıkanıklık sonucunda damar ağrıları meydana geli Damar Ağrısı, çeşitli sebeplerden dolayı damarlarda oluşan tıkanıklıklardan dolayı oluşur. Özellikle sigara içen insanlarda ve 60 yaş üzeri erkeklerde çok fazla görülen tıkanıklık sonucunda damar ağrıları meydana gelir. Damar ağrısına neden olan tıkanıklık vücudumuzda bulunan ve kalbe giden bütün damarların herhangi bir yerinde oluşabilir. İnsan vücudunda damar ağrısı ile sonuçlanan damar tıkanıklığı en çok atardamar subklavyan damarında görülür. Bu damarın tıkanıklığı koldan alın beyne kadar bir çok dokuyu etkiler. Ayrıca damar ağrısına neden olan damar tıkanıklığı sadece bu damarda olmaz. Koldaki ve hatta el parmaklarındaki damarlarında tıkanma söz konusudur. Damar ağrısı yoğun şekilde damarların çalışmasıyla kramp şeklinde ağrı hissi oluşturur. Bu şekil damar ağrıları genellikle insanın istirahat halinde iken ağrı oluşmaz. Vasküler ile de bilinen damar ağrısı organlarda kan akışının durması veya yavaşlaması sonucunda oluşan ağrıdır. Ayrıca kan akışı olmayan bölgede bulunan damarlarda ağrı şikayeti oluşur. Damar ağrılarına neden olan damarların tıkanıklığıdır.

Damar Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Damar ağrısına neden olan sebeplerden ilki damar sertliğidir. Damar sertliğinin devamında takayasu hastalığı gelmektedir. Damar ağrılarına daha çok şeker hastalığı olanlar, kanında yüksek derecede kolesterol olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, sigara kullananlar ve özellikle 60 yaş üstü erkekler maruz kalır.

Damar Ağrısı Belirtileri Nelerdir
 • Ani kan basıncı değişikliği yaşanması
 • Bulanık görme 
 • Bacaklarda ve kollarda güçsüzlük 
 • Kısa süreli felç oluşması
 • Vücutta dengesizlik olması
 • Kollar ve bacaklarda uyuşukluk 
 • Kol nabzında azalma görülür
 • Dolaşım bozukluğu
 • Halsizlik
 • Karıncalanma hissi
Damar Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur

Damar hastalığı ağrısı tedavisinde özellikle tedavi sırasında damar ağrısına neden olan şikayetler dikkatli dinlenerek tıkanıklığın nedeni ve nerede olduğu bulunmalıdır. Daha sonra hastaya tıkanıklığın giderilmesi için kan cıvıltıcı ve pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaç tedavisi ile devam edilir. İleri düzeyde damar ağrısına neden olan tıkanıklık bulunuyorsa tıkalı damar açılması için nadir de yaşansa anjiyoplasti ve bypass ameliyatı yapılır. Yapılan anjiyo ile damar ağrısına neden olan tıkalı damarlar açılır. Bütün bunlar yapılırken damar ağrısı tedavisinde sigara kullananlar kesinlikle sigarayı bırakmalıdırlar. Son olarak damar ağrısının tedavisi yanı sıra özellikle hastaya şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol tedavisi de uygulanmaktadır.
]]>
Sırtta Kas Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sirtta-kas-agrisi.html Sun, 08 Jul 2018 05:47:57 +0000 Sırt  kas ağrısı, yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak her beş kişiden birinin hayatı boyunca sırt ağrısı probleminin yaşadığı göstermektedir. Özellikle kas kaynaklı problemler sebebiyle oluşan sırt a Sırt  kas ağrısı, yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak her beş kişiden birinin hayatı boyunca sırt ağrısı probleminin yaşadığı göstermektedir. Özellikle kas kaynaklı problemler sebebiyle oluşan sırt ağrısı da daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Genel olarak boyun alt ve arka kısmında omuzların arka kısımlarında, kürek kemikleri çevresinde bele kadar uzanan geniş bir alana yayılır. En önemlisi de ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

Sırt kas ağrılarının nedenleri
 • Duruş bozukluklarına karşı sırt kas ağrısı: Özellikle resmi kurumlarda, masa başında çalışan kişiler, bilgisayar başında zaman geçiren kişilerde sırt kas ağrısı fazla olmaktadır. Bu ağrılar kişilerin hayat kalitesini son derecede düşürecek olup ve bir süre sonra dayanılmaz bir hal alacaktır. 
 • Boyun fıtığı ve kireçlenmelere bağlı sırt kas ağrıları: Birbirine yakın olan boyun, sırt ve omuzlar bu bölgede ağrıları birbirleriyle karıştırılmaktadır. Sırt bölgesinde omurlar arasında fıtıklar ise daha nadir görülür. Boyun ve sırt omurgaların bulunan eklemleri tutan kireçlenmeler de genellikle inatçı sırt ağrıları kaynağı olabilir. 
 • Myofasiyel ağrı sendromundan dolayı sırt kas ağrısı: Sırt bölgesinde yumuşak dokulara ve kaslara bağlı olarak gelişme kaydeden ağrılardır. Görülme sıklığı gençlerde ve yetişkinlerde genellikle fazla olmaktadır. 
Sırt kas ağrılarının tedavisi
 • Alışkanlıklar gözden geçirmek: Kaliteli beslenmeye özen göstererek ideal kiloyu yakalanmalı ve korunmalıdır. Kilo ile uyumlu sertlikte, ortopedik yataklarda yatılmalıdır. Kadınlarda göğüslerini destekleyen ve ağırlığını vücuda yakın tutan sütyenler kullanmalıdırlar. 
 • Egzersiz yapmak:Zemine oturduktan sonra ayaklar uzatılır.  Bacaklar yandan tutulur. Baş göbeğe doğru eğilir ve sırtınızdan öne doğru eğilmeye çalışılmalıdır. Spor salonunda kürek çekme egzersizleri yapılabilir. Kürek kemikleri birbirine yaklaşacak şekilde 5 saniye kasıp gevşetilmelidir. Sırt duvara yaslanmalı. Dirsekler ve bilekler duvara temas edecek şekilde kollar açılır ve duvardan ayrılmadan kollara olabildiğince yukarı kaldırılıp indirilir. 
]]>
Alt Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/alt-karin-agrisi.html Sun, 08 Jul 2018 09:49:32 +0000 Alt Karın Ağrısı, Alt karın ağrısı önemli sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Alt karın ağrısı o bölgede bulunan rahim ve yumurtalıklar, mesane, apandis ve bağırsaklar gibi organlardan oluşan bir sorun ne Alt Karın Ağrısı, Alt karın ağrısı önemli sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Alt karın ağrısı o bölgede bulunan rahim ve yumurtalıklar, mesane, apandis ve bağırsaklar gibi organlardan oluşan bir sorun nedeniyle olabilir. Kronik veya akut olabilen ağrılar erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir.

Alt Karın Ağrısı Nedenleri: Alt karın ağrısı birçok hastalığın belirtisi olacağı gibi apandis iltihabı belirtisi de olabilir. Apandis iltihabı oldukça tehlikeli olabilir ve kontrol altına alınmadığı takdirde patlamaktadır. Alt karın ağrısı apandis ten hariç idrar yolu enfeksiyonundan dolayı da olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunda alt karın ağrısı ile beraberinde kişide idrara çıkamama, yorgunluk, idrar esnasında yanma hissi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Alt karın bölgesinde oluşan bazı ağrılar sindirim rahatsızlıklarından dolayı da olabilmektedir. Bunlar divertikülit iltihabı, iltihaplı bağırsak sendromları alt karın ağrı yapabilir. Sindirim sorunları nedeniyle meydana gelen alt karın ağrısı oldukça ciddi sağlık sorunudur mutlaka bir hekime gidilmesi ve tıbbi yardım alınması gerekir.

Bağırsaklarda oluşan iltihaplanma, ishal, kronik ağrılar zamanında tedavi edilmediği takdirde hastanın bir sağlık kuruluşuna yatırılması gerekebilir. Alt karın ağrısı kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir ve birçok nedenden dolayı alt karında hafif veya şiddetli ağrı çekmektedirler.

Kadınlarda Alt Karın Ağrısı Nedenleri: Adet ağrıları, adet öncesi görülen ağrı, miyomlar, yumurta kistleri, dış gebelik, pelvik inflamatuar hastalığı, endomettriozis, yumurtlama ağrıları, intersisyel sistit, organ prolapsları ve plvik konjesyon sendrumu gibi birçok rahatsızlık kadınlarda alt karın ağrısına neden olmaktadır.

Erkek Ve Kadında Görülen Alt Karın Ağrıları: Birçok hastalık hem erkekte hem de kadında alt karın ağrısına neden olmaktadır.

Apandisit: Apandisit ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği bölgede körelmiş bir bağırsak çıkıntısında oluşan iltihaplanma durumudur. Apandisit iltihaplanması karın bölgesinin üst kısmında başlar ve karnın alt kısmına doğru yayılmaya başlar. Apandisit ağrısı ile beraberinde mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve hastanın renginde solma görülür ve alt karın bölgesinde ağrı giderek şiddetlenir.

Üretrit Veya Sistit: İdrar torbası ile idrar yolunda oluşan iltihaplanma durumu sonucunda ve üretra kısmının iltihaplanması  alt karın kısmında ağrı meydana gelmektedir. İdrar yaparken zorlanma veya yanma hissi ile alt karın ağrısı görüldüğünde hasta bol, bol su içmeli ve mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Böbrek Taşları: Böbrekte oluşan taşlar idrar kanalına düştüğünde bazen alt karında şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı ile birlikte idrar renginde koyulaşma görülür bu durumda vakit geçirmeden doktora gitmekten fayda vardır.

Cinsel yolu ile Bulaşan Hastalık: Cinsel yolu ile bulaşan bel soğukluğu idrarda yanma, düzensiz adat kanamaları ve alt karında şiddetli ağrı oluşmasına neden olur.

]]>
Diz Arkasında Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/diz-arkasinda-agri.html Sun, 08 Jul 2018 10:13:00 +0000 Diz arkasında ağrı, vücudun uzuvlarından olan bacak üzerinde yer alan dizin arka tarafında birçok sebep ile ağrı oluşabilir. Bu rahatsızlık yanma, kızarıklık, kan birikimi, damarda sertlik ve solunum yollarında tıkanıklık m Diz arkasında ağrı, vücudun uzuvlarından olan bacak üzerinde yer alan dizin arka tarafında birçok sebep ile ağrı oluşabilir. Bu rahatsızlık yanma, kızarıklık, kan birikimi, damarda sertlik ve solunum yollarında tıkanıklık meydana getirebilir. Sıvı birikimi ile de problem yaşanabilir. Aşırı yağ birikimi eklem hareketi kısıtlar. Böylece hassas yapıdaki diz arkasında ağrı oluşumunu tetikler. Söz konusu rahatsızlık her yaştan insanda farklı şekillerde görülebilir. Özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülen bu hastalık eklemlerle birlikte kıkırdak ve çevresinde oluşan şişlikler sızı halinde yüz gösterir. Kan pıhtısının varlığı ciddi sorunları beraberinde getirir. Bu durumda ihmal etmeden ağrıyan alanı doktor muayenesine tabi tutmak gerekir. Diz arkasında ağrı morarma ve şişlik ile birlikte yüz gösteriyorsa tıbbi müdahale eşliğinde tedavi edilmelidir. Bu bölgedeki yumuşak dokuların mevcut olması ağrı hissinin ardında ciddi hastalık veya doku bozukluğu da yatabilir. Trafik kazaları ya da başka türden kazalara maruz kalmak, burkulma, çapraz bağların yırtılması, kıkırdak yaralanmaları, romatizma, kist, bakteri ve virüs yoğunluğu, deri hastalıkları ve çeşitli spor faaliyetleri gibi ciddi sağlık problemi teşkil eder. Hastanın sağlık hikayesinin net bir şekilde hekime anlatması teşhis için önemlidir. Bazı hallerde diz arkasında oluşan ağrı kısa sürede kontrol altında tutularak doktor önerisi ile tıbbi ilaç kullanımıyla giderilmelidir.

Diz arkasındaki ağrı ile toplar damar yetmezliği ve varis

Rahatsız olunan bu noktada toplar damar yetmezliği oluştuysa diz arkasında ağrı ile birlikte, baldırda sertlik, şişkinlik, kızarıklık, morarma, yorgunluk ve huzursuzluk hissi yaşanır. Sebebi ise genişleyen damardaki biriken kanın doku aralıklarına akarak ödem oluşturması ve yarattığı gerginlik durumudur. Yürüme sırasında ve durduktan son diz arkasında ağrı yoğunlaşır. Bununla beraber varis görülebilir. Varis dışarıdan görülen şişkin kanlı çizgilerdir. Dizin uzun süre kapalı ve sabit tutulması ile sürekli standart oturuş veya ayakta belirli noktada hareketsizce durmak dizin arka kısımlarında kan birikimine mahal verip kramp, yanma ve kaşıntı yaratarak ağrıyı arttırır. Ayrıca zamanla biriken kan basıncına bağlı olarak damar duvarları işlevini kaybedip ven kapakçıkları zarara uğrayarak toplar damar yetmezliği gelişir.

Diz arkasındaki ağrı tedavisi

Diz arkasındaki ağrının tedavisi tam anlamıyla sorunun sebebine ve doktor tarafından muayene edilip doğru teşhisine bağlıdır. Gerekli tetkikler sonucunda cerrahi müdahale veya tıbbi ilaçlarla tedavi edilir. Bunun yanı sıra dinlenmek eklem için fayda sağlayacaktır. Buz uygulaması şişlik ve kan pıhtısı giderilip ağrı oluşumunu en az seviyeye indirir. Diz arkasına hafif masaj yapılması kan dolaşımını sağlayarak rahatlatıcı etki halini meydana getirir. Fizik tedavisi ile diz arkasındaki ağrının iyileştirilmesi de mümkündür.
]]>
Sol Baldır Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sol-baldir-agrisi.html Sun, 08 Jul 2018 19:51:19 +0000 Sol Baldır Ağrısı, vücut organları içerisinde bacak kısmında yer alan baldır büyük oranda kas gruplarını oluşturur. Bu kısmın beden yükünü taşıması, hareket ve dengenin sağlanması asli görevidir. Baldır, diz altı ve Sol Baldır Ağrısı, vücut organları içerisinde bacak kısmında yer alan baldır büyük oranda kas gruplarını oluşturur. Bu kısmın beden yükünü taşıması, hareket ve dengenin sağlanması asli görevidir. Baldır, diz altı ve ayak bileği arasında kalan bacağın arka bölümündeki etli doku niteliğinde olup sol baldır ağrısı ise bu alandaki rahatsızlık hissidir. Söz konusu bölgedeki ağrı çoğu zaman aşırı zorlanma, sürekli bu kısmı kullanma, ağır yük taşıma, darbe, yaralanma, ani hareketler ve spor faaliyetleri sonucunda yoğun olarak yaşanmaktadır. Hamlanma sebebiyle sol baldıra aşırı hareket yüklenmesi uygulandığında ağrı yüz gösterir. Kaza ve yaralanmalar sonucu bu bölgede ciddi sorunlar meydan gelebilir.

Sol baldır ağrısı nedenleri

Sol baldır ağrısı, kas, sinir, doku bağı, tendon ve kan damarlarında sertlik sonucu oluşabilir. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen problem kısa süreli olabildiği gibi uzun süre de devam edebilmektedir. Can acısı hissi oluşturan söz konusu ağrı sol taraftaki bacağın tamamını ya da bölgesel kısmını etkiler. Ağrı şekli yanma, karıncalanma, uyuşma, batma ve hareketsizlik olarak ortaya çıkabilir. Oluşan bu durum bacak üzerine daha fazla yüklenmeye sebebiyet verir. Hal böyle olunca duruş bozukluğu ve yürüyüş aksaklığı sorun teşkil eder. Sol bacağın bütünü üzerinde bulunan kas grupları birbiriyle bağlantılı olduğu için ani bir kas gerilmesi baldıra kadar zarar verebilir. Bununla beraber sinir damarları sıkışmasının yaşanması ağrı şiddetini arttırır. Yaşamı tehdit eden hastalıkların varlığı ve bu alanda kan pıhtılaşması kötü bir hal alabilir. Kan pıhtısının baldır kısmından ilerleyip ayrılması ile dolaşımda bulunması akciğer rahatsızlığı, kalp krizi ve felce kadar neden olabilir. Bir diğer önemli husus da egzersiz ve efor kaybı sonrası kızarıklık, şişlik, ısı yüksekliği mevcut ise baldırın sol kısmında ağrı kendini gösterebilir.

Sol baldır ağrısı tedavisi

Öncelikle bu tür ağrı şikayetleri için hekime başvuru yapılarak tıbbi tedavinin kısa sürede sağlanması gerekmektedir. Diğer yandan ani hareketlerden kaçınıp düzenli ve doğru spor yapmak ağrıyı en az düzeye indirir. Baldır kası ağrısı varsa etkilenen bölgeye tıbbi nitelikli bandaj sarılması ağrıyı olan kas grubunu sıkı tutarak iyileşmek için katkı sağlar. Diğer bir seçenek şikayet edilen bu alana kısa süreliğine buz paketi uygulaması yapmaktır. Böylece şişlik iner ve sinir damarları kendine gelir. Ayrıca düzenli beslenerek karbonhidrat, protein gibi birçok vitamin ve minerallerin vücuda alınması tedavi sürecinde fayda sağlayacaktır. Özellikle magnezyum ve potasyum sol baldır ağrısının sürekli oluşumunu azaltır. Kayısı, hurma, muz, haşlanmış patates, lahana, brokoli, mısır gibi besin maddelerinin tüketimi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Banyo esnasında ağrıyan bölgeye ılık su ile masaj yapmak yararlıdır. Doğal ürün olan bitkisel yağların sol baldır alanına uygulanması yumuşaklık hissi verecektir. Son olarak da kırmızı et tüketimi yapılmalıdır. Kırmızı et içerisindeki besin maddesi ağrı oluşumlarına engel olmaktadır.
]]>
Gece Diş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gece-dis-agrisi.html Mon, 09 Jul 2018 12:33:58 +0000 Gece Diş Ağrısı, Birçok kişinin hayatında bir defa da olsa yaşayabileceği gece başlayan diş ağrısı, çürük olan dişlerin zamanında tedavi edilmeyerek daha da ilerlemesi ve gece aniden başlayan zonklama biçimindeki ortaya Gece Diş Ağrısı, Birçok kişinin hayatında bir defa da olsa yaşayabileceği gece başlayan diş ağrısı, çürük olan dişlerin zamanında tedavi edilmeyerek daha da ilerlemesi ve gece aniden başlayan zonklama biçimindeki ortaya çıkan ağrılardır. Dişler vücut içerisinde kapalı ortamlarda ve kemik dışında dış ortamda ilişkide bulunan tek organdır ve diş ağrıları kan hücrelerinin gece hücre yenilemeleri ve yaraları onarma özelliklerini vücut uyurken yerine getirdikleri için genellikle gece saatlerinde ortaya çıkar ve kişiyi oldukça aşırı rahatsız ederek uykudan uyanmasına neden olabilir. Diş kemiğin içine sıkışan hücrelerinin basınç yapması nedeniyle gecenin bir yarısı başlayan diş ağrısı durumunda çoğu kişi ne yapacağı konusunda fazla bir bilgiye sahip değildir. Gece bir anda başlayan ve gittikçe artan diş ağrısı yaşayan kişiler vakit kaybetmeden mutlaka diş hekimlerine başvurmalıdır. Gece yarısı başlayan diş ağrıları genellikle sabaha kadar devam eder. Gece başlayan diş ağrısını hafifletmek ya da yavaşlatmak için diş hekimine gidene kadar evde kendi kendinize bir takım önlemler alabilirsiniz. Hormonların gece saatlerinde değişiklik göstermesi durumu, damarların genişlemesine neden olarak diş ağrılarının gecenin ilerleyen saatlerinde daha da şiddetini artırabilir. Bu durumda geçici olarak rahatlama sağlayacak bir takım çözüm yollarını deneyerek bu ağrıları kontrol altına alıp müdahale edilmesi mümkündür. Fakat bu müdahalelerin geçici tedavi yöntemleri olabileceğini düşünerek ve diş çürüklerinin hekim tarafından tedavi altına alınmadığı durumların diş kaybına neden olma ihtimalinin yüksek olabileceği düşünülerek en kısa zaman içerisinde mutlaka diş hekiminin ziyaret edilmesi gerekir.

Gece diş ağrısı için yapılabilecekler
 • Diş arasında ya da üzerinde gıda atıklarının kalmasının diş ağrılarına neden olabileceği düşünülerek öncelikle dişler mutlaka fırçalanmalı ya da diş ipi kullanarak temizlenmelidir.
 • Anti-bakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle karanfil yağı ufak bir pamuk parçası üzerine damlatılarak ağrıyan dişin üzerine tampon yapılabilir.
 • Gece başlayan diş ağrılarında iltihap nedeniyle şişlik meydana gelmişse, bu bölgeye soğuk kompleks uygulamaları yapılabilir.
 •  Diş hekimine gidilene kadar ağrıların azalmasına yardımcı olacak ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Ağrıyan dişe aspirin, kolonya, sarımsak gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler ağrıların giderilmesinden çok dişin etrafında bulunan yumuşak dokulara zarar verip ağrıların daha da artmasına neden olabilir.
 • Birkaç dakika tuzlu su ve sirke, su karışımı ile gargara yapılması gece diş ağrısında oldukça rahatlama sağlar.
]]>
Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kadinlarda-sol-kasik-agrisi.html Tue, 10 Jul 2018 07:42:04 +0000 Kadınlar da sol  kasık ağrısı, Kadınlarda sol kasık ağrısı genellikle adet döneminde gebelik oluşumunda olabilir. Üreme sistemi problemlerinde bağırsak ve idrar mesafesi sorunlarında ortaya çıkabilir. Kadınlarda e Kadınlar da sol  kasık ağrısı, Kadınlarda sol kasık ağrısı genellikle adet döneminde gebelik oluşumunda olabilir. Üreme sistemi problemlerinde bağırsak ve idrar mesafesi sorunlarında ortaya çıkabilir. Kadınlarda en çok görülen hastalıklardan birisidir. Çok şiddetli ve aniden başlayan ağrılara akut kasık ağrısı olarak bilinir. Uzun süre devam eden kasık ağrılarına ise kronik ağrılar olarak tanımlanır. Son kasık ağrısı şiddetli ise bu genellikle üreme organlarda sistematik bir sorun olduğunu gösteri. Bu ağrılar nedeniyle kadınlarda gebelik oluşmaz. Her iki tarafta olan kasık ağrıları genellikle kısırlığa işaret eder. Sol kasık ağrısı daha bir çok nedenlerden olabilir. Kadınlarda sol kasık ağrısı hamilelik başlangıcında çok hafif seyreder. İlerleyen döneminde bu ağrılar daha şiddetlidir.

Kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri 
 • Yumurtalık kistleri: Yumurtalıkta çikolata kisti olabilir veya kötü huylu kist olabilir. Kötü huylu kist erken teşhis ve tedavi edildiğinde kansere neden olması engellenmiş olur. Bu sayede hem hayat kurtarmış hemde üreme organlarının zarar görmesi engellenmiş olur,
 • Dış gebelik: Rahim dışında gelişen gebeliktir. Gebelik kesesi büyüdükçe organa baskı yaparak ağrılar sebep olur. Üreme organlarda iltihabik ağrılar. Enfeksiyon rahim içine doğru ilerledikçe üreme organları ve yumurtalıklara karın içinde yayıldıkça ağrılara, ateşlenmeye sebep olur.
 • Apandisit: Bu durum apandisit iltihabi nedeniyle olur. Acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
 • Sindirim sistemi iltihabi: Genellikle ishal olarak kendini gösterir. Sıvı ve vitamin kaybını önleyerek, gerektiğinde antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Sıkça idrara çıkma idrar sıradan yanma üşüme ve ağrıyla kendini gösterir. 
 • Zor doğum: Doğum sırasında meydana gelen yırtıklar ve genişleme sebebiyle sol kasık ağrısı meydana geldi .
 • Endometriozis: Adet döneminde olan bu ağrılar rahim dokusunun rahmin dışında olması nedeniyle meydana gelir. Rahim zarını etkilenmesi ve yapışıklık nedeniyle adet ağrıları, aşırı kanamalar görülür. 
 • Yumurtlama ağrısı: Bazı kadınlarda kramp şeklinde ortaya çıkar. Bazılarında ise daha şiddetli olabilir bu ağrılar her ay değişebilir.
 • Miyom: Kadınlarla  Sol kasık ağrısının sebepleri arasında.  Sol kasıkta ortalama 5 santim uzunluğunda myom şiddetli ağrılara neden.
Kadınlarda sol kasık ağrısı nasıl tedavi edilir

Hastalığın birçok sebebi olduğu için doğru teşhis çok önemli. Genelde kadın hastalıkları olduğu için jinekoloji tarafından muayene edilmelidir. En etkili yöntem ultrason, kültür veya idrar testleriyle teşhis edilmelidir.
]]>
Kalça Eklem Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kalca-eklem-agrisi.html Wed, 11 Jul 2018 06:36:04 +0000 Kalça Eklem Ağrısı, kalça vücutta en büyük ekleme sahip kemiktir. Kemiklerimizin arasında bu eklemleri korumak için sürtünmeyi engellemek için kıkırdak bir yapı bulunur. Kalça kemiği dayanıklı yapısına rağmen hareketler, Kalça Eklem Ağrısı, kalça vücutta en büyük ekleme sahip kemiktir. Kemiklerimizin arasında bu eklemleri korumak için sürtünmeyi engellemek için kıkırdak bir yapı bulunur. Kalça kemiği dayanıklı yapısına rağmen hareketler, fazla kilo ve gerilmeler karşısında kolayca zedelenebilir, incelebilir. 

Kalça Eklem Ağrısının Nedenleri:
 • İltihaplanma: Normalde eklemlerimizin yumuşak ve kolay bir şekilde hareket etmesini sağlayan az miktarda bir sıvı salgılanır. Bu salgılanan sıvı kalça ekleminden salgılanır. Ama bu salgılanan sıvı miktarı fazla olursa iltihaplanma riski artar. Nedeni ise eklemlerin arasında yeterince boşluk olmamasından dolayı baskı artar bu da kalça ekleminin ağrımasına neden olur.
 • Yaşlanma ve Zorlama: Kalça eklemi bir çok harekete maruz kaldığı için bir süre sonra bu eklemlerin arasında bulunan kıkırdak yıpranır. Yaşlanmanın da etkisiyle uzun süre bu eklemler arasında bulunan kıkırdak yapısının yok olmasıyla kemiklerin üzerinde kalmak, zorlamak kalça ekleminin ağrımasına neden olur.
 • Artrit (Kireçlenme): Kalça eklemi ağrısının en yaygın nedenlerinden birisi de artrit (kireçlenme). Yıpranma ve aşınma artriti kalçayı etkileyen en yaygın görülen artrit çeşitleridir.
 • Kalça Kırılması: Kalça kemiğinin kırılması genellikle yaşlılarda daha yaygın görülür. Çünkü yaşlanmayla birlikte kalça kemiği incelir. Kalça kemiğinin kırılması osteoporoz hastalarında ya da düşme sonucu görülür. Bunun sonucunda da kalça kemiğinde ağrı meydana gelir. 
 • Osteonekroz: Kalçaya kan desteği sağlayan yapının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse burada bulunan kemik dokusu ölebilir ya da kalça ekleminde büyük zararlar ortaya çıkabilir.
Kalça Eklemi Ağrısı Tedavisi: 

 • İlaç tedavisi: Ağrının çeşidine göre bu ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler ya da antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Kalça Ameliyatları: Eğer ilaç tedavisi ile sonuç alınamazsa ameliyat gerekmektedir.
 • Egzersizler: Egzersizler hareket çeşitliliğinin artması için ve kasların kuvvetlenmesi için yapılan hareketlerdir. 
 • ]]>
  Beyin Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/beyin-agrisi.html Wed, 11 Jul 2018 09:33:18 +0000 Beyin Ağrısı, kişilerde baş ağrısı çok sık yaşanan bir problemdir. Ancak baş ağrısı ile beyin ağrısı arasındaki ilişki çok farklıdır. Aniden ve şiddetli baş ağrısı görülen kişilerde beyin kanaması başlamı Beyin Ağrısı, kişilerde baş ağrısı çok sık yaşanan bir problemdir. Ancak baş ağrısı ile beyin ağrısı arasındaki ilişki çok farklıdır. Aniden ve şiddetli baş ağrısı görülen kişilerde beyin kanaması başlamış olabilir yada, beyinde bulunan tümör olabilir. Baş ağrısı hafif olduğunda ilaç, ağrı kesici, aspirinle geçiştirmeye çalışılıyor. Kullanılan ilaçlarda bir süre sonra ağrıyı tedavi edemez hale geldiğinde doktora gidilmektedir. Beyin içinde zaman zaman iltihaplanma olabilir buda baş ağrısı nedenlerinden biridir. Beyinde görülen rahatsızlıklar diğer iç organlarda da başka bozukluklar yaşanmasına neden olabilir. Beyinde oluşan rahatsızlığın en çok bilineni beyin kanamasıdır. Beyin kanamasında felç olma yada ani ölümler meydana gelebilir.

  Beyin Tümörü Olduğunu Nasıl Anlarız

  En sık görülen belirtisi baş ağrısıdır. Aniden ortaya çıkan çok şiddetli geçmeyen baş ağrılarında tümöre rastlanır. Beyinde tümör her yaş grubunda görülebilir. Bu tümörler iyi yada kötü huylu olarak tabir edilir ve kötü huylu tümörler kanser hücrelerini oluştururlar. Şiddetli oluşan baş ağrılarında bulantı kusma gibi sorunlarda baş gösterirse beyin tümörüyle doğrudan bağlantılı olabilir. Tümör olan kişilerde baş ağrıları sık sık tekrarlamaya başlar ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Şiddeti artan ağrılarda vakit kaybetmeden beyin cerrahına başvurarak gerekli tetkikler ve müdahaleler yapılmalıdır.
   
  Beyin Ağrısı Yaşayanlar Ne Yapmalı

  Beyin ağrısı görülen kişilerde stresten uzak durulması, kullanılan alkol sigara gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi gerekmektedir. Uykusuzluk, ışık altında uzun süreli vakit geçirmek, yorgunluk, gürültü, gibi etkenlerin hepsi beyin ağrısını tetikler. Sürekli baş gösteren beyin ağrılarının tedavi edilerek geçmesi mümkündür. Genelde ilaçla tedavi edilmek suretiyle beyin ağrıları geçirilmeye çalışılmaktadır. Vücudumuza tüm sinyalleri gönderip sağlıklı yaşayabilmek için beyin sağlığı önemlidir. 
  ]]>
  Geçmeyen Bel Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gecmeyen-bel-agrisi.html Wed, 11 Jul 2018 19:33:16 +0000 Geçmeyen Bel Ağrısı, Geçmek bilmeyen bel ağrılarının bazen altında yatan ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle sürekli ve geçmek bilmeyen bel ağrıları göz ardı edilmemelidir. bel ağrısı çoğu ki Geçmeyen Bel Ağrısı, Geçmek bilmeyen bel ağrılarının bazen altında yatan ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle sürekli ve geçmek bilmeyen bel ağrıları göz ardı edilmemelidir. bel ağrısı çoğu kişide görülen, vücudun doğru bir şekilde hareket etmesini kısıtlayan, oturup  kalkmayı engelleyen ve ayakta durmayı ve doğrulmayı zorlaştıran kişinin hayatını çok olumsuz etkileyen can sıkıcı bir durumdur. Sürekli olarak geçmek bilmeyen bel ağrılarının sonu genellikle bel fıtığı ile sonuçlanmaktadır. Özellikle ağır bir şey kaldırmaya kalkarken geçmek bilmeyen bel ağrısının da şiddeti giderek artmakta ve ani kramplar saplanmaktadır. Bu kramplar genellikle keskin bıçak saplanmaları, iğne batar gibi sızlamalar şeklinde kendini göstermektedir. Geçmek bilmeyen bel ağrılarının hepsinin bel fıtığına dönüşeceğini söylemek doğru olmaz. Çünkü bazı geçmek bilmeyen bel ağrıları daha ciddi hastalıkların da ilk belirtisi olarak karşımıza çıkar. 

  Geçmeyen Bel Ağrısı Nedenleri

  Geçmeyen Bel Ağrısı, Geçmek bilmeyen bel ağrıları kişiden kişiye farklılık ve değişiklik göstermektedir. Ağrının şiddeti ve neden oluştuğu hakkında tam bir bilgi sahibi olmak için uzman bir doktor tarafından muayene edilip gerekli olan tahlillerin yapılması gerekir. Ancak bu şekilde tam teşhisin konulabilmesi mümkündür. Geçmek bilmeyen bel ağrılarının nedenleri farklı türden olan bir çok hastalığa işaret ediyor olabilir. Bazen geçmek bilmeyen bel ağrılarının nedeni farklı türden oluşum gösteren kanser türlerine işaret edebilir. Bel ağrısını sadece bir kas ağrısından ibaret olduğunu düşünmek yanlıştır. Çünkü geçmek bilmeyen bel ağrısına iç organlardan bulunan hastalıklar sebep olabileceği gibi, aynı zamanda sinir sistemi içinde bulunan çöküntüler ve sinir sisteminden başlangıç gösteren tümörler bile neden olmaktadır. Ayrıca kemiklerde oluşan ve burada tutunan tümörler de geçmek bilmeyen bel ağrısına neden olmaktadır. Vücudumuzda bulunan diğer bölgelerden bel kemiğimize doğru ulaşan akciğerde de oluşum gösteren ve prostat bölgesinde olan, prostat kanserinin de ilk belirtisi olarak geçmek bilmeyen bel ağrısını göstermek mümkündür. 

  Geçmeyen Bel Ağrısı, Geçmek bilmeyen bel ağrısı çok yaygın olan bir hastalık olmasına rağmen hastalık ilerlemeden çoğu kişi bu durumu umursamaz. Ancak geçmek bilmeyen bel ağrısı dikkate alınmadığı zaman ileri safhalarında hastalık ilerlemekte tedavi zorlaşmakta ve ağrılar ise gidererek dayanılmaz ve daha şiddetli bir hal almaktadır. Başlangıç aşamasında olan geçmek bilmeyen bel ağrıları belde oluşan zorlanma sonrası omurgaların zarar görmesi nedeni ile ve omurilik hasarlarının oluşmasından sonra kaynaklanan iltihaplı bazı hastalıklar, romatizma hastalıkları ve osteoporoz hastalığı gibi, bazı metabolik belirtisi gösteren kanserin ve kanserli dokuların ayrıca yumuşak olan dokulara bağlı olarak da iç organların oluşum belirtisine neden olan geçmek bilmeyen bel ağrılarının sebep olduğu düşünülmektedir. 
  ]]>
  Sağ Koltuk Altı Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-koltuk-alti-agrisi.html Thu, 12 Jul 2018 16:34:24 +0000 Sağ koltuk altı ağrısı, Koltuk ağrısının bir çok sebebi vardır. Koltuk altı ağrısı ile birlikte elinize şişlik veya bir top gibi bir şey geliyorsa meme kanseri başlangıcı da olabilir. Fakat her ağrı tabiki de kanser değ Sağ koltuk altı ağrısı, Koltuk ağrısının bir çok sebebi vardır. Koltuk altı ağrısı ile birlikte elinize şişlik veya bir top gibi bir şey geliyorsa meme kanseri başlangıcı da olabilir. Fakat her ağrı tabiki de kanser değildir farklı sebeplerden dolayı da olmuş olabilir.

  Sağ koltuk altı ağrısı sebepleri 
  • Enfeksiyon: Koltuk altı ter bezlerinde bakteriyel enfeksiyon varsa iltihaplanma oluşur. Oluşan iltihaplanma da enfeksiyona çevirir. Enfeksiyon da kendisini şiddetli ağrı ile gösterir. Enfeksiyonun kapma sebepleri de şunlardır;
  • Koltuk altına epilasyon yapılırken tahriş olması
  • Hijyen eksikliği
  • Yüksek sıcaklıkta fazla kalmak
  • Lenf bezi şişmesi: Eğer koltuk altında ki veya göğüs etrafında ki lenf bezleri şişerse koltuk ağrı ağrısına sebep olur. Lenf bezleri hassas olduğu için enfeksiyondan kaynaklı şişme olabilir. 
  • Kas kasılması: Kasılan bir kas kol altında dayanılamayacak derecede ağrıya sebep olur. Kas kasılmasının sebebi ise ağır bir şey kaldırıp zorlamaktan olmaktadır. 
  • Kist: Deri altında bulunan su kesesine denilmektedir. Kist vücuttan zehirli maddelerin ve kirlerin atılmasına yardımcı olur fakat bu büyüdükçe rahatsız etmektedir. Ağrının giderilmesi için kistin içindeki maddenin çıkarılması gerekmektedir.
  • Meme kanseri: Meme kanseri koltuk altı ile meme arasında ele gelen şişlik ve sertlikle kendinin ortaya çıkarır. Eğer elinize böyle bir şey gelirse biran önce doktora gitmek gerekmektedir.
  • Bağ-Doku bozulması 
  • Viral enfeksiyon 
  Koltuk altı ağrısının bir çok sebebi bulunmaktadır. Koltuk altı ağrısının tedavisinde ise enfeksiyonlar için antibiyotik,buz koyarak 10-15 dakika bekletmek,iltihap sökücü ilaçlar,kas gevşetici,kemoterapi,dinlenme gibi tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Tabiki de ilk olarak doktora başvurup yapılan testler ile tedavi yapılması gerekmektedir. 

  Sağ koltuk altının şişmesinin en büyük sebebi ise lenf bezlerinin şişmesidir. Erkeklerde sadece koltuk altında kadınlarda ise koltuk altında ve meme çevresinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi ile ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilir. Geçmeyen lenf bezleri şişliği devam ediyorsa enfeksiyon veya kansere dönüşebilmektedir. Bu sebeple koltuk ağrı ağrısını ciddiye alıp doktora başvurmak gerekmektedir. 
  ]]>
  Geçmeyen Boğaz Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gecmeyen-bogaz-agrisi.html Fri, 13 Jul 2018 14:17:47 +0000 Geçmeyen Boğaz Ağrısı, Sık şikayet edilen bir sağlık problemi olan boğaz ağrısı, yalnız başına olabileceği gibi yutkunmada güçlük, ateş ve öksürük ile beraber de gelişebilir. Geçmeyen boğaz ağrısı virüslerden ka Geçmeyen Boğaz Ağrısı, Sık şikayet edilen bir sağlık problemi olan boğaz ağrısı, yalnız başına olabileceği gibi yutkunmada güçlük, ateş ve öksürük ile beraber de gelişebilir. Geçmeyen boğaz ağrısı virüslerden kaynaklanan bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi bazen de ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Geçmeyen boğaz ağrısı çoğunlukla boğaz ağrılarının ciddiye alınmaması ve tedavi edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Boğaz ağrısı olan kişiler sürekli şikayet ederler ancak şikayetleri o kadar da rahatsız edici olmadığı için doktora gitmezler. İlk olarak basit ve normal olarak ortaya çıkan boğaz ağrısı, tedavi edilmediği zamanlarda daha da ilerleyerek çok daha dirençli ve inatçı ağrılara dönüşebilir.

  Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri, boğaz ağrıları genellikle bakteri veya viral kaynaklı olabilir. Soğuk algınlığı, grip ya da mononükleoz gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Ancak geçmeyen boğaz ağrıları birçok hastalığın habercisi de olabilir. Boğazda yer alan bademcik, soluk borusu, yemek borusu gibi yerlerde ortaya çıkan patolojik nedenler uzun süre geçmeyen boğaz ağrılarına yol açarlar. Bazı durumlarda uzun süre devam eden boğaz ağrıları, kanser nedenlerinden de kaynaklı olabilir. Alkol ve sigara kullanan kişiler geçmeyen boğaz ağrıları yaşıyorsa mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Bunların yanı sıra alerji, reflü, iritasyon, kızamık, boğmaca, su çiçeği gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar, boğaz ağrısının geçmeyerek kronik bir hale dönüşmesine neden olabilr. Aşırı sigara kullanımı, kulaktan dolma, başkası tarafından tavsiye edilen yanlış ilaçların kullanılması, ortamın kuru olması, kas zorlanması, tahrik edici kimyasallara maruz kalma, sık görülen veya kronik sinüs enfeksiyonları ve kişinin bağışıklık sisteminin düşük olması gibi nedenlerde geçmeyen boğaz ağrısına yol açabilir.

  Geçmeyen boğaz ağrısı belirtileri, boğazda kuruluk, hırıltılı nefes alma, lenf bezlerinde şişkinlik, baş ve ense ağrısı, halsizlik, ateş, hapşırma, mide bulantısı, kusma, sinüslerde ağrı, kısık ses gibi belirtiler geçmeyen boğaz ağrısı belirtileri arasında sayılabilir

  Geçmeyen boğaz ağrısı tedavisi, çoğu boğaz ağrısı bir hafta içerisinde kendi kendine geçer. Fakat şiddetli boğaz ağrısı ya da bir haftadan daha uzun süre geçmeyen boğaz ağrısı durumunda kişi mutlaka doktora görünmelidir. Uzun süren boğaz ağrılarında diğer nedenlerin belirlenmesi için doktor muayenesi şarttır. Bakterilerden kaynaklanan boğaz ağrılarında hastaya genellikle antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrıları daha uzun sürer ve şiddetlidir. Tedavinin tam olarak yapılabilmesi için antibiyotikler doktorun tavsiye ettiği şekilde ve tam olarak kullanılmalıdır. Enfeksiyondan kaynaklanan geçmeyen boğaz ağrılarında hastaya bol bol sıvı tüketimi ve istirahat, yumuşak gıdaların tüketilmesi, tuzlu su ile gargara yapılması, sigara içilen ortamlardan uzak durması ve odanın nemini artırılmasının yanı sıra ağrıyı azaltacak ağrı kesici ilaçlar ve boğaz pastilleri önerilir. Yapılan tetkiklerde geçmeyen boğaz ağrısının başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkması durumunda tedavi, hastalığa yönelik yapılmaktadır.
  ]]>
  Sırt Ve Boyun Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sirt-ve-boyun-agrisi.html Sat, 14 Jul 2018 06:29:32 +0000 Sırt ve boyun ağrısı, Çoğu insan hayatı boyunca sırt ve boyun ağrısı sorunu yaşamıştır. Çoğunlukla masa başı ve yoğun bir şekilde bilgisayar kullananlarda sırt ve boyun ağrısından şikayetçi olmaktadır. Zaman Sırt ve boyun ağrısı, Çoğu insan hayatı boyunca sırt ve boyun ağrısı sorunu yaşamıştır. Çoğunlukla masa başı ve yoğun bir şekilde bilgisayar kullananlarda sırt ve boyun ağrısından şikayetçi olmaktadır. Zamanla şiddetli ağrılara dönüşürler. Bu tarz ağrılar insanların günlük yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca ileri ki yaşlarda oluşan bu ağrılar çoğalmaktadır. Oluşan sırt ve boyun ağrısı ilk önce baş kısmı ve boyun kısmının bittiği ve omuz bölümünün  başladığı yerde ağrılar belirir. Fakat bazen oluşan ağrılar sırta ve kollarda da hissedilebilir.

  Sırt ve boyun ağrısı nedenleri

  Boyun fıtığı: Vücutta bulunan omurların aralarında yer alan disklerde fıtıklaşması sonucu oluşur. En başlarda boyun fıtığı, boyunda ağrılar ile kendini göstermektedir. Bu süreçte tedavi edilmez ise ağrılar sırtta kadar ilerler. Boyun fıtığı kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyerek, kişiye hareket kısıtlığı getirir. Biran evvel tedavi olunması gerekir. Eğer tedavi edilmezse kişide halsizlik, güçsüzlük ve bacaklara kadar ağrı hissedilir.

  Romatizmal hastalıklar: Bağ ve eklem dokusunda meydana gelen rahatsızlıklarda ağrı sorunu oluşabilir. Fibromiyalji hastalığı yani yumuşak doku romatizmasında boyunda olan ağrı ile beraber sırtta da ağrı oluşur. Bu rahatsızlığın uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekir.

  Kas tutulması ve kötü duruş: Genellikle en sık karşılaşılan ağrı çeşididir. Bunlara mekanik ağrıda denilmektedir. Kişinin kötü duruşu, darbeler, oturma bozukluğu ve kazalardan kaynaklı oluşmaktadır. Boyun kısmında oluşan ağrı kol ve omuzlara da yayılabilir. En çok tehlike atılda olanlar ise;
  • Eğik pozisyonda kitap okumak
  • Masa başında uzun saatler çalışanlar
  • Televizyonu yatarak seyredenler
  • Boynun eğik tutulması
  • Boyna uygun yastık kullanmamak
  • Normal duruşun dışında farklı bir pozisyonda durmak
  • Boyun kısmını zorlamak gibi işlerle uğraşanlarda gerçekleşen ağrılar mekaniktir. Oluşan bu durumu ağrı kesici veya kas gevşetici gibi ilaçlar sayesinde giderilebilir. Oturuş ve duruş bozukluğunu düzeltilmesi, boyun egzersizi ile oluşan ağrıları azaltabilirsiniz.
  Kireçlenme: Kişin boyun bölgesinde olan kıkırdak ve bağların yıpranmasıyla kireçlenme meydana gelir. Kireçlenme ise sinir kanallarında ve omurilik kısmında daralma oluşumunu sağlar. Sonrasında ise sinirlere uygulanan baskı gerçekleşir. Kişide boyun ağrısının yanı sıra sırt, kol ve omuz ağrısı da olur. Rahatsızlık ileri aşamada ayaklarda ve ellerde de karıncalar oluşmasını sağlar. Çoğunlukla bu rahatsızlıktan fizik tedavi ve egzersiz ile tedavisi sağlanır.

  Sırt ve boyun ağrısı için uygulanabilecek tedavi yöntemleri

  Sırt ve boyun ağrısında kullanabilecek ağrı kesiciler: Aspirin tarzında ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Fakat gene de doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanmanızda yarar var.

  Sırt ve boyun ağrısında uygulanabilecek sıcak  kompres: Sıcak su torbasını havluya sararak boyun ve sırt kısmını koyabilirsiniz. Sıcak kompres ağıyı hafifletir ve sertleşmiş olan kasların gevşemesini sağlar.

  Sırt ve boyun ağrısında uygulanabilecek soğuk  kompres: Bir parça buzu poşetin içerisine koyarak ağzını güzelce kapatın. Sonrasında havluya sararak ağrının olduğu kısma koyup bekletin. Soğuk kompres kan dolaşımı hızlandırır ve sırt ve boyunda oluşan şişliği dindirir.

  Esneme hareketleri ve egzersizler: Sırt ve boyun ağrısı için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri oldukça yararlıdır. Yapılacak esneme hareketi ile oluşan gerginliği alır ve sertleşmiş olan kasları da gevşetir. Düzenli olarak yapılan egzersiz içerisinde kişiye yarar sağlayacak olan yüzme, yürüme ve yoga gibi sporlar çok etkilidir. 
  ]]>
  İltihaplı Diş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/iltihapli-dis-agrisi.html Sun, 15 Jul 2018 01:47:41 +0000 İtihaplı Diş Ağrısı, Dişlerinizde meydana gelen iltihaplanmalar dişin kaybedilmek üzere olduğunun habercisidir. Diş iltahaplanması ağrıyı beraberinde getirir, ağrı dayanılmaz olur.  Hekim tarafından yapılacak muayene ve r İtihaplı Diş Ağrısı, Dişlerinizde meydana gelen iltihaplanmalar dişin kaybedilmek üzere olduğunun habercisidir. Diş iltahaplanması ağrıyı beraberinde getirir, ağrı dayanılmaz olur.  Hekim tarafından yapılacak muayene ve röntgen tetkikinde antibiyotik kullanımı ve peşinden muhtemelen çekilmesi icap edebilir. 

  Genellikle iltihaplı diş sadece bir dişi kapsar fakat ısrarla kendiliğinden iyileşeceğini beklemek diğer dişlerin zarar görmesine ve yüzün dışarıdan görülecek kadar şişmesine neden olur. Bu aşamada iltihaba bağlı olarak vücutta kırgınlık ve ateşlenme başlar. İltihaplı diş ağrılarını önlemek sadece geçici çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. 

  İltihaplı diş ağrısı neden olur ve belirtileri nelerdir

  İltihaplı diş oluşumu belli bir çürüme döneminden sonra ortaya çıkar. Şiddetli diş ağrısı, halsizlik meydana gelir. İltihablanma bakteri çoğalmasına yol açtığından diş içerden dışarı doğru baskı altındadır. Dişlerdeki sinirlerin sıkışması ve kanın bu bölgede ki mikroplara karşı verdiği savaş diş ağrısının ortaya çıkmasına neden olur. Öyle ki her nabız atışında ağrı zonklama tarzında görülür.

  Diş iltihaplanmasına bağlı ağrının diş hekimine gitmeyecek kadar küçük olduğunu düşünüyorsanız evde bazı ilaçları kendiniz yapabilirsiniz. Bu ilaçlar;

  Gargara yapmak: Bunun için bir su bardağı ılık suyun içine iki çay kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın, bu karışımdan bir yudum alarak ağzınızdan gargara yapın ve tükürün, bu işlemleri ağrının arttığını hissetttiğiniz her an yapabilirsiniz, ağrınızı hafifletecektir.

  Yeşil çay: Kış günlerinin vazgeçilmezi yeşil çayın iltihaplanmalar üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Yeşil çayı hem içerek hemde kullanılmış ıslak halini iltihaplı dişimizin üzerine koyarak ağrımızı hafifletebiliriz. Islak poşet çayı dişlerimiz de kullanmadan önce bilmemiz gereken iki önemli husus bulunmaktadır. Bunlardan birincisi eğer çok yoğun bir iltihap var ve diş eti üzerinde sivilce başı oluşturmuş ise, bunun patlaması için sıcak kompres yapmak gerekir. Bu durumda kullanılmış yeşil çay posasını bu bölgeye koymak, iltihap başının patlamasına yardımcı olacaktır. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise yani iltihap sivilce başı oluşturmamış ise; ikinci yapmamız gereken soğuk yeşil çay kompresi yaparak iltihabın genişlemesini önlemek olmalıdır. 

  Karanfil etkisi: Karanfilin uyuşturucu etkisini kullananlar bilir. Çoğu zaman baharatlı yemeklerden sonra ağız kokusunu gidermek için kullanmış olduğumuz karanfili iltihaplı dişin üzerine koyarak çiğnenebilir veya diş ile ezildikten sonra iltihaplı bölgelerden dolaştırılabilir. Bu durumda ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.
  ]]>
  5 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/5-aylik-gebelikte-karin-agrisi.html Mon, 16 Jul 2018 01:08:24 +0000 5 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı, gebelik boyunca gerek hormonal değişiklikler gerekse bedenin kendini doğum için hazırlaması sebebi ile gebe kadınların bedenlerinin farklı bölgelerinde sıradan olarak kabul edilen ağrılar 5 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı, gebelik boyunca gerek hormonal değişiklikler gerekse bedenin kendini doğum için hazırlaması sebebi ile gebe kadınların bedenlerinin farklı bölgelerinde sıradan olarak kabul edilen ağrılar olabilir. Bunların dışında sıra dışı kabul edilen ve mutlaka hekim tarafından kontrol edilmesi gereken ağrılar ile normal kabul edilen ağrıların farkı bilinmeli ve risk içeren durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Özellikle ilk gebeliklerde bebeğin gelişme ve kilo almaya başladığı ikinci trimester kadın bedeninde karın ve bel bölgesinde yaşanan ağrılar rutin veya sıradan olarak kabul edilebilir. Bir çok anne adayı karın ağrısından veya gerilme ve kasılmalardan şikayet edebilir. 

  5 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri:

  Kadın bedeninde gebelik boyunca gerek değişen hormon miktarları, gerekse bebeğin gelişimine göre bedenin kendini yenilemesi ve doğuma hazırlaması sebebi ile ağrılar kasılmalar ve gerilmeler yaşanması normaldir. Özellikle karın ve bel bölgesinde yaşanan ağrılar ve kasılmalar genellikle sıradan kabul edilen ağrılardır. Bebeğin kilo almaya başladığı ve bebeğin içinde bulunduğu kesenin genişlediği dönem 4-5-6. ayların olduğu dönemdir. Bu dönemde bebek ilk ayların aksine daha hızla kilo almaya başlar ve bebeğin organ gelişimleri daha hızla tamamlanmaya başlar, bunun yanı sıra annenin bedeni de bebeğin gelişine kendini hazırlamaya başlar. Göğüslerde şişkinlik, bel bölgesinde kasılmalar ve kalça çatısında açılmalar ve doğuma hazırlıklar yavaş yavaş başlar. Bu sıra dışı değişimler annenin karın ağrısı gibi şikayetler yaşamasına sebep olabilir. 

  Her gebe kadın mutlaka aylık hekim kontrolü olmalı, buna imkanı yok ise bağlı bulunduğu sağlık kuruluşunun ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezindeki ebelere yaşadığı ağrılardan söz etmelidir. Bu gibi ağrılar genellikle normal kabul edilse bile, ağrıların dayanılmaz olması bebeğin anne karnında yaşayacağı olumsuzluklar ya da bebeğin anne karnında yaşamını kaybetmesi ihtimalini de akla getirebilir. Bu sebeple yaşanan karın ağrısı durumu mutlaka hekime bildirilmeli ve gerekli ultrasonografik inceleme yapılmalıdır.

  5 aylık gebelikte karın ağrısı sebeplerinden biri de bebeğin daha fazla besine ihtiyaç duyması olacaktır. Hızla kilo almaya başlayan bebek anne adayının daha fazla açlık hissetmesine sebep olacaktır ve bu durum karın ağrısına sebep olacaktır. 

  Bu durumda kadın doğum uzmanı gereken testleri yaptıktan sonra anne adayını bilgilendirecektir fakat bunun dışında anne adayı bu dönemde yaşadığı karın ağrısı şikayetini dindirmek ya da biraz rahatlamak için öncelikle beslenmesine dikkat etmelidir. Gaz ihtiva eden besinleri özellikle akşam saatinde tüketmemeli ve dolaşım ve sindirim sisteminin rahat olmasını sağlamalıdır. Protein açısından zengin ve hazmı kolay gıdalar ile beslenilir ise karın ağrıları azalacaktır. Bu dönemde bitki çayları tüketmek riskli olabilir özellikle bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak için bitki çayı tüketmeden önce hekime danışmak gerekir. Bunun dışında en masum ve mide karın bölgesi için en faydalı bitki çayı nane limon olarak bilinir ve günde bir fincan tüketilmesinde sorun yoktur. Bebeğin gelişim ve anne adayının beden değişimi sebebi ile yaşanan karın ağrıları için günlük hafif egzersizler ve tempolu yürüyüşler faydalı olacaktır.

  ]]>
  Gebelikte Şiddetli Bel Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gebelikte-siddetli-bel-agrisi.html Mon, 16 Jul 2018 08:56:42 +0000 Gebelikte şiddetli bel ağrısı, her 4 kadından üçünde meydana gelen bir durumdur. Meydana gelmesi durumunda uzun süreler boyunca kişilerde ağrılara neden olan bu durum birçok kadında görüldüğü için her ne kadar normal kabul Gebelikte şiddetli bel ağrısı, her 4 kadından üçünde meydana gelen bir durumdur. Meydana gelmesi durumunda uzun süreler boyunca kişilerde ağrılara neden olan bu durum birçok kadında görüldüğü için her ne kadar normal kabul edilse bile aslında gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Hamileliğin daha çok ileri ki aşamalarında meydana gelen şiddetli bel ağrısı, birçok zaman pelvis, omurga ve kuyruk sokumu adı verilmiş olan bölgelerde meydana gelmektedir. Beldeki kasların yapmış olduğu sorunlardan dolayı ortaya çıkan bel ağrılarının tabi ki giderilmesi için ya da görülmemesi için birçok şey bulunmaktadır. Aslında genel olarak gebelikte şiddetli bel ağrısı, kadınlarda hamilelik durumunda salgılanan çeşitli hormonlarından kaynaklanmaktadır. Genellikle bebeğin büyümesiyle birlikte ortaya çıkan bu ağrılar, pelvis adı verilen bölgenin genişlemesiyle daha da hassaslaşarak ağrıların artmasına neden olur. 

  Gebelikte şiddetli bel ağrısı neler yapılabilir

  Yan uyuma: Bu ağrıların azaltılabilmesi için bol bol yan yatarak uymak sizler için çok daha iyi olacaktır. Sırtınız üzerine yatmak yerinde yan yatarak bacak aranıza ise bir yastık koyarak bu şekilde ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Bu şekilde uyumayı alışkanlık edinmeniz sizler için de iyi olacaktır. 

  Doğru kıyafet: Gebelikte giyilen kıyafetler doğru seçilmelidir. Bunun içerisine ayakkabılarda dahildir. Topuklu ayakkabılar kalçalarınızda ağrıya neden olabileceği gibi belinizde de sorunlara neden olabilecektir. Bu nedenle gebelikte şiddetli bel ağrıları içerisine bu durumu da ekleyebiliriz.

  Egzersiz: Adelelerin güçlenmesi ve daha sağlıklı hale gelebilmek için gebelik döneminizde de egzersizler yapabilirsiniz. Fakat her egzersizi yapmak yerine daha çok plates ve buna benzer sakin egzersizler gebelikte şiddetli bel ağrısı sorununuzu azaltacaktır. 

  Bol bol sıvı: Her gün özellikle su olmak üzere bol miktarda sıvı tüketmek, vücudunuzun rahatlamasına neden olduğu gibi bebek sağlığı için de daha iyi olacaktır. Bu nedenle bol bol sıvı tüketerek bu şekilde ağrılarınızı azaltabilirsiniz. 

  Yukarıda belirtilmiş olan işlemlerin yanı sıra sağlıklı beslenmek, eğilmemek ve yük kaldırmamak, hızlı yürümemek ve daha birçok durum insanlarda gebelikte şiddetli bel ağrısı sorunlarını arttırmaktadır. Bu nedenle biraz daha dikkatli olmak sizler için daha iyi olacaktır. Eğer bu ağrılar sürekli bir hale gelirse ve sizleri çok daha fazla rahatsız ederse kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz sizler için daha iyi olacaktır. 
  ]]>
  Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler https://www.agrilar.gen.tr/bogaz-agrisina-iyi-gelen-bitkiler.html Tue, 17 Jul 2018 04:09:40 +0000 Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler, boğaz ağrısı özellikle kışın etkili olur. Soğuk algınlığı başta olmak üzere, faranjit gibi viral enfeksiyonların yüzünden boğaz ağrısı şikayeti yaşanabilir. Bazen 1-2 haftada geçe Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler, boğaz ağrısı özellikle kışın etkili olur. Soğuk algınlığı başta olmak üzere, faranjit gibi viral enfeksiyonların yüzünden boğaz ağrısı şikayeti yaşanabilir. Bazen 1-2 haftada geçen, bazen de kronik biçimde etkili olan boğaz ağrısı oluşabilir. Beraberinde boğazda gıcık, baş ağrısı, boğazda yanma, ağızda istenmeyen kokular, bazen hava yolunun tıkanması gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar nedeniyle boğaz ağrısı oluştuğu için, bunun antibiyotikler ile tedavisi de yapılamaz. Ancak tıbbi tedaviler aksatılmadan, bitkisel tedaviler kullanılabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile hazırlanan kürlerden faydalanabilirsiniz.

  Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir, nasıl kullanılır

  Adaçayı: Bu bitkiyle hazırlanmış çayla ister boğaz ağrısı için gargara yapabilir, isterseniz bal ve limonla tatlandırarak içebilirsiniz. Boğazdaki enfeksiyonun iyileşmesi içinde adaçayı faydalı bir bitkidir. Kendine has aromasıyla zevkle içebileceğiniz bir çaydır. 1 bardak sıcak suyun içinde 2-3 yaprak adaçayını 10 dakika kadar demleyerek çayı hazırlayabilirsiniz.

  Karanfil: Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler içinde yatıştırıcı etkisiyle karanfilde yer almaktadır. İster tane karanfil, isterseniz toz haline getirilmiş karanfili kullanabilirsiniz. 1 bardak suyun içinde 10 dakika bekletilen karanfili süzerek çay şeklinde içebilirsiniz. Bu karışımla boğazınız için gargara da yapabilirsiniz.

  Limon: Boğazınızı etkileyen bakterilerden en kolay şekilde taze limon suyu içerek ya da bununla gargara yaparak kurtulabilirsiniz. Bunu boğaz ağrısı sorununuz olduğu zaman her gün sabah akşam yapabilirsiniz.

  Ebegümeci çiçeği: Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında ebegümeci çiçeği de bulunmaktadır. Bunu boğaz gargarası olarak kullanabilirsiniz. 1 su bardağı kaynamış suyun içinde 1 tatlı kaşığı ebegümeci çiçeğini demleyin. Bunu ılındığı zaman süzerek boğaz gargarası olarak kullanın.

  Okaliptüs: Bu bitkiyi kaynatarak buharını solumanız boğazınızdaki enfeksiyon için iyi olduğu kadar, boğaz ağrısını dindirmeye de faydalı olur. Arzu ederseniz okaliptüs çayı hazırlayabilir, boğaz ağrısı için içebilirsiniz.

  Kuru papatya: Boğaz ağrısını geçirmek için geceden bir tutam kuru papatyayı sirkenin içinde bekletin. Ertesi gün papatyaları süzün ve iyice suyunu sıkın. Bunları biraz ısıtarak tülbentin arasına koyun. Tülbenti öylece boğazınıza sararak birkaç saat bekletin. Boğaz ağrısının hafiflediğine şahit olacaksınız.

  Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında böğürtlen yaprağı, ballıbaba çiçeği, aynısefa çiçeği gibi farklı tercihlerde vardır. Bunların demlediğiniz suyuyla gargara yapabilirsiniz. Ekinezya, zencefil, zerdeçal gibi bitkileri de çay olarak demleyerek içebilirsiniz. Tüm bunları doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız. Özellikle hamile olanlar, emzirenler ve çocuklar için bitkiler sakıncalı olabilir.
  ]]>
  Koltuk Altı Kas Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/koltuk-alti-kas-agrisi.html Tue, 17 Jul 2018 22:19:47 +0000 Koltuk Altı Kas Ağrısı, vücudun uzuvlarının olduğu noktada olan koltuk altı kası çeşitli sebeplerden ötürü ağrıyabilir. Bu alandaki ağrıya eşlik eden herhangi bir kitle, yumru şeklinde oluşumlar ve damar sertliği meme ka Koltuk Altı Kas Ağrısı, vücudun uzuvlarının olduğu noktada olan koltuk altı kası çeşitli sebeplerden ötürü ağrıyabilir. Bu alandaki ağrıya eşlik eden herhangi bir kitle, yumru şeklinde oluşumlar ve damar sertliği meme kanseri belirtilerini ortaya koymaktadır. Koltuk altı kasına kadar etki eden bu durum özellikle kadınlara yönelik ciddi bir hastalıktır. Koltuk altı kası ağrısı, ani darbeler ile birlikte hızla yapılan kol hareketlerinden de kaynaklanabilir. Ağır yük taşınması söz konusu kısımdaki kaslara zarar vererek zedelenmelere hatta kas kopmalarına sebebiyet verebilir. Vücudun fonksiyonunu önemli derecede sağlayan bu alandaki ağrı oluşumu göz ardı edilmeden kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

  Koltuk altı kas ağrısı sebepleri

  Kas kasılması: Bu noktada varlığını sürdüren kasların birçok sebepten ötürü kasılması ağrısın koltuk altına kadar yayılmasına olanak sağlar. Vücudun herhangi bir yerinin zorlanmasıyla birlikte ağır madde kaldırma gibi etkenler kaslarla kasılmaya yol açar. Hal böyle olunca bu kısma sıcak ve soğuk kompres uygulaması kas gevşetmeye yardımcı olacaktır.

  Enfeksiyon: Koltuk altında enfeksiyon var ise deride iltihap oluşabilir. Bu da kas hareketliliğini kısıtlayarak ağrı meydana getirir. Aşırı terleme, koltuk altı tıraşı ile cildin tahrişi, hijyen eksikliği, yüksek sıcaklık ile kasların hasar görmesi iltihap meydana getirerek önemli derecede ağrı oluşumuna ortam hazırlar.

  Bağ doku bozukluğu: Koltuk altı kasının yer aldığı kısımlarda doku hücreleri bozulursa kolların esnetilmesi halinde ağrı hissi yaratır.

  Koltuk altı sinirlerinde hasar: Bir noktada oluşan sinirlerin hasar görmesi omuzdan boyun kısmına kadar olan damarları etkileyerek koltuk altına kadar iner. Sinirler kesilme ile veya yaralanma sonucu hasar görmüşse ağrı şiddeti üst seviyeye ulaşır. Karıncalanma ve uyuşma hissiyle koltuk altı kas hareketlerinde azalma görülür.
  ]]>
  Geçmeyen Diş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gecmeyen-dis-agrisi.html Wed, 18 Jul 2018 10:45:44 +0000 Geçmeyen diş ağrısı size kabus dolu anlar yaşatabilir, dişiniz çok fazla ağrıyor ve uyguladığınız tedaviler cevap vermiyorsa derhal, ihmal etmeden altında yatan nedenleri araştırmanız gerekir.Geçmeye Geçmeyen diş ağrısı size kabus dolu anlar yaşatabilir, dişiniz çok fazla ağrıyor ve uyguladığınız tedaviler cevap vermiyorsa derhal, ihmal etmeden altında yatan nedenleri araştırmanız gerekir.

  Geçmeyen diş ağrısı için yardımcı olabilecek uygulamalar
  • Yapılan tedavi yeterli ölçüde olmayabilir. Dişinizdeki çürüğün temizlenmesi esnasında az da olsa kalma ihtimali vardır. Dişinize kanal tedavisi yapılmış olsa dahi, tam manasıyla yerine getirilmemiştir. Bu durumda doktora daha sağlıklı tedavi için defalarca gitmeniz gerekebilir.
  • Çürük olan dişinizi çektirdiğiniz halde  diş yerinizde haftalarca süren bir ağrı varsa, çekim esnasında diş kökünde bir miktar et kalmış olabilir. Yirmi yaş diş kökleri rahat bir şekilde kopmaktadır. Diş etinde kalabilir. Film çektirerek durumu net olarak öğrenmek mümkündür.
  • Alt dişlerin çekiminden sonra ağrı meydana gelirse, çekilen yere gida kaçarak iltihaplanma yapması sonucu ağrı meydana gelir. Bu durumda o bölgenin toparlanması için gerekli  ilaçve dikiş atılabilir ve bu şekilde günlerde beklemek zorunda kalınır. 
  • Dişe yapılan tüm müdahaleler doğru olabilir fakat, derin olarak yapılacak dolgu işlemlerinde ağrı ve hassasiyet uzun  sürebilir. Bu durumda biraz daha beklemeniz gerekir.
  • Gece uyku esnasında dişlerinizi sıkıyorsanız, tedavi gören dişinizi de sıktığınız için ağrı başlayabilir. Böyle durumlarda dişinize gece plağı yapılabilir.
  • Dişler  yapı itibariyle  kendisini sürekli yenileme özelliği taşımayan yapılardır. Çekilen filmlerde görülemeyen sorunlar çıkabilir. Böyle durumlarda hekim seçme hassasiyeti göstermek gerekir. 
  • Diş çürükleri ve diş abseleri, diş minesi aşınması, diş eti rahatsızlıkları, damağa gömük dişler, diş ağrısına sinüzitin de neden olduğu bilinir.
  • Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmek gerekir. Zira diş ağrısı  nedenlerinden anlaşılacağı üzere, ağrı kendi kendine geçmez  tedavi gerektirir. 
  ]]>
  Sağ Alt Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-alt-karin-agrisi.html Wed, 18 Jul 2018 11:58:07 +0000 Sağ alt karın ağrısı; Karın göğüs çizgisi yani en alttaki kaburga ile göbek deliğinin arasında bulunan kısımdır. Acil servise gidenlerin çoğu sağ alt karın ağrısından yakınmaktadırlar. Ağrının meydana geldi Sağ alt karın ağrısı; Karın göğüs çizgisi yani en alttaki kaburga ile göbek deliğinin arasında bulunan kısımdır. Acil servise gidenlerin çoğu sağ alt karın ağrısından yakınmaktadırlar. Ağrının meydana geldiği sağ tarafta birçok yapı yer almaktadır. Ayrıca bu kısıma yakın bulunan organlarda gelişen sorunlar sebebiyle gerçekleşen ağrıların hissedilebilir. Bazende basit cilt hastalıkları veya kasların zorlanması ile de ağrılar oluşabilir. Karnın sağ tarafında yer alan organlar ise; safra kesesi, sağ böbrek, karaciğer, pankreas, sağ adrenal bezi, sağ kalın bağırsak, apandisit, sağ akciğerin alt kısmı, küçük bağırsak başlangıcı, sağ tarafta yer alan karın kasları bulunmaktadır. 

  Sağ alt karın ağrısına neden olan rahatsızlıklar

  Sağ böbrek enfeksiyonu: İdrar yolu veya mesane kısmında oluşabilecek olan enfeksiyon zamanla böbreğe kadar yayılabilir. Böbreğe ulaşan enfeksiyon iltihaba neden olduğu gibi ağrı oluşmasına sebep olabilir. Bu tarz durumlarda karnın yan tarafı, arka tarafı, alt tarafında ve kasıklarda  ağrılar hissedilmektedir. Kişide meydana gelen idrar yapma ve çıkma isteği oluşur. Bu da kişide ağrı olmasına sebep olabilir. İdrar yaparken kan ve iltihaplanma görülebilir. Çoğunlukla kişilerde ateşlenmede olmaktadır. Bu tarz hastalıklar tedavi edilmez ise vücuda yayılır. Ayrıca böbreklerde hasara da neden olur. Oluşabilecek olan komplikasyonların önüne geçebilmek için doktora muayene olunması şarttır.

  Sağ böbrek taşları: Genellikle yoğun bir şekilde idrar geldiğinde, böbrekler içerisinde ufak kristal gibi birikintiler meydana gelir. Oluşan böbrek taşları mesanede dahil olmak üzere idrara yolunun her bir kısmından geçebilmektedir. Bu organda oluşan taşlar kişiye zarar vermese de  sağ alt karın ağrısı ya da bölgede şiddetli ağrı oluşmasına sebep olur. Özellikle böbrek taşından kaynaklı olan ağrılar çoğunlukla arka ve sağ kaburgada ve kasık da bile hissedilebilir. Ağrılar çok değişkendir, çoğalıp azalabilir. Böbrek taşı olan kişilerde farklı belirtilerde bulunur. Bunlar idrarın pembemsi, kahverengi ve kırmızı olması, idrar yaparken ağrı oluşması, idrarın kokulu olması, kusma, mide bulantısı, idrara çok çıkma, titremeli ateştir. Bol su içerek ve ağrı kesici kullanılabilir. Eğer kişinin çok şiddetli ağrısı ve ateşi var ise acil olarak doktora görülmesi gereklidir.

  Apandisit: İnsan vücudunda sağ alt karın ağrısının genellikle oluşmasının yaygın nedeni apandisittir. Her yaşta görülebilen bir sorundur. Ülkemizde 10-30 yaş aralığında ve ülke genelinin %10'unda görülmektedir. Apandisit rahatsızlığı oluşumu şişmeye ve iltihaplanmaya sebep olan enfeksiyon veya tıkanıklık sebebinden oluşur. Apandisit belirtileri; karın üst kısmında veya göbek deliği çevresinden genellikle aynı şiddetle ağrı meydana gelir. Sonrasında karın kısmının sağ alt tarafına ilerler. İlerleyen saatlerde bu ağrı daha da artar. Hastanın o kısmına bastırıldığında yoğun ağrı ve hassaslık olur. Elle o bölgeye bastırıldığında ağrı keskinleşir. Apandisit bu olay ile beraber başka belirtileri ise mide bulantısı, iştahsızlık, düşük dereceli ateşlenme, ishal, kusma ve kabızlıkta görülebilir. Hasta bu belirtileri yaşıyorsa acil olarak doktora başvurmalıdır.  ]]>
  Boğaz Ağrısına İyi Gelen İlaçlar https://www.agrilar.gen.tr/bogaz-agrisina-iyi-gelen-ilaclar.html Thu, 19 Jul 2018 06:47:47 +0000 Boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar, Toplumda görülen ve en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.  Özellikle kış aylarında görülürken bu hastalık enfeksiyonlu ve mikrobik hastalıktır. Çevre kirliliği, sigara kullanımı g Boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar, Toplumda görülen ve en sık rastlanan hastalıklardan birisidir.  Özellikle kış aylarında görülürken bu hastalık enfeksiyonlu ve mikrobik hastalıktır. Çevre kirliliği, sigara kullanımı gibi çevresel faktörlerin etkisi ve sinüslerden akan veya akciğerden kaynaklanan akıntılar boğazı tahriş eder ve boğaz ağrısına neden olur. Bunlarla birlikte, akut farenjit denilen hastalıklarda vardır. Bu mikrobik hastalıkların en önemlisi virüsler ve bakterilerdir. Genelde virüsler evde yapılabilen tedavi uygulanması halinde bir haftada iyileşme görülür. Bakterilerde antibiyotik tedavisi olmadan iyileşme görülmez. Soğuk algınlığı, kızamık, su çiçeği, mononükleoz gibi hastalıklarda boğaz ağrısına neden olabilir. Eğer bir haftadan fazla süren boğaz ağrısı, kanlı balgam, boyun ağrısı veya lenf şişmesi, ses kısıklığı, gözlerde çökme, aşırı yorgunluk ve idrara çıkamamak gibi şikayetlerde mutlaka doktora gidip tedavi olunmalıdır.

  Boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar ve evde yapılabilen yöntemler:
  • Hafif seyreden boğaz ağrılarını evde  alacağımız bazı tedbirlerle tedavi edebiliriz . 
  • Sigara, kirli hava, boğazı tahriş edici sert yiyeceklerden uzak durmak gerekir .
  • İçeceklerin, yediğimiz yemeklerin çok sıcak ve ya çok soğuk olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bulunduğumuz  ortamdaki havanın kuru olmasına dikkat edilmelidir. Kalorifer peteğin üzerine uygun bir kap ile su konulmalı.
  • Ağızdaki mikropları öldürebilmek için tuzlu su adaçayı ve elma sirkesi gargarası uygulanmaktadır.
  Boğaz ağrısına iyi gelen ilaçlar nelerdir:
  • Penisilin (penisilin alerjisi olanlar için eritomisin kullanılır)
  • Amoksisin
  • Seftriasyon ve parenteral
  ]]>
  Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gebelikte-sag-kasik-agrisi.html Thu, 19 Jul 2018 14:37:25 +0000 Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı, gebelik döneminde sık yaşanan ağrılardan biri de kasık ağrısıdır. Dönem dönem normal ya da sıradan olarak kabul edilse de gebelik boyunca yaşanacak kasık ağrısı şikayetleri mutlaka hekime bil Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı, gebelik döneminde sık yaşanan ağrılardan biri de kasık ağrısıdır. Dönem dönem normal ya da sıradan olarak kabul edilse de gebelik boyunca yaşanacak kasık ağrısı şikayetleri mutlaka hekime bildirilmelidir. Kasık ağrısı özellikle sağ tarafta ise gebeliğin hangi döneminde yaşandığı önemlidir. Bu sebeple anne adayı rutin kontrol gününü beklemeden hekime başvurmalıdır. Sağ kasık ağrısının bir çok sebebi olabilir, bu sebepler arasında sıradan beden değişimlerinden düşük riskine kadar geniş bir yelpaze sıralanabilir. Bu sebeple sağ kasığında ağrı hisseden anne adaylarının mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir.

  Gebelikte Sağ Kasık Ağrısına Ne Sebep Olur

  Gebelik bir kadının yaşayabileceği en güzel dönemlerden biridir. Anne olmaya hazırlanmak ve içinde bir canlının yaşamaya başladığı bilmek son derece heyecanlı ve mutlu dönemlerdir. Buna karşın elbette ki kadın bedeni gebelik döneminde hem hormon hem de beden açısından bir çok değişim geçirir. Bu değişimler zaman zaman sıkıntılı olabilir. Gebelik en basit anlamı ile üç ayrı dönemde incelenebilir. Bunlar ilk üç aylık dönem yani 1. trimester, ikinci üç aylık dönem yani 2. trimester ve son üç aylık dönem yani 3. trimester olarak adlandırılır. 

  İlk üç aylık dönemde bebek anne rahminde yeni can bulmuştur ve bu durum karşısında anne en belirgin değişimleri yaşamaya başlar. Bulantılar, sık idrara çıkma ve ruh halinde değişimler bunlardan en sıradan olanlarıdır. İlk üç aylık dönem düşük riskinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu sebeple sağ kasık bölgesinde yaşanacak her tür ağrı hekime bildirilmelidir. Gereken ultrasonografik incelemenin ardından hekim tarafından anne adayına bilgi verilir. Bu dönemde dış gebelik ya da gebelik kesesinde yırtılmalar sonucunda da kasık bölgesinde ağrılar olabilir anne adayının hayati risk altına girmemesi için gebelik sonlandırılabilir. 

  İkinci üç aylık dönemde bebeğin gelişmeye ve büyümeye başlaması ile kasık bölgesinde ağrılar hissedilmeye başlanabilir. Gebelikte sağ kasık ağrısı olması özel bir anlam ifade etmese de gebelik kesesinin plesentedan ayrılma riskine karşı mutlaka hekim kontrolü yapılmalıdır. Özellikle ağrının dayanılmayacak şiddette olması halinde hekime mutlaka bilgi verilmelidir.

  Son üç aylık dönemde bebek iyice büyümüş ve doğum kanalına doğru dönmeye başlamış olmalıdır. Bu dönemde her iki kasık bölgesinde de ağrı hissedilmesi nispeten normal sayılır çünkü bebeğin büyümesi ile karın iyice gerilmiş ve bebek doğum kanalına dönmüştür. Yine de erken doğum riski altında olabilecek anne adayı mutlaka kontrol edilmelidir. 

  Hekim kontrolü bir anne adayı için olmazsa olmazdır, özellikle gelir durumu uygun olmayan anne adayları ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak kontrol ve tedavi olabilirler. Sağ kasık ağrısı gebeliğin dönemine göre önemli ya da daha az önemli olabilir bununla birlikte mutlaka kontrol edilmesinde fayda vardır. 
  ]]>
  Uykusuzluk Baş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/uykusuzluk-bas-agrisi.html Thu, 19 Jul 2018 19:59:36 +0000 Uykusuzluk Baş Ağrısı, neredeyse herkesin sıklıkla karşılaştığı bir sorun haline gelmiş durumdadır. Uykusuzluk baş ağrısına, baş ağrısı da doğal olarak uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuzluğun ve baş ağrıs Uykusuzluk Baş Ağrısı, neredeyse herkesin sıklıkla karşılaştığı bir sorun haline gelmiş durumdadır. Uykusuzluk baş ağrısına, baş ağrısı da doğal olarak uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuzluğun ve baş ağrısının yapılan araştırmalara göre 300 kadar nedeni vardır. Bir çok hastalığın yan etkisi, uykusuzluk ve baş ağrısı neden olabilmektedir. En ufak bir baş ağrısında hemen ağrı kesicilere baş vurulması doğru değildir. Belirli bir zaman sonra ağrı kesiciler etkisini kaybedecektir. Bundan dolayı ağrılar kesilmeyecek ve ilaçlar işe yaramayacaktır. Baş ağrısı aynı zamanda uykusuzluğa neden olduğundan uyumak zorlaşacaktır. Uykuya dalındığı takdirde bile ağrının etkisinden sık, sık uyanılacaktır ve uykunun düzensiz ve kalitesiz olmasına neden olacaktır. Uykuda olduğu takdirde baş ağrısı geçebilir, fakat uykunun kalitesizliğinden dolayı uyandığı takdirde ağrılar tekrar başlayacaktır.

  Uykusuzluk Baş Ağrısı Nedenleri

  Migren başta olmak üzere psikolojik sorunlar, stres, açlık, yorgunluk,görme bozuklukları, aşırı yüklenilmiş sorumluluk,susuzluk, konserve gıda ürünleri, hoşa gidilmeyen her hangi bir koku,aşırı gürültüye maruz kalma, diş ağrısı, uyku apnesi sendromu, uzun zamanlı uyuma, uykuda diş gıcırdatma, kullanılan ilaçlar, televizyon izleme, bilgisayar kullanımı gibi sayılabilecek bir çok neden vardır. Baş ağrısı çok şiddetli ve birkaç gün sürmekte ise ihmal edilmeden doktora gidilip bunların dışında başka bir nedeni olup olmadığı araştırılmalıdır. İhmal edilmemesinde büyük yarar vardır.  

  Migrenin Uykusuzluk Baş Ağrısı Üzerinde Etkisi

  Söylediğimiz gibi migren uykusuzluk ve baş ağrısının en büyük düşmanıdır. Migren ağrısının yaş sınırlaması yoktur. Bundan dolayı hemen her yaştaki kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Migreni tutan bir kişi baş ağrısından duramaz hiçbir yerde, kendisini sessiz, karanlık bir yer arar ve ağrının geçmesini bekler. Bu durumda daha stresli ve agrasif hale gelir hiçbir şey yapamaz ve uyuyamaz ağrı geçene kadar. Yiyecek ve içeceklerinde migrene etkisi vardır. Tüketilen gıdaların içerisinde bulunan bazı maddeler damarları genişletir ve buda migrenin başlamasına neden olur.

  ]]>
  Sağ Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-karin-agrisi.html Thu, 19 Jul 2018 23:43:26 +0000 Sağ karın ağrısı, hastaların acil servislere gitmesinde en çok payı olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Ağrının başlamış olduğu sağ tarafta fazlasıyla yapı bulunmaktadır. Bu alandaki iç organların bazıları k Sağ karın ağrısı, hastaların acil servislere gitmesinde en çok payı olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Ağrının başlamış olduğu sağ tarafta fazlasıyla yapı bulunmaktadır. Bu alandaki iç organların bazıları kalın bağırsağın kısımlarından olan çekum, apandis, kalın bağırsağın son kısmı, ince bağırsağın sağ kısmı, sağ yumurtalık, sağ filop tüpü ve idrar kanalı sayıla bilir. Bu organların herhangi birinde meydana gelen rahatsızlık yada anormallik ağrıya neden olabilmektedir.

  Sağ karın ağrısı nedenleri

  Apandisit; sağ karın ağrısının en yaygın sebebi apandisin iltihaplanması bir diğer adıyla apandisit tir. Apandisit hangi yaşta olur sa olsun görülebilmektedir fakat çoğunlukla 10-30 yaşları arasındaki insanlarda rastlanmaktadır. Apandisitin sebebi iltihaplanma ve şişmeye neden olan enfeksiyon ya da tıkanıklık olabilir. 

  Yumurtlama ağrısı; iki adet dönemi arası ağrısı ya da yumurtlama ağrısı olabilir. Bu ağrı karnın sağ  ve sol alt tarafında meydana gelebilir. bu ağrı hemen hemen aynı bölgelere denk geldiği için apandisit ağrısıyla karıştırılabilir. Yumurtlama ağrılarında tıbbi yardıma gerek duyulmaz. 

  Sağ böbrek taşları; idrar çok hale geldiğinde böbrek içinde küçük ve kristal ize şekilde birikintiler oluşur. Böbrek taşları böbreklerden mesaneye kadar idrar yolunun her bir bölümünden geçebilmektedir. Böbrek taşı ve böbrekte biriken kum kalıcı hasarlar vermese de çok ağrılı geçebilir.

  Sağ böbrek enfeksiyonu; idrar yolunda veya mesanenin herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyon böbreğe yayılabilmektedir. Bu da iltihaplanmaya ve ağrılara neden olabilir. 

  Kabızlık; karın bölgesinin sağ ve sol alt tarafında meydana gelen ağrıların en yaygın nedeni kabızlık olabilmektedir. 
  ]]>
  Sağ Kol Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-kol-agrisi.html Fri, 20 Jul 2018 11:39:13 +0000 Sağ kol ağrısı, vücut bölümlerinden olan kol organının sağ tarafında oluşan uyuşma, karıncalanma, hareketsizlik ile ağrı oluşumunun genel değerlendirmesidir. Bu kısımda oluşan ağrı birçok sebepten kaynaklanabilir Sağ kol ağrısı, vücut bölümlerinden olan kol organının sağ tarafında oluşan uyuşma, karıncalanma, hareketsizlik ile ağrı oluşumunun genel değerlendirmesidir. Bu kısımda oluşan ağrı birçok sebepten kaynaklanabilir. Basit sebeplerin yanı sıra ciddi durumların da ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu nedenle  sağ kol ağrısı oluşumunda ilk olarak hekim kontrolüne tabi tutulmak gerekir. Meydana gelen bu ağrının vücudun diğer organlarındaki yaralanma veya hastalıklardan etkilenmesi de olası bir durumdur. Bedenin sağ kol ağrısı sol taraftanda etkilenip akıllara kalp ile ilgili rahatsızlıklarıda getirebilir. Bununla birlikte kalp krizinin ortaya çıkması sol göğüs ve kol tarafından başlayarak sırt, boyun, ense ve sağ kol kısmına kadar yayılabilir.

  Sağ kol ağrısının nedenleri

  Bu alanda darbe, yaralanma, eziklik, kesik ve birçok sebepten kaynaklanan kas ve doku zedelenmeleri oluşumu ile birlikte kas çekilmeleri sağ kol ağrısının en gözde nedenleridir. Daha ciddi problem olarak söz konusu olan kısımda kas kopması ve kemik kırığı gibi durumların varlığı sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bu rahatsızlık ile ilgili diğer sebepler, sinir damarları üzerinde oluşan sıkışmalar, tendon iltihap hali, kemikte meydana gelen irili ufaklı çatlaklar ve karpal tünel sendromu gibi etkenlerdir. Kas ve yumuşak doku sakatlanmaları ile birlikte kasın zedelenmesi kasların çekilmesini sağlayarak bu dokuyu oluşturan liflerin zorlanıp yırtılma veya kopma durumu ön plandadır. Yırtılma ve kopmalar ağrıya sebebiyet verir. Kasların aşırı kullanımı zorlanmaya bağlı olarak sağ kolda şiddetli ağrı oluşturur. Sağ kol kasındaki bu ağrı oluşumunun sebebide vücut duruşu bozukluğundan kaynaklanır.  
  • Özellikle bilgisayar karşısında yoğun olarak vakit geçiren kişilerde omuz kısmından başlayıp kol kısmını kapsayan ağrılar oluşur.
  • Sağ kolda sinir damarının ezilmesi veya hasar görmesi görev aldığı kısımlara ağrı iletir. Bununla beraber kolda batma, uyuşma, karıncalanma oluşur. Bu hastalığın tedavisinde belirlenen noktayı bulmak önemlidir.
  • Tendon iltihabında ise sağ kol kasını kemiğe bağlayan noktanın iltihap kapması şişkinlik oluşturarak ağrıyı tetikler.
  • Kemik çatlaklarının ciddi bir neden olması kemiklerin kaldıramayacağı darbeler sonucunda meydana gelerek son derece hayati önem taşıyan ağrıların dışına çıkmaktadır
  • Karpal tüneli sendromu ile sağ el bileğindeki sinirin sıkışmasına bağlı olarak kol ve omuz kısmına kadar ilerleyen ağrıdır.
  Sağ kol ağrısı tedavisi

  Böyle bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Öncelikle doktor tedavisi ve tıbbi ilaçlarla iyileştirme çabalarının yapılması doğru olacaktır. Sözü geçen kısma kan akışının net bir şekilde sağlanması için eli çok yavaş bir şekilde  açıp kapamak kan pompalanmasına yardımcı olacaktır. Bu işlem birkaç saniye için yapılmalıdır. Buz tedavisi de bir nebze de olsa rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  ]]>
  Sağ Karın Boşluğu Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/sag-karin-boslugu-agrisi.html Sat, 21 Jul 2018 04:27:57 +0000 Sağ karın boşluğu ağrısı, insanlarda ara ara karşılaşılan bir durumdur. Birçok zaman geçici nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarak etkilerini sürdüren bu rahatsızlık bazı insanlarda uzun süreli olarak meydana gelebilmekte Sağ karın boşluğu ağrısı, insanlarda ara ara karşılaşılan bir durumdur. Birçok zaman geçici nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarak etkilerini sürdüren bu rahatsızlık bazı insanlarda uzun süreli olarak meydana gelebilmektedir. Bu şekilde birkaç saatten daha fazla süren sağ karın boşluğu ağrısı, ilk olarak böbrek ağrılarını akla getirmektedir. Normalde böbrek ağrıları sağda ve solda arka kısımlara doğru hissedilmektedir. Ancak birçok zaman bu durum soğuğa bağlı olarak meydana gelmektedir. Sağlık karın ağrısı yaşayan insanlar birçok zaman bu sorunu duş aldıktan bir gün sonra yaşarlar. Çünkü duş aldıktan sonra vücut soğuğa karşı biraz daha hassaslaşarak direk soğuk almaya başlar. bu durumdan ilk etkilenecek bölgeler akciğerler ve karın boşluğudur. Sağ karın boşluğuna yakın bölgelerde farklı organlar bulunmaktadır. Bu organlarda meydana gelen en küçük sorunlar bile çeşitli derecelerde ağrılara neden olmaktadır. Bu organlardan en önemlisi böbrekten sonra kalın bağırsağın son kısımlarıdır. Bu nedenle insanlardaki sindirim problemleri de sağ karın boşluğu ağrısı sorunlarına neden olmaktadır. Bu durum kadınlarda çok daha tehlikeli olabileceği için çok daha fazla özen gösterilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. 

  Sağ karın boşluğu ağrısı nedenleri

  Apandisit: Karın alt sağ tarafından yer alan ve bu ağrıların en yaygın nedeni denilebilecek apandisit sorunları, başta erkeklerde olmak üzere birçok kişide karşılaşılabilecek bir durumdur. Daha çok 10 ile 30 yaşları arasında ortaya çıkabilecek bu rahatsızlık, iltihaplanmaya bağlı bir hastalıktır. Hastalığın en büyük belirtisi sağ karın boşluğu ile baldırlara doğru giden bir ağrı oluşmasıdır.

  Kadınlarda adet sancıları: Bu sancılar, bazen vücutta ağrı kaynağının haricinde olan bölgelere yayılmaktadır. Bu nedenle kadınlarda çok sık bir şekilde meydana gelen adet sancıları sağ karın boşluğu üzerinde de meydana gelebilmektedir. Bu durumda tıbbi yardıma gerek olmayacaktır. Bu nedenle en önemlisi istirahat etmek ve sıcak uygulama yapmaktır.

  Böbrek taşları: İnsanlarda yine çok görülen böbrek rahatsızlıkları daha önceden de belirttiğimiz gibi sağda ve solda meydana gelebilmektedir. Sağ ve sol böbrek ağrıları böbrek taşlarına bağlı olarak görülebilmektedir. Bu nedenle öncelikle bir doktora görünmek sizler için çok daha iyi olacaktır. 

  Kabızlık: Sağ karın boşluğu ağrısı, insanlarda yaygın olarak görülen nedenlerden biri de kabızlık sorunlarıdır. Kabızlık sorunları belli bir seviyeye gelmesi durumunda direk olarak ağrılara neden olabilmektedir. Oldukça rahatsız edici bir ağrı olduğu için bazen tıbbi desteğe bile ihtiyaç duyulabilmektedir. 

  Dış gebelik: Sadece kadınlarda meydana gelen bu rahatsızlık rahmin dış kısımlarına doğru döllenmiş olan yumurtanın aşılanmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Döllenmiş olan karın boşluğuna takılması durumunda direk olarak sağ karın boşluğu ağrısı ya da sol karın boşluğu ağrısı ortaya çıkmaktadır. 

  Yukarıdaki durumların yanı sıra sağ karın boşluğu ağrısı insanlarda birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları kolon kanseri,  kalça kemiği iltihaplanması, endometriyozis ve bağırsaklardaki iltihaplanma hastalıklarıdır. Fakat belirtmek isterim ki her hangi nedenden dolayı ortaya çıkarsa çıksın kesinlikle uzun süreli sağ karın boşluğu ağrısı için doktorunuza görünmelisiniz. Bazen bu ağrılar insanlarda her iki karın boşluğunda da görülebilir. Bu durumlar birçok zaman ciddi nedenlerden kaynaklanmamaktadır. 
  ]]>
  Göbek Altında Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/gobek-altinda-agri.html Sat, 21 Jul 2018 22:36:44 +0000 Göbek Altında Ağrı, çoğunlukla karın bölgesindeki ve çevresinde bulunan organlarda meydana gelen rahatsızlığı ve sorunları işaret etmektedir. Ancak göbek altında oluşan her ağrı çok ciddi bir sağlık probleminin habercisi Göbek Altında Ağrı, çoğunlukla karın bölgesindeki ve çevresinde bulunan organlarda meydana gelen rahatsızlığı ve sorunları işaret etmektedir. Ancak göbek altında oluşan her ağrı çok ciddi bir sağlık probleminin habercisi olmayabilir. Özellikle her kadının regl döngüsünden kaynaklı olarak göbek altında ağrı şikayeti meydana gelebilmektedir. Göbek altında ağrı tek başına oluşan bir rahatsızlık belirtisi olarak değerlendirilmez. Çünkü beraberinde ortaya çıkan diğer şikayetlerde göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Göbek altında ağrı kişinin idrar yaparken yanma, gün içerisinde çok sık olarak idrara çıkma şeklinde bir şikayet söz konusu ise, bu durum karşısında idrar yolu enfeksiyonu oma olasılığı düşünülebilir. Göbek altında ağrının sebep olduğu durumun doğru tespitinin yapılması ve buna göre bir tedavinin uygulanması için mutlaka uzman bir doktor muayenesinin yapılması ilk şarttır. 

  Göbek Altında Ağrının Nedenleri Nelerdir, 

  Erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen göbek altında ağrı çoğunlukla farklı sebepler göz önünde bulundurularak değerlendirilme yapılması gerekir. Kadınlarda göbek altında ağrının nedeni, genellikle yumurtalık kistleri, miyomlar gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak göbek altında ağrı meydana gelebilmektedir. Ancak kadınlarda ortaya çıkan bu göbek altında ağrı erkekler için pek bir anlam taşımaz. 

  Göbek Altında Ağrı Apandisit, 

  Göbek altında ağrının nedenlerinden birisi apandisit rahatsızlığıdır. Karın bölgesinin sağ alt kısmında bulunan apandisit genellikle iltihaplanma şeklinde kendini göstermektedir. Apandisit rahatsızlığı hemen her yaştaki insanlarda görülebilmektedir. Apandisit rahatsızlığı önce karın üst bölgesinde daha sonra göbek altında ağrı şeklinde belli etmektedir. Apandisit çoğunlukla kişide iştah kaybına, mide bulantısına ve sık olarak ağrılı idrar gibi birden fazla belirti gösterebilmektedir. 

  Göbek Altında Ağrı Böbrek Taşı, 

  Böbrek taşları göbek altında ağrının başka bir sebebidir. Kalsiyum ve ürik asit maddelerinin normalden fazla yoğun olduğunda böbrek taşı oluşmaktadır. Özellikle böbrek taşı rahatsızlığı göbek altında ağrıya neden olabilmektedir.

  Göbek Altında Ağrı İdrar Yolu Enfeksiyonu, 

  Özellikle idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon rahatsızlığı da aynı şekilde göbek altında ağrıya yol açmaktadır. Çoğunlukla erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan idrar yolu enfeksiyonu göbek altında ağrının nedeni olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığında göbek altında ağrıdan başka sık olarak idrara çıkılması, idrarın bulanık olması, mide bulantısı, titreme ve yüksek ateş şeklinde bazı belirtiler göstermektedir. 
  ]]>
  Bel Kas Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/bel-kas-agrisi.html Sun, 22 Jul 2018 00:09:36 +0000 Bel Kas Ağrısı, Aşırı stres ve gerginlik bel kas ağrısının en büyük düşmanıdır. Aşırı stres ve gerginlik kas spazmına ve kas ağrılarına neden olduğu için bu hastaların stres ve gerginlikten uzak durması gerekir. Bel Bel Kas Ağrısı, Aşırı stres ve gerginlik bel kas ağrısının en büyük düşmanıdır. Aşırı stres ve gerginlik kas spazmına ve kas ağrılarına neden olduğu için bu hastaların stres ve gerginlikten uzak durması gerekir. Bel kas ağrılarının büyük çoğunluğu, kasların omurga kemiklerine tutunma yerlerinde, eklem ve bağlarda, kemik ve kemiklerin etrafındaki ince zarda, omurlar arasındaki hassas dokularda ve omurga içindeki dokularda oluşur. 

  Bel Kas Ağrısı görülme oranı, dünyada doktora başvuru nedeni olarak baş ağrısından sonra ikinci sırada yer alır. İnsanların %80'i hayatlarının belli dönemlerinde bel ağrısı çekmişlerdir. Kronik hastalıklar içerisinde kalp hastalıklarından sonra gelmektedir. Ameliyatla tedavi edilen hastalıklarda ise beşinci sırada gelir. Bel ağrısı 30-50 yaş arasındaki kadınlarda ve erkeklerde daha çok görülür. Omurga hastalıklarından dolayı bel kas ağrısı yaş ilerledikçe daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Bel ağrıları genellikle birkaç gün ile birkaç hafta sürer. Bel kas ağrılarının %90'ı akut bel ağrısıdır. Akut bel ağrılarının en büyük nedeni iskelet sistemi kaynaklıdır. Ağrının nedeni bağların uygunsuz gerilmesidir. Bu durum halk arasında belde zorlanma ya da belin incinmesi diye geçer. Ama akut bel ağrılarının nedeni klinik muayene ile ortaya çıkar. Akut bel ağrısı olanların rutin işlerine devam etmeleri önerilir. yatak istirahati ağrı çok şiddetli olmadıkça yapılmamalıdır. Bel ağrısı olan kişinin günlük işlerine devam ettirilmesinin nedeni hareket ettikçe hedeflenen kas ve yumuşak dokunun gerilmesine bağlı salınan ve ağrıya neden olan kimyasal maddelerin kasların çalışmasıyla buraya gelen kan akımı sayesinde buradan uzaklaştırmasıdır. Bunun sayesinde bel kas ağrısının şiddetinde azalma olur. Ama çok şiddetli bel kas ağrılarında ağrıyı azaltıcı ilaç tedavisiyle istirahat verilebilir. Bu dönemde bel ağrısını giderici etkinliklerde yapılabilir. 

  Bel Kas Ağrısı doktora başvurulması gereken durumlar
  • Bel ağrısının şiddetinin artması,
  • Kilo kaybının artması, 
  • Ateş ve titreme,
  • Altı haftadan uzun süren bel kas ağrılarında,
  • İstemsiz küçük ve büyük abdest kaçırma,
  • Tekrarlayan bel ağrılarında,
  • Bel ağrısıyla birlikte ağrının bacağa da yayılması gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.
  Bel Kas Ağrısı önlemek için alınması gereken tedbirler;
  • Bir cismi usulüne uygun olarak kaldırmak
  • Sigara kullanmamak
  • Fazla kilolardan kaçınmak
  • Doğru oturma pozisyonu belirlemek
  • Düzenli egzersiz yapmak önemli tedbirlerden sayılabilir.
  ]]>
  6 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/6-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Sun, 22 Jul 2018 16:47:30 +0000 6 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, 6. haftalıkta embriyonun yani bebeğin boyu 3-5 mm boyutuna ulaşır. Bildiğimiz bir mercimek tanesi kadardır. Bu zaman dilimine kadar oluşmuş olan dolaşım sistemi artık bebeğin kalbine kan pomp 6 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, 6. haftalıkta embriyonun yani bebeğin boyu 3-5 mm boyutuna ulaşır. Bildiğimiz bir mercimek tanesi kadardır. Bu zaman dilimine kadar oluşmuş olan dolaşım sistemi artık bebeğin kalbine kan pompalamaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 2 mm'yi bulan kalp, bebeğin vücudunun büyük bir kısmını kaplar. Bebeğin yani embriyonun beyin ve sinir sistemi ise bu haftalar içerisinde başlar. El, kol ve bacaklarını oluşturacak yapılarda gövde üzerinde iki yandan belirmeye başlar. 6. haftada annede hormonları sayesinde birçok fiziksel değişiklikler görülebilir. Memelerinde hassasiyet, sık sık idrara çıkma istekleri, mide bulantıları, kokulara karşı aşırı hassasiyetler gibi durumlar olduğu zaman doktoruna danışmayı ihmal etmemelidirler. 

  6 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri

  Gebelikte görülen karın ağrılarının birçok sebebi bebekten meydana gelmektedir. Bebeğin vücudu ve gelişimi hızla sürerken bu annede bazı sıkıntılara sebep olabilir. Hamilelikte karın ağrılarının birçoğu zararsız olduğu gibi daha ciddi nedenlerden de meydana gelebilir. Annelerin karın ağrılarına neden olabilecek sebepleri bilmeleri ve bunlardan sakınmaları gerekir. Karında oluşan ve çok şiddetli olmayan kramplar veya ağrılar annelerde paniğe yol açabilir. Bazen bu ağrılar size biraz dinlenmeniz gerektiğini de anlatabilir. Hamilelikte karın ağrısının en sık görülen nedeni yuvarlak bağ ağrısıdır. Yuvarlak bağ ağrısı, bıçak gibi saplanan bir ağrı şeklinde olabileceği gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrıdır. Çoğu gebelikte görülen karın ağrısı gaz ve kabızlıktan da meydana gelebilir. Hamilelikte progesteron hormonu seviyelerinin artması nedeni ile gaz oluşur. Buda hamilelikte bıçak gibi ağrıya sebep olur. Birçok gebelik sorunsuz şekilde devam ederken maalesef ki karın ağrısının ciddi bir şekilde ele alınmasını gerektirebilecek zamanlarda olabilir.

  6 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Tedavisi

  Gebelik yaşayan anneler doğum anına kadar doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Bu ağrıları ancak bu şekilde anlayabiliriz. Hazımsızlıktan ve bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından doğan ağrıların en güzel çözümü az ve sık yemek yemektir. Lifli gıdalarla beslenerek de bağırsak hareketlerinizi hızlandırabillir ve şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Su tüketimini de bir miktar arttırmanız gerekmektedir. Çünkü gebelikte su tüketimi annelerin ve bebeklerin sağlığı açısından çok önemlidir. Gebelikte bol bol dinlenmek, istirahat etmek ve derin derin nefes almakta ağrılarınızı azaltabilir. Ilık bir havlu ile karnınızı sararak kaslarınızın yumuşamasını da sağlayabilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrılarınızda olursa hemen doktorunuza gitmeniz gerekir.
  ]]>
  Regl Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/regl-agrisi.html Mon, 23 Jul 2018 03:22:43 +0000 Regl Ağrısı,&nbsp;Regl toplum arasında yaygın bilinen adı ile adet veya aybaşı hali, kadınların ergenliğe girişiyle yaşamaya başladığı ayda bir kez olan kanamadır. Ergenliğe girmek ile birlikte kadınlarda üreme yeteneği g Regl Ağrısı, Regl toplum arasında yaygın bilinen adı ile adet veya aybaşı hali, kadınların ergenliğe girişiyle yaşamaya başladığı ayda bir kez olan kanamadır. Ergenliğe girmek ile birlikte kadınlarda üreme yeteneği gelişir. Ancak döllenme gerçekleşmediği zaman rahmin iç kısmında bulunan yumurta hücreleri damarlar aracılığıyla beslenir ve gelişmesi tamamlandığı anda yeni yumurta hücrelerinin oluşmasına yer vermek amacıyla kan olarak dışarıya atılır. Bu duruma regl (adet) kanaması adı verilir. 

  Regl Ağrısı Nedir

  Regl dönemi başlayacağı vakit veya regl kanamasının yoğun olduğu zamanlarda bazı kadınlarda karın ve rahim, kasık bölgesinde kramp şeklinde ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrı toplumda "regl ağrısı", tıpta ise "dismenore" olarak adlandırılmaktadır. 

  Regl görmeye başlayan kadınların neredeyse tamamına yakını az ya da çok regl ağrısı yaşamaktadır. Ülkemizde ki kadınların yaklaşık %12 kadarında şiddetli regl ağrısı görüldüğü düşünülmektedir. 

  Regl Ağrısı Ne Gibi Belirtilere Neden Olur
  Regl ağrısı kadınlarda karın ve kasık bölgesinde kramp tarzında görülmektedir. Ağrı, krampların şiddetine göre bel ve bacaklara da vurabilmektedir. Ayriyeten bazı kadınlarda 
  • Mide bulantısı, 
  • Kusma, 
  • Sinirlilik, 
  • Bağırsak sorunları, 
  • Sıkça tuvalete çıkma gibi sıkıntılar da regl ağrısına eşlik edebilmektedir. 
  • Ayrıca ağrının çok şiddetli olduğu zamanlarda nadirende olsa bayılmalar görülebilmektedir.
  Regl Ağrısının Oluşum Süreci

  Aslında regl kanamasının gerçekleşebilmesi amacı ile kadın vücudu bazı mekanizmalar geliştirmektedir. Bu mekanizmalardan biri de rahim kaslarında ortaya çıkan kasılmalardır. Rahim kasılmalarının nedeni kan kaybının aşırıya kaçmamasını sağlamaktır. Bu kasılmalar esnasında ise bazı kadınlarda yoğun bir şekilde ağrı hissedilebilmektedir. Ya da farklı nedenlerden dolayı rahim kasılmaları çok şiddetli olabilir. 

  Rahim kasılması esnasında, kasılmanın gerçekleşebilmesi için rahim bölgesinde "prostoglandin" adı verilen bir kimyasal madde salgılanmaktadır. Bu maddenin normalden fazla salgılanması regl ağrısına neden olabileceği gibi, kadında prostoglandine karşı aşırı duyarlılık oluşması da regl ağrısının hissedilmesine neden olabilmektedir. 

  Regl Ağrısı Nedenleri Nelerdir
  • Psikolojik problemler,
  • Endometriozis,
  • Rahimde veya rahme yakın organlarda bulunan iltihaplı hastalıklar,
  • Rahim ağzının çok dar olması,
  • Rahimde oluşan tümörler,
  • Rahmin uygun olmayan bir şekle sahip olması.
  Regl Ağrısı İçin Nasıl Bir Tedavi Gerekir

  Regl ağrısının neredeyse her kadında az ya da çok görülebileceğinden bahsetmiştik. Ancak bu ağrılar bazı kadınlarda günlük hayat kalitesini oldukça düşürebilecek derecede hissedilebilir. Özellikle okul çağındaki genç kızlarda adet döneminin başlamasıyla regl ağrıları okul başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda regl ağrısının tedavi edilmesi gerekir. Peki tedavisi nedir

  Regl ağrısının hafif-orta şiddette hissedilmesi durumunda, ağrı kesici kullanılması genel olarak ağrıyı dindirebilmektedir. Ancak kişide yaşanan regl ağrısı çok şiddetli ise ve farklı belirtilerinde ortaya çıkmasına neden oluyor ise bir jineokolojik muayeneden geçilmesi gerekir. 

  Jineokolojik muayene sırasında ilk önce regl ağrısına neden olabilecek bir anormalliğin olup olmadığına bakılır. Doktorun gerek gördüğü takdirde bazı tahliller, radyolojik görüntülemeler uygulanır. Şayet bir sorun tespit edilirse, hastalığın iyileşmesine yönelik tedavi uygulanır. 

  Muayene sonucunda a]]> Kuru Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kuru-karin-agrisi.html Mon, 23 Jul 2018 19:09:10 +0000 Kuru karın ağrısı, genellikle birçok kişide oldukça sık görülen ve geçici olarak bilinen ağrılar arasında yer alır. Genellikle birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkma durumu olabilir. Bazı hastalıklar karın bölgesindeki Kuru karın ağrısı, genellikle birçok kişide oldukça sık görülen ve geçici olarak bilinen ağrılar arasında yer alır. Genellikle birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkma durumu olabilir. Bazı hastalıklar karın bölgesindeki organlardan kaynaklamıyor olsa bile karın ağrısına yol açabilir. Buna örnek verilecek olursa. Zatürreye yakalanmış birisi, rahatsızlığını öksürük ve bu gibi benzer durumların yanısıra gösterirken aynı zamanda kuru karın ağrısı ile de gösterir. Kişiler bazen bu durumu çok fazla psikolojik bir durum haline getirebilirler fakat genellikle çok ciddi bir rahatsızlık olmadığından dolayı çok fazla üzerine durulmaması gerekir. Eğer ağrılar giderek artıyor veya çok şiddetli bir durum söz konusu ise hemen uzman bir doktora tedavi olunması gerekir.

  Kuru karın ağrısına sebep olan faktörler

  • Kişilerde idrar yollarına bağlı olarak bazı infeksiyonlar
  • Aşırı derecede gaz sıkışması
  • Bazı gıda alerjileri
  • Besin zehirlenmesi yaşayan kişilerde
  • Bazı rahatsızlıklardan dolayı fıtık geçirilmesi
  • Hazımsızlık
  • Henüz ilerlememiş olan böbrek taşı
  • Süt alerjisi
  • Regl döneminde kanama olması
  • Over kisti
  • Pelvik inflamatuar oluşturan hastalıklar
  • Peptik ülser 
  • Kronik olarak kabızlık 
  • Gastroenterit hastalığı
  • Reflü
  • Parazitler 
  • Çok fazla şekerli meyve tüketimi
  • Stres
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar
  • Fazla kilo veya aşırı zayıflık
  • Hareketsiz yaşam şekli
  • Sürekli devam eden ilaç kullanımı
  • Yüksek tansiyon olması
  Bu tip nedenler kuru karın ağrısına etki etmektedir ye geçici olan durumlar arasında yer alır. Kişi kendini sürekli yorgun ve bitkin hissedebilir.

  Kuru karın ağrısında doktora başvurulacak durumlar
  • Kişi sürekli olarak tekrar eden bir karın ağrısı hissediyor ve artan ağrı varsa doktora başvurması gerekir.
  • Ağrının başlaması ile birlikte nefes alıp vermede güçlük çekme, baygınlık hissi yaşama, kanama olması, şiddetli kusma ve yüksek ateş olması durumunda da doktora gidilmesi gerekir
  • Büyük veya küçük dışkı yaparken kan gelmesi durumunda, karın bölgesinde aşırı şişkinlik ve gerginlik olması durumunda derhal en yakın uzman bir doktora gidilmesi gerekir.
  • Kişi sürekli yaşadığı farklı rahatsızlara bağlı olarak tekrarlayan kuru karın ağrısı yaşıyor ve bu durumdan oldukça rahatsız ise doktora başvuru yaparak tedavi olması gerekir. 
  Kuru karın ağrıları genellikle çok ciddi bir ağrı çeşidi olmadığından dolayı hemen doktora gidilmesi veya panik yapılması gerekmez. Yukarıda verilmiş olan durumlar oluştuğu taktirde uzman bir doktor tarafından muayene yapılması gerekir. Sağlıklı günler...
  ]]>
  Kanser Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kanser-agrisi.html Tue, 24 Jul 2018 16:58:25 +0000 Kanser ağrısı; Çağımızın en korkutucu ve tehlikeli hastalığı olan kanser hastalarının genelde çoğunda ağrı olur. Eğer kanser yayılmış yada tekrardan nüks etmiş ise ağrı derecesi çok daha fazla olmaktadır. Bu hastala Kanser ağrısı; Çağımızın en korkutucu ve tehlikeli hastalığı olan kanser hastalarının genelde çoğunda ağrı olur. Eğer kanser yayılmış yada tekrardan nüks etmiş ise ağrı derecesi çok daha fazla olmaktadır. Bu hastalar için en önemli şey ağrının kontrolü ve hastalığın kontrol altında tutulmasıdır. Bu ağrılar hastaların gündelik hayatını ve yaşam kalitesini oldukça etkilemekte ve psikolojik açıdan da kendilerini kötü hissetmektedirler. Uyku bozuklukları, yeme sorunları, çeşitli aktivitelere katılamama gibi sorunlar yaşarlar. 

  Kanser ağrıları, hastalarda oldukça sık rastlanılan bir durumdur ve bu konuda uzman ve deneyimli kişilerin tedavi etmesi gerekir. Bu ekip doktor, cerrah, psikolog, onkoloji, algoloji gibi sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Her hastanın rahatsızlık derecesi birbirinden çok farklı olduğu için ağrı tedavisinde her hastaya uyacak şeklide ağrı tedavisinin uygulanması gerekir. Kanser rahatsızlığı hastalarda ağrıya neden olur ve bunun bir çok nedeni olabilir. Kanserli bölgenin sinir dokularına baskı yapmasından dolayı burada oluşan basınç ağrıya neden olabilir. Çeşitli cerrahi operasyonlar, kemoterapi ve radyoterapide ağrıya neden olabilir. Kolu yada bacağı kesilmiş hastalarda kayıp olan uzuvda hala ağrı hissedilebilir. Buna phantom ağrısı denir. Ağrı gerçektir fakat nedeni bilinmemektedir. Kemoterapi tedavilerinden sonra hastada uyuşma, karıncalanma, yanma gibi durumlarda söz konusu olabilir. Radyasyon tedavisi de ağrılı cilt irritasyonuna neden olabilir. Kanser rahatsızlıklarında Viseral ağrı görülür. Kanserin oluştuğu bölgede oluşan hasardan dolayı meydana gelir. Sızı şeklinde şiddetli ve keskin ağrı şeklinde hissedilir.

  Kanser ağrısı tedavisi

  Ağrı ile ilgili gerekli tespitler yapıldıktan sonra hastaya en uygun tedavi planı oluşturulur. ilk başta uygulanacak tedavi şekli ilaçlardır. Fizik tedavi de bazı hastalar da tedavi seçeneği olabilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda omurgaya takılan pilller, ağrı pompaları da ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Genelde bu tip hastalıkların tedavisinde opioid ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar morfin tarzında onun gibi etki gösteren ağrıyı hafifletici ilaçlardır. Bunların haricinde çeşitli ağrı kesicilere de başvurulabilir. Bu tip ilaçların kullanımında çeşitli yan etkiler görülür fakat bu yan etkiler kolaylıkla kontrol altına alınabilir. İlk kullanılmaya başlandığı zaman hastalarda uyku, bulantı ve kusma görülür fakat birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. ilk başlarda küçük dozlar halinde başlanıp ağrının şiddetine göre daha sonra attırılabilir. Bu tarz ilaçlar bir çok hastada kabızlığa neden olur. Fakat yeterli derece de tüketilen su, egzersizler, lifli gıdaların tüketilmesi ve çeşitli bağırsak yumuşatıcı ilaçların kullanımı bu sorunun ortadan kalmasını sağlar.
  Kanser ağrıları hemen hemen her hastada tedavi altına alınabilmektedir. Fakat hastaların ilaca bağımlılık korkusu, etrafına güçlü görünmek için çektiği ağrıları gizlemesi, ilaçların yan etkilerine karşı duyulan korku ve bu konuda yetersiz bilgiye sahip olmaları hastaların gereksiz yere tarifsiz acılar çekmesine neden olur. Bu yüzden hasların bu konuda bilinçli ve araştırmacı olması gerekir.
  ]]>
  Bel Ağrısı Kremi https://www.agrilar.gen.tr/bel-agrisi-kremi.html Wed, 25 Jul 2018 06:21:13 +0000 Bel ağrısı kremi, tıbbi olarak bütün yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra bel ağrısı için oldukça güçlü ve etkin içeriği olan bu krem sayesinde bel kısmında bulunan kasları rahatlatır ve ağrılı bölgeye s Bel ağrısı kremi, tıbbi olarak bütün yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra bel ağrısı için oldukça güçlü ve etkin içeriği olan bu krem sayesinde bel kısmında bulunan kasları rahatlatır ve ağrılı bölgeye sürüldüğü zaman kısa zamanda etki ederek ağrıyı geçirmektedir. Bel ağrısı problemlerine karşı yatak seçiminde, ne çok sert nede çok yumuşak olmaması da çok önemlidir. Ortopedik özellikli yataklar bel sağlığı için ideal yataklardır. Yatağın bel sağlığı için ideal olması durumunda istenilen pozisyonda yatılabilir.

  Vücudumuzu günlük yaşantımızda doğru kullanmak çok önemlidir. Özellikle yüksek bir yere uzanmak, aşırı yorucu, beli kuvvetlendirmek için yapılan spor, doğru ayakkabı seçimi ve sürekli topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmek bel sağlığı için çok önemlidir. Aksi durumda kaslarda, eklemlerde ve belde ağrılar meydana gelmektedir. Bel kayması, bel fıtığı gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bel ağrılarında mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Eğer doktorunuz gerekli görürse fizik tedavi uygulanarak tedavi uygulanabilir. Gerekli tedavi ve ilaçların yanı sıra kronikleşmemiş bel ağrılarında bel ağrısı kremi ile yapılan masajlar ve iyi gelen egzersiz hareketleri de bel ağrısına iyi gelen yöntemlerdendir.

  Bel ağrısı sebebi ile daha önce tedavi olmuş veya şimdiye kadar bu rahatsızlığı olmamış hastalar, ağır yük kaldırmaktan ve ani hareketlerden mutlaka kendisini korumalıdır. Bu sebeplerden dolayı bel ağrısı kendisini tekrarlayabilir. Bel ağrısı rahatsızlığı olan kişilerin ağır şeyler taşımaması, üşütmemeleri, darbe almamaları ve özel yataklarda yatmaları gerekmektedir, bu konulara dikkat etmeleri gerekir.

  Bel ağrısı kremi kullanımı;

  Bel ağrısı kremi; bel bölgesinde ağrıyan kısma hafif hareketlerle masaj yaparak sürüldüğü zaman kan dolaşımını hızlandırarak, bel ağrısını azaltır veya tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bel ağrısı kremi yanında doktorunuzun önermiş olduğu başka tedavi yöntemlerinin de uygulanması daha etkili olacaktır. Kremle birlikte 10 dakika hafif masaj yaparak sürülen bölgeyi hızlıca ısıtarak soğuktan ve incinmeden korumaktadır. Bu şekilde kasları, sinirleri ve damarları yumuşatmaktadır. Ayrıca bel ağrısı kremi kireçlenmeden, darbelerden ve üşütmekten gibi sebeplerden kaynaklı meydana gelen ağrıları kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.

  Bel ağrısı kremini ağrıyan bölgeye iki ay boyunca düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa hafif masaj ile uygulanması önerilmektedir. Alerjik rahatsızlığı olan hastaların mutlaka doktor kontrolünde kullanmaları gerekir. 15 yaş altı kullanımı mutlaka yetişkin gözetimi altında olmalıdır. Bel ağrısı kremi açık yara kısımlara ve yanık bulunan bölgelere kesinlikle sürülmemesi gerekir.
  ]]>
  Kalça Üstü Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/kalca-ustu-agrisi.html Thu, 26 Jul 2018 05:31:21 +0000 Kalça Üstü Ağrısı, Kalça ve kalça üstü ağrısı sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Elbette her hastalıkta olduğu gibi kalça üstü ağrısında da bir çok etken buna sebep olmuş olabilir ve ilk olarak ağr Kalça Üstü Ağrısı, Kalça ve kalça üstü ağrısı sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Elbette her hastalıkta olduğu gibi kalça üstü ağrısında da bir çok etken buna sebep olmuş olabilir ve ilk olarak ağrının sebebini bulmak oldukça önemlidir. Kalça ağrısına hareket etme alışkanlıklarınızdan tutun da bel ağrıları, kanser ya da kalça kemiklerinde bulunan sıkıntılara dair bir çok sebep gösterilebilir. 

  Kalça Üstü Ağrısı Neden Olur
  • Kalça üstü ağrısının ilk sebeplerinden biri bel ağrıları ve bel fıtığıdır. Belinizdeki ağrılar bir süre sonra ihmal edilmişse bacaklara ve kalçaya kadar inebilir. 
  • Kalça üstü ağrısının görülmesinde kaslarda yada eklemlerde görülen sıkıntılar ya da eklem sıvısının iltihaplanması, kireçlenme ve bazı kemik ve kaslarda yaşanan yıpranmalar da etkili olabilmektedir. 
  • Kalça üstü ağrısının görülmesi ağır eşya kaldırma ya da çok fazla koşma, yürümeye bağlı olarak kalça kaymalarından da kaynaklanabilir. 
  • Kalça üstü ağrısının bir başka sebebi de kanser olabilir. Bu küçük bir ihtimal olsa da kişilerin gözden kaçırmaması da gereken durumlardan biridir. 
  Kalça Üst Ağrısı Nasıl Geçer
  • Kalça üstü ağrısının ilk olarak nedeni öğrenilmelidir ve bunun için doktora başvurmalısınız. Doktor sizden gerekirse idrar tahlili de isteyebilir. 
  • Doktorun vereceği tedavi yöntemlerini mutlaka uygulamalısınız. Gerekirse ağrı kesici ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Aynı zamanda egzersizler, fizik tedavi yolları, spor ve beslenme de bunlara eklenebilir. Bu yöntemler hem ağrınızı hafifletecek hem de ağrının kaynağını da tedavi ederek sizi hastalıktan kurtaracaktır. 
  • Organlarımız hassas olduğu için mutlaka dikkatli olmalı ve çok ağır eşyalar kaldırmamalıyız.
  ]]>
  Stres Baş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/stres-bas-agrisi.html Thu, 26 Jul 2018 17:56:11 +0000 Stres baş ağrısı, son yıllarda araştırmalara göre daha çok görülmektedir ve daha pek çok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir.İnsan hayatından hiç kopmayan gerilim şeklidir. Başta ağırlık, zonklama, ağrı gözlere Stres baş ağrısı, son yıllarda araştırmalara göre daha çok görülmektedir ve daha pek çok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir.İnsan hayatından hiç kopmayan gerilim şeklidir. Başta ağırlık, zonklama, ağrı gözlere iner kanlanma yapar, şakaklardan basınç hissedilir. Bu belirtilerden sonra stresle daha da artar.

  Stres baş ağrısının nedenleri

  Stres baş ağrısının hangi sıklıkla, ne kadar siddetli olacağı kişilere göre değişiklik gösterir. Aile sorunları, eşler arsında geçimsizlik, cocuk bakımında zorluklar, iş, ev ve okuldaki etkenler, cevresel faktörler, kişisel girişimlerin yolunda gitmemesi, alınan olumsuz haberler, ekonomik sorunlar, işsizlik v.s. Stres baş ağrısının en belirgin sebepleridir. Stres baş ağrısını sigara, alkol veya herhangi bir hastalık, aşırı yorgunluk, uykusuzluk da tetikler. İnsanı bunalıma, sıkılmaya, darlanmaya soktuğu için, ağrı çekenler açık havada dolaşmayı tercih ederler. Toplumda sıklıkla görülen ağı tipidir. İnsanın yaşam sevincini azaltır, mutsuz kılar. Bu ağrıyı çekenlerde çoğunlukla geçmişine bağlı kaygı, depresyon, ertelenmiş öfke vardır. Stres baş ağrısı, insan ilişkilerini birebir istemedende olsa olumsuz şekilde etkiler. Sorunlu ilişkiler doğmasına neden olur.
  Göz bozuklukları gibi rahatsızlıklar, çocuklarda stres baş ağrısının nedeni olabilir. Bu ağrıların sebebi boyun bölgesinden başlayarak baş kısmına doğru yükselen bir ağrıdır. Hayata pozitif bakan, neşeli, komik, yaşamı ciddiye almayan, espritüel  kişilerde bu ağrıların daha az görüldüğü tesbit edilmiştir.

  Stres baş ağrısı, insanların yaşam kalitesini daha fazla etkileyip, hayatı zehir etmeden hastayı rahatlatmak ve şikayetleri minumuma indirmek için teşhis ve tedavi sürecine geçmek gerekir.
  ]]>
  4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/4-aylik-gebelikte-karin-agrisi.html Thu, 26 Jul 2018 21:15:58 +0000 4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı, Gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayarak gebeliğin sonlarına doğru oluşan kasık ve karın ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilir. Bu durumu tek bir nedene bağl 4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı, Gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayarak gebeliğin sonlarına doğru oluşan kasık ve karın ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilir. Bu durumu tek bir nedene bağlamak pek de doğru olmaz. Çünkü bazen yapılan ani kas hareketi karın kasları oldukça kötü etkileyerek yuvarlak bağ dokusunun gerilmesine neden olabilir. Bu durum da karın kaslarının gerilmesine ve karın ağrılarına neden olmaktadır. Dördüncü ayına gelen bebek gelişimini bira daha tamamlamış ve rahim içinde büyüyerek karın bölgesine doğru baskı yapmaya başlamıştır. Bu dönemde oluşan baskılar ciddi rahatsızlıklar vermez. Ancak anne adayının ani kalkış pozisyonları kasık ve karın bölgesinde bazende bel çevresinde ani kramplara neden olmaktadır. Bu nedenle karın ağrıları oluşmaya başlar. Ancak bu durum için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Çünkü kısa süre içinde kendiliğinden geçer. 

  4 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri

  Anne adaylarının 4 aylık gebelik süreçlerinde en belirgin olan ağrılarından biri karın ve kasık bölgesinde oluşan bıçak saplanması gibi keskin ve ani kramp ağrılarıdır. Uzun süre oturup birden ayağa kalkarken yada gece uyurken ve sabah birden yataktan kalkarken oluşan bu ağrıların şiddeti daha çok artmaktadır. Bu nedenle dördüncü ayına gelen anne adaylarının uzun süre oturmamaları ve sürekli olarak yürüyüş yapmaları tavsiye edilir. Bu ağrıların oluşma nedenleri rahim içinde giderek büyüyen bebeğin dördüncü ayında belli bir hacme gelmiş olması ve buna bağlı olarak da rahim etrafında bulunan bağ dokularının ve Ligamentlerin gerilmesidir. Bu gerilme neticesinde de karın ağrıları meydana gelir. Özellikle bu Ligamentler Round Ligamentleridir. Vücudun genellikle sağ tarafında bulunduklarından sağ alt karın bölgesinde ağrıya sebep olur. Ancak bazı kişilerde her iki tarafta da olduğu için iki tarafta da ağrıya neden olur. 
  ]]>
  4 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/4-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Fri, 27 Jul 2018 09:20:49 +0000 4 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, 4 haftalık gebelikler de henüz gebeliğin oluşum aşamasında olduğu için pek bir belirti göstermez. Ancak bazı hassas olan anne adaylarında bel ağrısı ve karın ağrısı gibi hafif şiddetl 4 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, 4 haftalık gebelikler de henüz gebeliğin oluşum aşamasında olduğu için pek bir belirti göstermez. Ancak bazı hassas olan anne adaylarında bel ağrısı ve karın ağrısı gibi hafif şiddetli ağrılar şeklinde kendini göstermektedir. Bu ağrılar genellikle adet ağrıları ile karıştırıldığından pek dikkate alınmaz. Ancak gebeliğin ilk belirtileridir. Bu nedenle anne adayının dikkate alması gereken önemli bir belirtidir. Bu dönemde gebeliğin tutunması veya düşük tehlikesinin yaşanması nedeni ile bu dönemde oluşan karın ve kasık ağrılarını göz ardı etmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Bu dönemde çoğu kadın hamile bile olduğunu bilmeden karın, kasık ve bel ağrısı yaşar. 4 haftalık gebeliklerde bu ağrıların devamında lekelenmeler ve kanama görülmesi anne adayının düşük tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gösterir. 

  4 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur 

  4 haftalık gebelikler gebeliğin en hassas dönemidir. Bu dönemde bebek pamuk ipliğine bağlıdır. Bu nedenle aşırı dikkat ve önem gerektirir. Bebeğiniz henüz rahim içinde tutunma çabası içindedir. Bu dönemde ağır bir şey kaldırmak, uzun süre yürümek, ani hareketler, koşmak, ağır temizlik yapmak karın ve kasık ağrılarına neden olur. Bu ağrıların neticesinde genellikle düşük tehlikesine yol açmaktadır. Bu nedenle anne adayının bu dönemde bol bol istirahat etmeli, ani hareketlerden kaçınmalı ve uzun süre sandalye de oturmamalıdır. Aynı zamanda gebeliğin oluşumu ile birlikte anne adayında kansızlık ve demir eksikliği de kendini yavaş yavaş gösterir. Bu nedenle kan yapıcı yiyecekler tüketmeli ve B12 vitamini tüketmelidir. Karın ve kasık ağrılarının çoğu zaman nedeni B12 ve demir eksikliğine bağlı yaşanır. 4 haftalık gebelikte karın ağrısının yaşanmasının bir diğer nedeni ise, kabızlık veya ishaldir. Bu dönemde bol bol lifli gıdalar tüketilmeli ve beraberinde bol bol su tüketilmelidir. 
  ]]>
  Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/yumurtlama-doneminde-kasik-agrisi.html Fri, 27 Jul 2018 16:06:11 +0000 Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı, kadınlarda yumurtlama adetten kesilmediği sürece oluşabilmektedir. Yumurtlama dönemi adetten sonraki 2. hafta gerçekleşir. Yumurtalar en fazla 24 saat yaşayabilir. Kadının gebe kalabilmesi Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı, kadınlarda yumurtlama adetten kesilmediği sürece oluşabilmektedir. Yumurtlama dönemi adetten sonraki 2. hafta gerçekleşir. Yumurtalar en fazla 24 saat yaşayabilir. Kadının gebe kalabilmesi için yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Erkek sperminin rahime ulaşıp döllenebilmesi için yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Regli günleri genelde 28-30 günler arasında görülmektedir. Bazı kadınlarda bu süre daha da uzayabilir. Bu yüzden her kadında yumurtlama dönemi farklılıklar gösterir. Yumurtlamanın takibi her kadının kendi özeli olduğu için yumurtlama gününü hesaplamak düzensiz adet gören kişilerde zordur.

  Yumurtlama Belirtileri Nelerdir

  Bayanlarda yumurtlama adet gününün başlangıcına göre hesaplanır. Yumurtlama olduğunu anlayabilmek için vücudunuzdaki ısıyı takip edebilirsiniz. Vücut ısısı normal günlerinize göre yumurtlama zamanında daha da artar. Derece yardımıyla sabahları uyandığınızda vücut ısısını ölçerek takip yapabilirsiniz. Rahim içerinden gelen sıvıda yumurtlama belirtilerindendir. Yumurtlama zamanında gelen sıvı kaygan, şeffaf, yapışkan bir sıvı olup bu yolla da yumurtlama olup olmadığını anlamanız mümkündür. Yumurtlamayı takip edebilmek için eczanelerde satılan yumurtlama testlerini de kullanabilirsiniz.

  Kasık Ağrısı Neden Olur

  Olgunlaşan yumurtanın çatlamasıyla rahime yayılan sıvı kasıklarda ağrı oluşturur. Bu ağrı aniden ortaya çıkar ve ağrıyı şiddetli bir şekilde ortaya çıkarır. Zararsız bir ağrı olup kısa sürede gerçekleşip ağrı diner. Yumurtlamayı bu şekilde anlamanızda mümkündür. Kasıklarda yaşanan ağrı her zaman yumurtlama belirtisi değildir bunu da göz önünde bulundurmanız yumurtlama takibi açısından önemlidir. İdrar yollarındaki enfeksiyon ve iltihaplanmada kasık ağrısına neden olabilir. Yada yumurtalıkların üşümesiyle de kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda bayanların kasın doğum uzmanının kontrolünden geçmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Yumurtlama olduğunda oluşan kasık ağrısı sağ yada sol tarafta hissedilir. Bayanlarda oluşan dış gebelikte kasık ağrısına neden olabilir.
  ]]>
  Hamilelikte 20 Lik Diş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-20-lik-dis-agrisi.html Sat, 28 Jul 2018 01:36:12 +0000 Hamilelikte 20 Lik Diş Ağrısı; Yirmili yaşlarda çıkan yirmilik diş ağrıları hamilelik dönemine de denk gelebilmektedir. 20  lik dişler 15-16 yaşlarında oluşmaya başlamaktadır ve çene bölgesinde uygun yer edinemediği takti Hamilelikte 20 Lik Diş Ağrısı; Yirmili yaşlarda çıkan yirmilik diş ağrıları hamilelik dönemine de denk gelebilmektedir. 20  lik dişler 15-16 yaşlarında oluşmaya başlamaktadır ve çene bölgesinde uygun yer edinemediği taktirde damak içerisinde gömülü kalırlar. Hamilelikte 20 lik diş ağrısı çok nadirde olsa yaşanabilmektedir. Gebelikte artan östrojen hormon seviyesine  bağlı olarak dişlerde değişimler meydana gelebilmektedir. Kulağınızdan bütün yanağınızı kaplayan dayanılmaz şiddetli bir ağrı yaşayabileceğiniz 20 lik diş ağrısının ne zaman tutacağı da belli olmamaktadır.

  Hamilelikte 20 Lik Diş Ağrısı Tutar İse; 

  Hamilelikte yirmilik diş çıkması ciddi şekilde kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle gömülü olan ve diş etinden bir türlü çıkamayan 20 lik dişler genelde ağrıya sebep olup, akut bir alevlenme sonucunda tekrar pasif hale dönen 20 lik diş ağrılarında hamileliğin her ayında diş doktorları müdahale edebilmektedirler. Eklem kaynaklı olabilen hamilelikte 20 lik diş ağrısı anne adayını korkutacaktır. Çünkü; bebeğinin sağlığını düşündüğü, onun zarar görmesini istemediği için ağrı kesici kullanmak istemeyecektir. Bütün anne adayları genellikle hamile kalmadan diş bakımlarını yaptırmakta olup hamilelik esnasında diş sorunları ile karşılaşmak istememektedirler. Fakat 20 lik dişin ne zaman ağrıya sebep olacağını da bilememektedirler.

  Özellikle dikkat etmeniz gereken konu: Yirmilik dişten dolayı oluşan abse var ise iltihap oluşumuna neden olacaktır. Oluşan iltihap vücuda yayılabilir ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Bu yüzden tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için anne adayı hamileliğin başından sonuna kadar doktor kontrolünde olmalıdır.
  Evde doğal yollarla, 20 lik diş ağrısını hafifletip şiddetini azaltılabilecek bir kaç öneri paylaşmak istiyorum.

  Hamilelikte 20 Lik Diş Ağrısına  Doğal Tedavi;
  • Çörek Otu: Ağrıya kökten çözüm getiren çörek otu bildiğiniz gibi ölümden başka her şeye faydalı olmaktadır. 3 gram çörek otunu çiğneyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
  • Karanfil: Karanfilin uyuşturma etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. Hamilelikte 20 lik diş ağrınız için o bölgenin üzerine karanfil tanesini koymanız yeterli olacak ve 20 lik diş ağrınız geçecektir.
  • Sirkeli ve tuzlu su: Sirkeli tuzlu su ile ağzınızı gargara yaparak 20 lik diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Buz: Ağrıyan 20 lik dişinizin üzerine koyacağınız bir parça buzla o bölge uyuyacak ve ağrınız hafifleyecektir.
  ]]>
  Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/hamilelikte-sol-bacak-agrisi.html Sat, 28 Jul 2018 10:41:57 +0000 Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı, genellikle anne adaylarının son aylara doğru yaklaştıkları dönemde sık görülmeye başlayan ağrı çeşitleri arasında yer alır. Anne adaylarında oluşan bu ağrı, genellikle daha çok uyku halind Hamilelikte Sol Bacak Ağrısı, genellikle anne adaylarının son aylara doğru yaklaştıkları dönemde sık görülmeye başlayan ağrı çeşitleri arasında yer alır. Anne adaylarında oluşan bu ağrı, genellikle daha çok uyku halinde iken ve sabaha doğru vakitlerde görüldüğü gibi aynı zamanda çok uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturarak vakit geçirme döneminde görülmektedir. Bu dönemde sol bacakta ağrı olmasına etki eden diğer önemli faktör ise, magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin oldukça az olması ve fosfor değerlerinin yüksek çıkmasıdır. Özellikle anne adaylarına uzman doktorlar bu dönemde magnezyum ve kalsiyum içeren ilaçların kullanımını önermektedirler. Hamilelikte sol bacakta ağrısı, anne adayları için oldukça zor bir dönem olduğunu gösterir. Süt ve süt ürünlerinde hem kalsiyum hemde fosfor mineralleri bulunduğundan dolayı anne adaylarına genellikle tablet ilaç kullanımı önerilmektedir. Bu dönemde anne adayının hem beslenme hemde egzersiz hareketlerine oldukça çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu ağrılar anne adaylarında ilerleyen dönemlerde giderek artarak stres yaratmaya ve uykusuzluk gibi ciddi problemlere yol açar. Genellikle ağrılar medikal tedavi yöntemi ile kısa süreliğine olsada oldukça azaltılmaya çalışır. Fakat bunların yanısıra kişinin kendi uygulayacağı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. 
   
  Hamilelikte Sol Bacak Ağrısını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
  • Anne adayı bu dönemde çok uzun süre ayakta kalmamalı veya çok uzun süre boyunca oturmaması gerekir. 
  • Akşam oturma esnasında veya yatma esnasında ayaklarını germek ve pedal çevirir gibi egzersiz uygulamaları yapması oldukça ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Oturur veya uzanma pozisyonunda iken sol bacağının altına yumuşak bir yastık koyarak yükseltmesi oldukça etkili bir yöntem olacaktır. 
  • Ağrıyan bölgeye ılık ve soğuk kompres işlemi uygulamak ve dikkatli olmak gerekir.
  • Anne adayı karnından dolayı eğilerek masaj yapamayacağından, yakınında eşi veya bir diğer kişiden yardım alarak masaj yağı ile ayaktan bacak bölgesine doğru rahatlatıcı bir masaj yapması gerekir. Bu işlemde amaç bacakta kan dolaşımını hızlandırmaktır. 
  • Çok fazla uzun mesafeli olmayan yürüyüşler yaparak, bol bol egzersiz işlemleri uygulamak oldukça ağrıyı en aza  indirmiş olacaktır
  • Sigara veya alkol gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak kalınması ve içilen ortamda kısa süreli bile olsa kalınmaması gerekir.
  • Kilo oldukça önemli bir yer tuttuğundan dolayı, anne adayı aşırı kilo almamaya dikkat ve özen göstermesi gerekir. Ayrıca bol miktarda su tüketimi sol bacakta ve diğer bölgelerde oluşabilecek ağrıları azaltmaktadır.
  • Mümkün olduğunca anne adayının dinlenmesi, basit ağrı kesiciler ve olabildiğince sırt kaslarını güçlendirmek bu sol bacakta oluşan ağrılara iyi gelecektir.

  Anne adaylarının hamilelikte sol bacakta ağrılarının kramplar dışında önemli bir diğer nedeni ise zamanla büyüyen rahimin baskısı sebebi sonucuyla venöz kan dolaşımının giderek yavaşlaması ve kanın sol bacak bölgesinde göllenmesi sonucu oluşturduğu şiddetli dolgunluktur.  Bu durumda toplar damar içinde sürekli olarak göllenen kan zamanla giderek pıhtılaşıp bu damarları oldukça fazla tıkayabilir ve kanın kendi geri dönüşünü tamamen hızlıca engelleyebilir. Bunun sonucunda ise sol bacak bölgesinde çoğu zaman asimetrik bir kalınlaşma, aşırı morarma görülmesi, giderek ısı artışı ve enfeksiyon bulguları doğrudan gelişebilir. Bu durum ise oldukça ciddi olduğundan dolayı acilen uzman bir hekime başvurmanız gerekir. 

  ]]>
  20 Lik Diş Baş Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/20-lik-dis-bas-agrisi.html Sat, 28 Jul 2018 15:55:35 +0000 20 Lik Diş Baş Ağrısı, diş hekimlerinin genellikle birçoğu 20'lik dişlerin çürümeye başlamadan önce çekilmesini tavsiye etmektedir. 20'lik dişler genellikle 20 yaşında ya da daha sonrasında çıkmaya başlayan en arka dişl 20 Lik Diş Baş Ağrısı, diş hekimlerinin genellikle birçoğu 20'lik dişlerin çürümeye başlamadan önce çekilmesini tavsiye etmektedir. 20'lik dişler genellikle 20 yaşında ya da daha sonrasında çıkmaya başlayan en arka dişlerdir. 20'lik diş çıkacağı zaman diş etini parçalayarak çıktığı için bazı sorunlara neden olabilir. Kaba bir diş olduğu için etin parçalanması can yakar ve 20'lik diş yüksek ateş, baş ağrısı, çene kitlenmesi gibi birçok soruna neden olabilir. Gece uykuları kaçırır ve şiddetli ağrısı ile uykudan uyandırabilir. Bu dişin çıkışında sorun olduğu gibi hiç bir faydası da bulunmamaktadır. Sadece çene yapısının genişlemesini sağlar. Bu dişler çabuk çürür bu yüzden de çekilmesi tavsiye edilir. Eğer dişin büyük bir kısmı çıktıysa çekim işlemi kolay olur ama diş eğer hala içeride ise cerrahi işlem ile alınmaktadır. 

  20 Lik Diş Baş Ağrısı Sebepleri
  • Diş minesinin aşınması
  • Sinüzit ve migren gibi ağız dışındaki hastalıklardan kaynaklı
  • Diş eti hastalıklarının olması
  • Diş eti apsesinin olması
  • Diş çürüklerinin olması 
  • Ağız içi yaralar ve mikroplanmaların ortaya çıkması
  20 lik diş ağrısı için yapılması gerekenler
  • En kısa sürede beklenmeden çekilmesi tavsiye edilmektedir.. 
  • Eğer baş ağrısına da neden oluyorsa intihap kurutucu hap ve ağrı kesici kullanılmalıdır. Hangisini kullanacağınızı doktorunuz önerecektir. 
  • 5'er dakika ara ile buz tutulması ağrınızı kesicektir. 
  • Özellikle tuzlu su ile gargara yapılması önerilmektedir.
  • Sıcak ya da çok soğuk şeyler tüketilmemelidir.
  • Doktorunuzun önereceği diş uyuşturucu ilaç kullanılabilir. 
  ]]>
  Erkeklerde İlişki Sonrası Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/erkeklerde-iliski-sonrasi-kasik-agrisi.html Sun, 29 Jul 2018 15:16:39 +0000 Erkeklerde ilişki Sonrası Kasık Ağrısı, erkeklerde kasık ağrısı ani ve bilinçsiz kas hareketleri sonucu ortaya çıkar. Zorlayıcı aktiviteler ve ağır işler kasların gerilmesine sebep olur.  Kadınlar genellikle iç hastalık Erkeklerde ilişki Sonrası Kasık Ağrısı, erkeklerde kasık ağrısı ani ve bilinçsiz kas hareketleri sonucu ortaya çıkar. Zorlayıcı aktiviteler ve ağır işler kasların gerilmesine sebep olur.  Kadınlar genellikle iç hastalıkları ve kadınsal problemleri yaşadıkları için ilişkiden sonra kasık ağrıması normal karşılanır. Fazla sıkıntılar ve kaşıntılar ağrıyı tetikler. Erkek cinsel hayatında boşalmadan uzun süre dayanabiliyorsa ağrılara sebep olur. Kasık ağrısını yaşamamak için erkek cinsel esnada erken boşalmalıdır. Bu ağrı erkek için azap olabiliyor. Kas ağrıları erkekte kas fıtığınıda oluşturur. Bu ağrı kas bölgesinde şişkinlik yapar ve sürekli ağır eşyalar kaldırırsanız ağrı kendini belli eder. Kasığa doğrudan darbeler birçok hasara neden olabilir. Ağrı çok şiddetli olursa bölgede şişmeler görülebilir. Kasık ağrıları sağ ve sol kasık ağrısı olarak kendini belli eder. 

  Erkeklerde ilişki sonrası kasık ağrısı cinsel ilişkide kendini zorlamak, boşalamamak kasık ağrısını oluşturur. Hafif bir ağrı olarak başlayıp hızlanabilir. Ağrıyı kesmek için ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Böyle durumlarda doktora gidilmelidir. Küçük ağrı bile olsa sağlık açısından zararlı olabilir. 

  Erkeklerde ilişki sonrası kasık ağrısı belirtileri

  Kasık ağrıları sağ ve sol ağrı olarak kendini belli eder. İdrar çıkarma anında çok şiddetli sancı ve ağrılar görülür. Eğer böbrekte taş varsa taşların parçalanıp idrar yolunu tıkaması kasık ağrılarına neden olur. Kasık içinde fıtıkta oluşabilir. Kasık fıtığı erkekte daha çok görülmektedir. Fıtık ağrısının şiddeti ve büyüklüğü fıtığın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Kasık bölgesinde bulunan lent bezlerinin yırtılması, iltihaplanması, şişmesi ağrıya neden olur. İç organlarda olan enfeksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları ve mide hastalıkları kasık ağrısına neden olabilir. Gaz sıkışması, ishal gibi rahatsızlıklar karın ve kasık bölgesinde ağrı oluşturur. Bu tür ağrılarınız varsa ihmal edilmemelidir. Kasık ağrısı sağlık açısından daha büyük hastalıklara neden olabilir. Doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Erkekte Yumurtalık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/erkekte-yumurtalik-agrisi.html Mon, 30 Jul 2018 03:08:33 +0000 Erkekte yumurtalık ağrısı, Erkeklerde yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar çok endişe verici ve psikolojik açıdan da hastaları çok rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Hastalar bu kadar endişeye rağmen bu tip ağrıları çok Erkekte yumurtalık ağrısı, Erkeklerde yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar çok endişe verici ve psikolojik açıdan da hastaları çok rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Hastalar bu kadar endişeye rağmen bu tip ağrıları çok fazla dikkate almaz, dayanılmayacak hale geldikten sonra doktora gitmeyi tercih ederler. Yumurtalık ağrısı tek başına olan bir rahatsızlık değildir. Muhakkak başka bir hastalığın habercisi olarak karşımıza çıkar. Bu ağrılar çıban, travma, kist, böbrek rahatsızlıkları, fıtıklar gibi pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir.

  Erkekte Yumurtalık Ağrısı Nedenleri

  Kasık Fıtığı: Bu tarz fıtıklar erkeklerde en çok karşılaşılan fıtıklardan biridir. Fakat çoğu hasta fıtığı fark etmez yumurtalıklarda oluşan ağrılar, kasıklarda oluşan fıtıkların habercisi olabilir.
  Kan çıbanı: Çeşitli nedenlerden dolayı yumurtalıklara alınan darbeler çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu darbeler yumurtalıklarda kan birikmesine yol açarak kan çıbanı oluşmasına neden olur. Bazı durumlarda cerrahi müdahale ile, bazı durumlarda da dinlenme ile geçebilir. Yumurtalıklarda ağrı oluşmasına neden olur.
  Testis bükülmesi: Bazen testislerde bükülmeye yol açabilecek yaralanmalar kan akışına engel olur ve buda yumurtalıklarda şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olur. Damarların tıkanması ve yumurtalıklara giden kan akışının durması çok ciddi ve önemli bir sorundur. Yumurtalık kaybı ile de sonuçlanabileceğinden acilen doktora başvurulması gerekir.
  Testis kanseri: Genelde yumurtalıklarda oluşan kanserlerde çok fazla ağrı görülmez fakat azda olsa bazen kendini hissettirebilir. Bu tip durumlarda yumurtalıklarda şişlik gibi bir durum söz konusu ise muhakkak doktorun kontrol etmesi gerekir.
  Varikosel: Çok fazla ayakta kalan kişilerde yumurtalıklarda kitle olarak hissedilir. Bunun haricinde oturulduğu zaman geçen ağrılar yaşanır. Damarların genişlemesi sebebiyle oluşan bu rahatsızlık antibiyotik tedavisi gerekirse cerrahi müdahale ile kısa zamanda iyileşir.
  Epididimit: Genelde bakteriyel enfeksiyonların oluşturduğu bu rahatsızlık yumurtalıklarda dayanılmaz ağrıların oluşmasına neden olur. Epididimit spermlerin olgunlaşması ve depolanması için gereken bir yapıdır. Enfeksiyonlar genelde cinsel yolla bulaşır ve bulunduğu bölgeye yerleşip çoğalırlar. Yumurtalıklarda şişlik, kızarıklık, ağrılı idrar gibi belirtileri bulunur. Spermlerde kan görülebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir.
  Orşit: Yumurtalıklarda meydana ağrılı bir rahatsızlıktır. Erkekte yumurtalık ağrısı yanında ateş, kızarıklık, menide kan gibi durumlar eşlik eder. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardan biridir. Enfeksiyona neden olan bakterilerin yumurtalıklara yerleşip çoğalması ile oluşur. Bazı hastalarda kabakulak rahatsızlığı da yumurtalıklarda şişlik ve ağrıya neden olabilir.
  Spermatosel: Yumurtalıkların arkasında bulunan epididim de oluşan kistlerdir. Her iki yumurtalıkta da oluşabilir. Kistler çok rahatsız etmedikçe kalır. Erkeğin üreme fonksiyonunun kaybolma ihtimali çok yüksek olduğu için genelde cerrahi müdahale tercih edilmez.
  Bazı durumlarda böbreklerde oluşan ağrılar da yumurtalıklarda hissedilebilir. Sürekli yumurtalık ağrısı yaşan kişiler bu konuda bilinçli olması ve ağrının nedenini öğrenmek için en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. 


  ]]>
  Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer https://www.agrilar.gen.tr/boyun-fitigi-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 30 Jul 2018 16:09:05 +0000 Boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer, Boyun fıtığı, bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasında bulunan disklerde bulunan jele benzer sıvının dik içinden dışarı çıkması sonucu oluşmaktadır. Disklerin bir bölüm Boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer, Boyun fıtığı, bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasında bulunan disklerde bulunan jele benzer sıvının dik içinden dışarı çıkması sonucu oluşmaktadır. Disklerin bir bölümü veya disk içerisinde bulunan sıvının omurların aralıklarından çıktığında, çevresinde bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapmaktadırlar. Bu baskı sonucunda hafif boyun tutulması yada şiddetli ağrılar zamanla görülmektedir.

  Boyun fıtığının ilerleyen dönemlerinde kol, kürek kemiği, omuz, sırt, bel ve hatta bacaklarda şiddeti değişen ağrılara sebep olan kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen çok önemli bir rahatsızlıktır. Eğer zamanında boyun fıtığı rahatsızlığı tedavi edilmez ise felce kadar ilerleyebilen bu hastalıktan ilk şüphelendiği zaman uzman bir doktora başvurup ağrıların sebebinin fıtık mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığının tespitinin yapılması gerekir.

  Yeni başlamış boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer;

  Yeni başlayan boyun fıtığı kişiyi yeni yeni rahatsız etmeye başlamış ise doktor tarafından ilaç destekli veya egzersizler ile tedavi başlanabilir. Uygulanan egzersizler sırasında hastanın ağrı duymaması veya var olan ağrının hafiflemesi için mutlaka ağrı kesici yada kas gevşetici ilaçlar ile desteklenmesi gerekmektedir.

  Boyun fıtığı egzersizleri bazı hastalara uzman kontrolü altında fizik tedavi şeklinde, bazı hastalara da evde uygulaması için bazı hareketler verilmektedir. Her iki durumda da hareketler birbirine benzer olup, rahatsızlığa sebep olan diskin eski durumuna dönmesi için yapılan hareketlerdir. Hasta egzersizleri yaparken boyun kısmına oldukça yavaş ve nazik bir şekilde hareket etmesi, boynunu çok fazla zorlayacak hareketlerden mümkün olduğunca kaçınması gerekir. Yeni başlamış boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer için birkaç egzersizden bahsetmek gerekirse;

  Boyun fıtığı tedavisinde uygulanan bazı egzersiz hareketleri şunlardır;
  • Öne doğru eğilme hareketi; her iki elinizde alın bölgesine konur ve baş öne doğru itilmeye çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bir süre beklenir. Bu hareket 3 defa tekrarlanır.
  • Arkaya doğru eğilme hareketi; her iki elinizde ensede kelepçelenir ve baş arkaya doğru eğilmeye çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bir süre beklenir. Bu hareket 3 kez tekrarlanır.
  • Sağ ve sol kısma eğilme hareketi; sağ yada sol elin baş kısmına konulup eğilme hareketinin engellenmesi ile yapılmaktadır. Her iki yan içinde 3 kez tekrarlanmalıdır.
  Bu egzersizler ile boyun fıtığı ağrılarının kısa zamanda iyileştiği veya ağrıların hafiflediği görülmektedir.

  İleri boyutta boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer;

  Boyun fıtığının çok ilerlemiş olması, tedavi uygulamasında ilk önce doktorunuz ilaç veya uzman kontrolünde fizik tedavi önerebilir. Bu yapılan tedavilere cevap vermeyen boyun fıtığı, hastalarda felce sebep olabilecek büyüklükte boyuta gelmiş ise, boyun fıtığında cerrahi müdahale ile tedavi uygulanması gerekir. Cerrahi müdahalenin kesinlikle uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.  ]]>
  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.agrilar.gen.tr/bobrek-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 31 Jul 2018 15:10:26 +0000 Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, böbrek insan vücudunda boşaltım sistemine yardımcı organlardan birisidir. Sindirim siteminin devam ettirilmesi için en önemli olan böbrek özellikle asit baz dengesini korumasının dışında vücut Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir, böbrek insan vücudunda boşaltım sistemine yardımcı organlardan birisidir. Sindirim siteminin devam ettirilmesi için en önemli olan böbrek özellikle asit baz dengesini korumasının dışında vücuttaki kan basınç seviyesinin düzenlenmesinde oldukça etkili bir organdır. Böbreğin en önemli görevlerinden bir tanesi de vücut için yararlı olan maddeleri alması ve yararlı olmayan maddeleri diğer yollarla ya da idrarla dışarıya atılmasını sağlamaktır. Böbrek sağlığının bozulmasına etkili olan unsurlardan bir tanesi de yemek yeme alışkanlığıdır. Ayrıca insan vücudunda ortaya çıkan enfeksiyon rahatsızlıkları, kötü beslenme şekli ve üşütme gibi durumlardan kolaylıkla etkilenerek böbrek sağlığı bozulmaktadır. Böbrek sağlığını etkileyen bu etkenler özellikle böbreklerde dayanılamayacak derecede ağrılar oluşmasına sebep olabilmektedir. Genellikle böbrek ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha fazla rastlanmaktadır. Böbrek rahatsızlığı sebebiyle ortaya çıkan ağrıların bir kısmı evde kolaylıkla tedavi edilebilirken, bir kısmına da mutlaka tıbbi müdahale edilmesi gerekmektedir. 

  Böbrek Ağrısına İyi Gelen Isırgan Otu, ısırgan otunun yaprakları özellikle böbrek ağrısının geçmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sindirim sistemine yardımcı olarak idrarın dışarıya atılmasında çok faydalı olan bir bitkidir. Isırgan otunun yaprakları idrarın düzenli bir şekilde atılmasını sağlar, hem böbrek sağlığını hem de sindirim sisteminin sağlığını korumada en faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. 

  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Buğday Ekmeği, buğday unundan yapılmış ekmek içerisinde bulunan protein, lif ve magnezyum açısından oldukça zengin olan bir gıda maddesi olmasının yanı sıra böbreklerde biriken oksalat oluşumunu engellemektedir. Buğday ekmeği içinde bulundurduğu etken maddeler sayesinde böbrek sağlığını korur ve düzenli olarak tüketildiğinde böbrek ağrılarına iyi gelir.

  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Fasulye, özellikle kısık ateşte pişirilen ve Türk mutfağında sıklıkla kullanılan fasulye yemeği vücutta sindirim sistemini düzenleyen ve taş ile kumdan kaynaklı olarak böbreklerde ortaya çıkan ağrıları gidermede faydalıdır. Kuru fasulye insanların vücudunda meydana gelen böbrek enfeksiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. Böbrek ağrısını geçirmek için kuru fasulyenin suyunu kaynatıp soğutarak tüketebilirsiniz. 

  Böbrek ağrısına Ne İyi Gelir Kereviz, en iyi antiseptik özelliğe sahip olan kereviz böbrek ağrılarını geçirme konusunda bir numaralı olan bitki türünden bir tanesidir. Kereviz böbreklerde biriken oksalatın temizlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun temizlenmesinde çok faydalı olan besin maddesidir. Çoğunlukla insanların vücudunda böbrek ağrısına sebep olan böbrek taşlarının yeniden oluşmasını büyük çapta engellemektedir. 

  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Nar Suyu, nar suyu öncelikle böbrek ağrısı başta olmak üzere böbreklerde meydana gelen enfeksiyonlar için çok faydalıdır. Ayrıca hekimler tarafından böbrek taşları için hastalara nar suyu tavsiye edilmektedir. Her gün düzenli olarak kişi bir bardak kadar nar suyu tüketirse oluşan böbrek ağrısı sorununu tamamen ortadan kaldırabilir. 

  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Karpuz, karpuz potasyum bakımından en zengin olan faydalı besin maddelerindendir. Karpuz içerdiği potasyum açısından böbreklerde taş oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir. Böbrek taşının insana vermiş olduğu ağrıyı en iyi çekenler bilir, bu nedenle yaz ayının sultanı olan karpuzu bolca tüketmek hem böbrek ağrısını hem de böbrek taşının oluşumu sorununu giderebilir. 

  Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Limon Suyu, limon içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde böbreklerde meydana gelen taşların ve kumların kırılmasına yardımcı olur, hatta sitrik asit seviyesinin artmasını sağlar. Eğer her gün düzenli olarak limonata tüketilirse, kişi sık olarak idrara çıktığı için özellikle böbrekle]]> Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları https://www.agrilar.gen.tr/bas-agrisina-iyi-gelen-bitki-caylari.html Wed, 01 Aug 2018 01:33:36 +0000 Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları, ağrının neden kaynaklandığının bilinmesi durumunda rahatlıkla kullanılabilir. Lavanta, melisa ve papatya çayları sakinleştirici özellikleri ile sinirleri yatıştırarak, kasları rahatl Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları, ağrının neden kaynaklandığının bilinmesi durumunda rahatlıkla kullanılabilir. Lavanta, melisa ve papatya çayları sakinleştirici özellikleri ile sinirleri yatıştırarak, kasları rahatlatır ve stres kaynaklı oluşan baş ağrılarına iyi gelir. Bu bitki çayları en çok bilinen çaylar olmasına karşılık, kendinize en uygun çay karışımını bulmak amacı ile karışımları denemenizde fayda vardır. Baş ağrısı sadece stres kaynaklı değil başka nedenler ile de olabilir. Baş ağrılarınız çok sık oluyor ise doktora görünmenizde yararlı olacaktır. 

  Aşağıda farklı sebeplere bağlı oluşan baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarını bulabilirsiniz.

  Gerilime bağlı baş ağrısı: Yaşadığımız dönem hızlı ve zorlayıcı bir dönem olduğu için yaşamımızda gerilime bağlı gelişen baş ağrısı fazlası ile yaygındır. İnsanlar bu baş ağrılarından kurtulmak amacı ile reçetesiz kullanılan ağrı kesiciler kullanmaktadırlar. Her ne kadar reçetesiz kullanılabilen ilaçlar olsalar da yan etkileri mevcuttur ve mide rahatsızlıkları başta olmak üzere sağlık sorunları ortaya çıkarabilirler. Stres ve gerilime bağlı oluşan baş ağrıları boyun, sırtın üst bölgesi ve omuz kaslarında oluşan kasılmalar sebebi ile gelişir. Bu sebeple oluşan baş ağrılarında ıhlamur çayı, papatya çayı ya da lavanta çayı gibi hem ruhsal hem de fiziksel rahatlama sağlayan çaylar fayda gösterir. Bu çayları içerken günde 2-3 bardaktan fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir. 

  Sinüse bağlı baş ağrısı: Sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına neden olabilir. İltihaplanma dışında mevsimsel oluşan alerjiler de sinüslerin dolmasına yol açar. Meyan kökü çayı sinüs iltihabını yatıştırır. Okaliptüs çayı, kasımpatı çiçeği çayı, zencefil kökü çayı, yeşil çay sinüzite bağlı gelişen baş ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olur. Bu çayları denemeden önce sinüzit tedavisi için doktorunuz ile görüşmenizde yarar vardır.

  Migrene bağlı baş ağrısı: Migrenin tam olarak nedeni bilinmese de beyni çevreleyen damarların daralması ile oluştuğu düşünülmektedir. Migren ağrıları kişilerde ışık hassasiyeti, terleme, görme bozuklukları ve bulantı gibi belirtilere sebep olurlar. Zencefil çayı migren ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Eğer migren ağrıları için devamlı ve düzenli kullandığınız ilacınız varsa zencefil çayı bu ilaçlar ile etkileşime geçebileceği düşünülerek doktorunuz ile konuşmanızda fayda vardır. 

  Baş ağrılarından kurtulmak için yaşadığınız stresi azaltmanızda, düzenli egzersiz yapmanızda, nefes teknikleri kullanmanızda, kahve, şarap gibi tetikleyici gıdaları tüketmeyi minimum düzeye indirmenizde fayda vardır. Eğer bunlara rağmen şikayetleriniz devam ediyor ise mutlaka bir doktora görünmenizde ve gerekli tetkikleri yaptırmanız yararlı olacaktır.


  ]]>
  Gaz Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gaz-agrisi.html Wed, 01 Aug 2018 03:25:28 +0000 Gaz Ağrısı, özellikle bebeklerde görülüp annelerin korkulu rüyası olmaktadır. Bebekler biriken gazı rahatça çıkaramadıkları için karında sertlik, şişkinlik meydana gelir ve şiddetli bir gaz ağrısı ile bebek huzursuzlan Gaz Ağrısı, özellikle bebeklerde görülüp annelerin korkulu rüyası olmaktadır. Bebekler biriken gazı rahatça çıkaramadıkları için karında sertlik, şişkinlik meydana gelir ve şiddetli bir gaz ağrısı ile bebek huzursuzlanır. Yetişkinlerde de çok sık görülen gaz ağrıları sadece yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden meydana da gelmeyebilir, vücutta bir hastalık belirtisi olarak da uzmanlar tarafından dikkat edilen ağrı çeşididir. Özellikle devamlı gaz ağrısı problemi olan bebek ve yetişkinlerin bir uzman doktor tarafından gözlenmesi tavsiye edilmektedir. Gaz ağrısı sadece karında meydana gelmez, ağrı bedenin göğüs bölümünde de hissedilir ve bu bölgede kramplara sebep olabilir. Nefes darlığı izlenen bu şiddetli gaz ağrısını geçirmekte zorlanma yaşıyorsanız hemen bir hekime başvurmalısınız.

  Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri
  • Gaz ağrısının en sık meydana gelmesinin sebepleri arasında hazımsızlık gösterilmektedir. Hazımsızlık meydana geldiğinde karında şişkinliğe sebep olup alt karına kramp girmesine neden olarak gaz ağrısını meydana getirir. Genellikle süt ve süt ürünlerinin laktoz ihtiva ettikleri için gaz sancısına sebep olmaktadırlar.
  • Hazımsızlık, kabızlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişinin bağırsak hareketleri yavaşlayarak, gaz birikimine sebep olmaktadır. Biriken gaz şiddetli ağrı ile kendini vücutta göstermeye başlar. Yine kabızlıktan dolayı alt karın bölgesinde şiddetli kramplar oluşmasına sebep olarak gaz ağrısının meydana gelmesine sebep olmaktadır.
  • Hava yutmak, gaz ağrısına sebep olmaktadır. Beslenme veya hareket esnasın da belli miktarlarda hava yutulur ancak fazla hava yutulması durumda gaz birikmesi meydana gelir ve gaz ağrısının yaşanmasına sebep olur. Özellikle, sakız çiğnemek, sigara içmek, yemek yerken çiğnemeden yutulması çok fazla hava yutulmasının başlıca nedenlerindendir.
  • Tüketilen bir çok gıda maddesi de gaz birikimine sebep olup gaz ağrısını meydana getirir. Tüketilen bir çok besin maddesi içinde karbonhidrat ihtiva eder. Karbonhidratın bir kısmı vücudumuz tarafından sindirilirken bir kısmını bağırsaklarımız sindirirler. Ancak bu sindirme işlemi sırasında bir gaz dışarı çıkmaktadır, çıkan bu gazın yoğunluğu fazla olursa gaz ağrısını meydana getirir. Gaz ağrısına neden olan besin maddelerini, kuru fasulye başta olmak üzere, kuru üzüm, soğan, lahana, brokoli, enginar, bakliyatlar olarak sayabiliriz.
  • Bağırsak iltihapları, gaz ağrısına sebep olmaktadır. Salmonelle ve E.colit virüslerinin bağırsakta yerleşmeleri bağırsak iltihaplarına neden olmaktadır.  Gaz ağrısı üst karında ve alt karında kramplara sebep olarak gaz ağrısını şiddetlendirir. Bu durumu bulantı, baş dönmesi ve halsizlik takip eder.
  • Kadınlarda regl dönemi gaz sıkışmasına sebep olup kasıklarda gaz ağrısını meydana getirir. Reglin başlaması ile gaz sancısı azalır. Yumurtlama dönemimde de gaz ağrısı meydana gelmektedir.
  Gaz Ağrısı Nasıl Geçer
  Mideyi ve bağırsakları rahatlatacak ve ev ortamında kolaylıkla hazırlanan çeşitli çaylar ile gaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Bu çayları, Nane çayı, papatya çayı, zencefil çayı, anason çayı, limon çayı olarak sıralayabiliriz.
  ]]>
  Göbek Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/gobek-agrisi.html Wed, 01 Aug 2018 07:52:27 +0000 Göbek Ağrısı, genelde enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte mide ağrısı kaynaklı da yaşanabilir. Göbek etrafındaki ağrıyla birlikte mide bulantısı kusma gibi sorunlarda görülebilir. Karın etrafındaki ağrı apandis
  Göbek Ağrısı, genelde enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte mide ağrısı kaynaklı da yaşanabilir. Göbek etrafındaki ağrıyla birlikte mide bulantısı kusma gibi sorunlarda görülebilir. Karın etrafındaki ağrı apandisit rahatsızlığınında belirtisi olabilir. Apandisit bayanlara oranla erkeklerde daha sık görülebilen bir hastalıktır. Göbek ağrısı bir sürü hastalığın sebebi olarak ortaya çıkabilir. Ağrı sık aralıklarda yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana gidilmeli ve teşhis belirlendikten sonra önerilen tedaviye başlanmalıdır. Göbek ağrısı enfeksiyona dayalı ise iltihaplanma oluşabilir ve vücuda hızla yayılabilir.

  Göbek Altında Ağrı
  Göbek altındaki ağrı genelde ciddi sorunlara da yol açabilecekken bazende geçici ağrılarda baş gösterebilir. Bayanlarda regl dönemlerinde adet sancısı görülürken bazı bayanlarda hafif ağrı bazılarında şiddetli sancılar şeklinde görülürler. Bunun yanında kadınlardaki miyom, kist şikayetleri de ağrılara neden olmaktadır. Erkeklerde daha farklı sebeplerle karın ağrıları oluşur. Mesela apandisit, enfeksiyon, bakteri, böbrek taşı gibi. 

  Yeni doğan Bebeklerde Göbek Ağrısı Olur mu
  Yeni doğan bebeğin göbek bağı kesilerek 5-10 gün arasında göbeğin düşmesi beklenir. Bu süre zarfı içinde yeni doğan bebeğin göbek çevresi bakımı ihmal edilmemelidir. Gün içinde steril su ve gazlı bezle göbek bakımı yapılmalıdır. Bazı durumlarda göbek bağı düştükten sonra göbek içinde kanama meydana gelebilir. Bu aslında olağan bir durumdur. Bir süre sonra kanama kendiliğinden kesilip kuruyacaktır. Ancak kanamanın sürekli hale gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması ve muayene edilmesi gerekmektedir. 

   Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri
  • Enfeksiyon
  • Apandisit
  • Böbrek taşı
  • Bayanlarda regl, miyom, kist
  • Gaz sancısı

  ]]>
  Omurilikte Ağrı https://www.agrilar.gen.tr/omurilikte-agri.html Wed, 01 Aug 2018 10:22:50 +0000 Omurilikte Ağrı; Boyun, sırt ve bel ağrısı olarak isimlendirilen omurilik bölgesi ağrıları, toplum içerisinde en fazla görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Omurilik ağrısı, hareket ederken omurga kemiğinin kayması Omurilikte Ağrı; Boyun, sırt ve bel ağrısı olarak isimlendirilen omurilik bölgesi ağrıları, toplum içerisinde en fazla görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Omurilik ağrısı, hareket ederken omurga kemiğinin kayması neticesinde oluşur. Genel olarak, yerden bir şey almak için eğildiğimiz zaman, omurga kemiği zorlanır ve bedenin yükünü taşıyamaz ve kayar. Bu kayma bel ağrısı olarak adlandırılan omurilik ağrılarına sebep olur. Omurilik ağrıları omurilik ve omurga tümörlerinin en fazla karşılaşılan belirtisidir.

  Yetişkinlerin hemen hemen %80 lik kısmında, yaşamlarının belirli bir döneminde omurilik ağrıları yaşanabilir. İş gücü kaybına sebep olan ve yaşam içindeki tüm aktivitelerimizi etkilemekte olan bu ağrılar toplam yaralanma ve hastalıkların %20 lik bölümünü oluşturmaktadır.

  Bel ağrılarının engellenmesi için, sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler düzenli olarak yapılmalı ve ağırlık kaldırırken doğru teknikler uygulanıp, yükün hepsi bel kısmına verilmemelidir. Mesela, ağır bir şey kaldıracağımız zaman karın kaslarımızı sıkıp, ağırlığı bel bölgesine eşit oranda dağıtmalı ve omurgayı kasmamalıyız.

  Omurilikte ağrı sebepleri şu şekilde sıralanabilir;
  • Omurga kemiğinin kaymış olması
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Kistler
  • Travma geçirmek
  • Kemik erimeleri
  • Romatizmal rahatsızlıklar
  • Vücudun omurgaya yakın bölümünde oluşmuş ve omurgaya yansımakta olan ağrılar
  • Omurgada oluşan kanal darlığı
  • Kireçlenme
  • Duruşsal bozukluklar
  • Omurga bölgesinde oluşmuş fıtıklar
  • Omurgaya aşırı yüklenme neticesinde oluşan baskı ve ağrılar
   Omurilik Tedavisi İçin Yöntemler;
  • Cerrahi müdahale
  • Lokal olan enjeksiyonlar
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon
  • Uzmanın tavsiye ettiği süre içerisinde bel korsesi kullanma
  • Kısa süreli olarak dinlenmek
  Bunların yanında, omurilik ağrılarının tedavisi için kullanılan fizik tedavi yöntemleri bulunmaktadır.. Bunlar, hasta eğitimi yani duruş eğitimi ve egzersiz tedavisidir.

  ]]>
  Alt Baldır Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/alt-baldir-agrisi.html Wed, 01 Aug 2018 18:43:42 +0000 Alt Baldır Ağrısı, vücut organlarından olan baldır kısmına ağır yüklenmeler, yaralanma, kas, tendon ve baldır bağı sorunlarının varlığı, yaşa bağlı aşınma ve bu noktadaki yıpranma sebepleriyle ağrının meydana gelme Alt Baldır Ağrısı, vücut organlarından olan baldır kısmına ağır yüklenmeler, yaralanma, kas, tendon ve baldır bağı sorunlarının varlığı, yaşa bağlı aşınma ve bu noktadaki yıpranma sebepleriyle ağrının meydana gelmesidir. Hafif düzeyde değerlendirilebilecek bu tip ağrılar zaman zaman şiddetli hale gelmektedir. Özellikle alt baldır kısmındaki kasların ani gerilimleri ağrı şiddetini arttırmaktadır. Alt baldır ağrısı, şikayeti olan insanlar mutlaka hekim eşliğinde kontrole tabi tutulmalıdır. Bu tip ağrılar uzman tarafından yapılan gerekli muayene ile tıbbi ilaçlar aracılığıyla giderilebilir. Destek olarak ise yatak istirahati ve alt baldır kısmının daha az kullanılarak zorlanmaması gerekmektedir. Egzersiz yapılan ortamın yeteri kadar havalandırılmamış olması nefes düzeyini yavaşlatarak alt baldır ağrısını hızlandırır. Öte yandan bir grup alt baldır ağrı oluşumları ise oldukça ciddi bir niteliktedir. Bu alana kan dolaşımının rahat bir şekilde sağlanamaması sağlık bakımından sorun teşkil eder. Yaşamı zorlaştırarak tehdit eden bu ağrı kalp krizi veya inme türü rahatsızlıklara yol açabilir. Hafif eforla veya ani hareketler ile yürüyüş sırasında bacak kısımlarının alt baldır alanlarında aralıklı olarak ağrıların oluşması periferik arter hastalığı ile ilgili bir ipucu verebilmektedir.

  Alt baldır ağrısı nedenleri

  Bacak alanındaki alt baldır ağrısının öncelikli sebebi kaslarda meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Spor faaliyetlerinde yoğun olarak karşılaşılan bu durum belirli tedavilerle giderilmektedir. Fakat bu tür ağrının altında yatan başka sebeplerde vardır. Bunlar: Alandaki çürüme, kas krampı, yırtılmış kas, burkulma, selülit, enfekte yaralar, iltihap, varisli damarlar, bacaktan ayrılan kan pıhtısının akciğerde oluşturduğu hastalıklar, kanser, atardamarların duvarında yağ ve kolesterol birikimiyle arterlerin daralarak uzuvlarda kan akışının sınırlanması gibi sorunların varlığı alt baldır ağrısının sebepleri arasında yer almaktadır. Alt baldır ağrısının altında yatan nedenlerin nedenlerinin doğru teşhisi için doktorun sorduğu sorulara tam cevap verilmesi tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra geçirilmiş olunan cerrahi operasyonlar, genel yaşam öyküsü, kullanılan ilaç veya takviyeler ile her türlü sağlık problemleriyle ilgili net bilgilerin verilmesi önemlidir.

  Alt baldır ağrısı oluşumunda yetersiz sıvı alımı, besin maddeleri aracılığıyla vitamin ve minerallerin vücuda yeteri miktarda alınamaması, kan dolaşımındaki sorunlar ve fiziksel olarak bu kısımdaki kaslarının aşırı kullanımı da yer almaktadır. Ağrılı bir dönemin varlığı rahatsız edici de olsa çoğu zaman kendiliğinden de düzelmektedir. Bununla birlikte doğal tedavi yöntemleriyle de oluşa ağrıların üstesinden gelinebilir. Bu aşamada önemli olan bilinçli hareket edilerek alt baldır ağrısının nedenlerinin ciddi anlamda teşhis edilmesi hususudur. Yanlış yapılan her tedavi yöntemi ağrının şiddetinde artışa sebep olacaktır.
  ]]>
  Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/bayanlarda-sol-kasik-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 10:13:53 +0000 Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı; Bayanlarda sol kasık ağrısı bütün bayanların şikayet etmekte olduğu bir sorundur. Sol kasık ağrıları birden bire başlayan ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. İdrar rengindeki değişik Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı; Bayanlarda sol kasık ağrısı bütün bayanların şikayet etmekte olduğu bir sorundur. Sol kasık ağrıları birden bire başlayan ve önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. İdrar rengindeki değişiklikler de bize uyarı veriyor olabilir. Dikkat edecek olursanız ciddi bir hastalığınız olsa dahi erken teşhis için doktorunuza görünmeniz hastalığınız ilerlemeden daha erken iyileşmenize olanak sağlayacaktır. Genelde sol kasıkta başlayan ağrıları bayanlar üşütmüş olacağı ihtimaline bağlayarak önemsemezler, kendi yöntemleri ile tedavi etmek için sıcak su torbası ve ya bitkisel çaylar ile geçmesini bekleyebilirler. Fakat bu yanlış bir karar olacaktır bunun yerine doktora başvurmak en doğrusu olacaktır. Geceleri uykudan bile uyandırabilen şiddetli sol kasık ağrılarının mutlaka bir nedeni vardır denilebilir.

  Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri;
  • Özellikle iki adet dönemi arasında daha sık yaşanmakta olan sol kasık ağrısı yumurtlama dönemine geliyor ise şiddetli bir kramp şeklinde yaşanabilmektedir. Bu ağrı her ay daha şiddetli veya az olabilmektedir.
  • Bağırsak problemleri de sol kasıkta birden ağrı oluşturabilmektedir.
  • İdrar yolları enfeksiyonu sol kasık ağrısı oluşturmaktadır.
  • Cinsel ilişkiden sonra olabilir.
  • Alt karın bölgesinde ki yapışıklıklar dan kaynaklanabilir.
  • Böbrek taşlarından olabilmektedir.
  • Miyom  dediğimiz urlardan oluşabilmektedir. (yumurtalık kistleri)
  • Gebelikte düşük riski olanlarda görülebilmektedir.
  • Dış gebelik durumları
  • Kasık fıtığı
  Bayanlarda birçok nedeni olan sol kasık ağrısı birden veya yoğun bir halde yaşanıyor ise kadın hastalıkları uzmanı jinekolog tarafından muayene yaptırılmalıdır.

  Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Tedavisi; Bayanlarda sol kasık ağrısının sebebine göre de tedavi uygulamak gerekmektedir. Yapılacak olan idrar tahlili, kan tahlili, ultrason ile MR çekimi sol kasık ağrısının nedenine göre doktorlarımız mutlaka uygun ilaç tedavisi vereceklerdir. Bayanlarda sol kasık ağrısı son olarak ilaçla olabileceği gibi cerrahi operasyon bile gerektirebilecek olduğu için ihmal edilmemelidir. Uzun süren sol kasık ağrıları için bir tedavi yöntemi de stres yönetim teknikleri, fizik tedavi uygulanmasıdır.
  ]]>
  Adet Döneminde Bel Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/adet-doneminde-bel-agrisi.html Thu, 02 Aug 2018 13:08:55 +0000 Adet döneminde bel ağrısı, her bayanın yaşadığı bir belirti olmayabilir. Adet dönemi yaklaşan bayanların bir kısmı eğer zorlu bir süreç geçiriyorlarsa bu günler onları oldukça telaşlandırabilir. Bazı bayanlar ve g Adet döneminde bel ağrısı, her bayanın yaşadığı bir belirti olmayabilir. Adet dönemi yaklaşan bayanların bir kısmı eğer zorlu bir süreç geçiriyorlarsa bu günler onları oldukça telaşlandırabilir. Bazı bayanlar ve genç kızlar daha adet olmadan yoğun belirtiler yaşamaya başlayabilirler. Bu belirtilerden bir kısmı hafif nitelikte iken bir kısmı hayat standartlarını çok fazla şekilde etkileyecek niteliktedir. Bunlar göğüslerde hassasiyetin artması, kasık ve karın ağrısı gibi yakınmalardır. Ayrıca bazı bireylerde bel ağrısı da yoğun olarak yaşanabilir. Bu bel ağrısı adetin başladığı ilk gün hafifler ya da genellikle aynı gün geçer. Adet olmadan birkaç gün evvel başladığından bayanlar bu ağrılara genellikle alışkındırlar. Bu ağrılar bazen yataktan kalkarken bile zorluk yaşanmasına neden olacak şiddette olabilir. Özellikle bu dönemlerde evde dinlenebilmek gibi bir şansı olmayan bayanlar için adet dönemleri bir kabus olur.

  Adet döneminde bel ağrısı için yapılması gerekenler 

  Adet döneminde yaşanan bel ağrısı bir hastalık olmadığı için pek fazla yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Fakat aşağıda belirtilen önlemler alınarak bayanların biraz rahatlamaları mümkündür.
  • Aşırı stres ve yorgunluk veren durumlardan korunmalıdır. 
  • Bu dönemlerde vücudun sıcak tutulması önemlidir.
  • Adet düzenine zarar vermeyecek nitelikteki ağrı kesicilerle ağrının şiddeti hafifletilebilir. Fakat ağrı kesici kullanmayı tercih ettiğinizde hamilelik şüpheniz varsa bu hususu göz önünde bulundurmanız gerekir. 
  • Bel ağrısı daha çok sabah yataktan kalkarken kendisini hissettirir. Bu nedenle uyumadan önce bacakların arasına konulacak sert bir yastık koyabilirsiniz. Bu çözüm önerisi pek çok nedene bağlı olarak gelişen bel ağrılarında oldukça rahatlatıcı bir çözüm önerisidir. 
  • Eğer adet döneminde bel ağrısı dayanılamayacak şiddette ise mutlaka bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir. 
  ]]>
  Karın Altı Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/karin-alti-agrisi.html Fri, 03 Aug 2018 11:49:40 +0000 Karın altı ağrısı, günümüzde en çok kadınlarda ortaya çıkan bir durum olsa bile bazı nedenlere bağlı olarak erkeklerde de meydana gelebilmektedir. Meydana geldiği zaman  kişilerde ciddi sıkıntılara neden olan bu durum öze Karın altı ağrısı, günümüzde en çok kadınlarda ortaya çıkan bir durum olsa bile bazı nedenlere bağlı olarak erkeklerde de meydana gelebilmektedir. Meydana geldiği zaman  kişilerde ciddi sıkıntılara neden olan bu durum özellikle kişinin strese girerek psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasına bile neden olabilmektedir. Öyle ki uzun süreli olarak meydana gelen bu rahatsızlık oldukça ciddi durumlara neden olmaktadır. Bayanlarda karın altı ağrısı en çok adet dönemlerinde meydana gelen ve son derece normal kabul edilen bu durum bazen çok ciddi derecelere ulaştığında tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu ağrılar eğer adet problemlerinden kaynaklanıyorsa bu durumda gerekli olan ağrı kesici ilaçlarının kullanılması için direk olarak doktor onayı gerekmektedir. Fakat her kim olursa olsun eğer adet dönemi değilse ve karın altı ağrısı meydana gelen insanların kesinlikle gerekli olan tedavi işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Öyle ki zehirlenme durumlarında da alt karın ağrısı oluşabilmektedir. Alt karın ağrısı bazen idrar yaparken yanma, zonklama, sızlama ve kan görme gibi belirtiler göstermişse bu durumda sorun çok ciddi olabilir. Bu nedenle kesinlikle gerekli olan tedaviler yapılmalıdır. 

  Karın altı ağrısı nedenleri nelerdir

  Apandisit: Daha çok erkeklerde meydana gelen bu  rahatsızlık sonu ölüme gidecek derecede ciddi bir problemdir. Kalın bağırsaklarla ince bağırsakların birleştiği bölgelerde körelmiş olan bölgede meydana gelmektedir. Bu bölgelerde oluşan iltihaplanma durumlarında apandisit sorunu ortaya çıkar. Erkenden tedavi edilmesi birçok sorunun önüne geçecektir. Bu nedenle erkenden tedavi olmanız sizler için daha iyi olacaktır. 
  Huzursuz bacak sendromu: İnsanlarda çok sık meydana gelen bu rahatsızlık, genellikle gergin ve telaşlı olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Bu rahatsızlık meydana geldiği zaman direk olarak karın altı ağrısı problemlerine neden olmaktadır. İnsanlarda kabızlık, ishal ve benzeri durumlar ortaya çıkarabilir. 
  Sistit: Yine karın altı ağrısı sorunlarının en büyük nedenlerinden biri de sistit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık nedeniyle genellikle idrar torbası ve idrar yolları enfeksiyonlardan etkilenerek sorunlara neden olur. Genellikle yanma, ağrı ve buna benzer rahatsızlıklara neden olur.
  Cinsel hastalıklar: Genellikle insanlara cinsel yolla bulaşan birçok hastalık bu sorunun ortaya çıkmasına  neden olabilmektedir. Bu durumlar özellikle bayanlarda çok sık karşılaşılmaktadır.

  Karın altı ağrısının erkeklerin haricinde görülen nedenleri:

  Yumurtlama ağrısı, adet ağrıları, dış gebelik, rahim ağzı enfeksiyonları, organ prolapsları ve vajinal miyomlar kadınlarda en sık görülen karın altı ağrısı nedenlerindendir.

  Karın altı ağrısı sorunları kimi zaman üreme organlarından kaynaklanan bir sorun olarak karşınıza çıksa bile bazen de direk olarak bağırsaklardan kaynaklanan bir problem olabilir. Bu nedenle her karın altı ağrısı sorunu için ağrı kesici kullanmak son derece sorun olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ağrı kesici kullanmak yerine doktora giderek gerekli olan teşhisler yapılmalıdır. Özellikle kadınlarda hamilelik şüphesi olan kişilerin bu gibi durumlara çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu durumlar hamile olan insanlar için son derece ciddi zararlara sonuçlanabilir. Bu nedenle erken müdahale sizler için çok daha iyi olacaktır. 
  ]]>
  Bel Fıtığı Ağrısı https://www.agrilar.gen.tr/bel-fitigi-agrisi.html Fri, 03 Aug 2018 22:13:51 +0000 Bel Fıtığı Ağrısı; vücudumuzda birden çok omurga bulunmakta. Bu omurgaların esnek olmasını sağlayan, kemikler arasında yer alan disklerdir. Diskler daire şeklinde olup omurgalar arasında destekleme yardımcı olur. Bel fı Bel Fıtığı Ağrısı; vücudumuzda birden çok omurga bulunmakta. Bu omurgaların esnek olmasını sağlayan, kemikler arasında yer alan disklerdir. Diskler daire şeklinde olup omurgalar arasında destekleme yardımcı olur. Bel fıtığı genellikle destekleme görevi yapan disklerin aniden yerinden oynaması sonucu bel fıtığı meydana gelmekte. Disklerin yerinde oynaması sonucu, omurilik içinde olan ve vücudun hemen hemen her noktasından beyinden gelen mesajları alan sinirlere baskı yapar. Oluşan bu baskı sonucu bel de şiddetli ağrılar meydana gelmekte.

  Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri

  Bel fıtığı ağrısı, bacak ağrısı ve uyuşukluk gibi ağrılar ile belirti gösterir. Böyle oluşan bel fıtığı ağrıları diz altına, ayak bileğine kadar devam edebilir. Bazı kişilerde bel fıtığı ağrısı, kalçadan başlayıp bacaktan aşağı doğru inen bir ağrı belirtisi oluşmakta. Bel fıtığı ağrısının belirtileri genel belirtileri aşağıdaki;
  • Bacaktan başlayıp ayağa vuran ağrı 
  • Bel fıtığı ağrısı da gecelerin ağrı artma şikayeti 
  • Bacakta ve ayakta uyuşukluk ve ara ara karıncalanma
  • Aniden bacakta ve ayakta güçsüzlük
  • Belli bir mesafe sonrası iki bacakta veya bir bacakta aniden refleks kaybı 
  • Bel fıtığı ağrısından pek az bilenen belirtilerden biri de gülerken ve hapşırırken ağrı oluşması 
  • Hastanın yürümede, ayakta durmada, oturmada ağrıların artması 
  Bel Fıtığı Ağrısını Azaltmak için Yapılması Gerekenler
  • Bel fıtığı ağrısının olduğu ilk 24-48 saatlik zaman içinde ağrıyan bölgeye ortalama 10-15 dakika boyunca soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Bunun için yapmanız gereken temiz bir yüz havlusuna soğuk su torbasını sarıp bel fıtığı ağrısı olan bölgeye uygulayın.
  • Bel fıtığı ağrısı soğuk kompres sonrası, ağrısı hala devam ediyorsa bu defa tam tersi sıcak kompres yapın. 
  • Bel fıtığı ağrısı olduğu için hareket kısıtlaması yapmayın. Mümkün oldukça hareket etmeye devam edin. 
  • Eğer bel fıtığı ağrısında hemen yatak istirahatine başvurmayın. 
  • Bel fıtığı ağrısı beş gün süre ile devam eder ama belli bir süre kendini dinlenmeye bırakır. 
  • Bel fıtığı ağrını azaltmak için doktor önerisi doğrultusunda kas gevşetici kullanabilirsiniz. Ağrılarınız uzun süre ve sık sık devam ediyorsa fizik tedaviye uzmanından yardım alabilirsiniz.


  ]]>